Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Letuška Lenka nastoupila léčbu v Německu: S rakovinou bojuje virus oparu

Autor: Kristýna Beránková - 
8. listopadu 2023
05:00

Letuška vládní letky Lenka Růžková (36) zápolící s melanomem už je na klinice v Německu. Jak funguje léčba, která je pro ni jedinou nadějí, a na níž Češi vybrali už skoro šest milionů korun? Princip terapie Blesku popsal dermatolog Petr Arenberger.

Proč nebylo možné Lence pomoci v Česku?

„Pacientka absolvovala veškerou biologickou i cílenou léčbu. Nejdřív na ni velmi dobře reagovala, ale potom bohužel, tak jak to u řady pacientů bývá, došlo k progresi a v podstatě už u nás není možnost léčby, kterou bychom mohli nabídnout.“

Jakou terapii nabízí klinika v německém Düsseldorfu?

„Jde o experimentální léčbu, u níž zatím nebyla účinnost a bezpečnost ověřena klasickými studiemi. Ale z praktických údajů víme, že to do určité míry funguje dobře. Tato pacientka je bojovnice, tak se rozhodla, že jde do toho.“

Můžete popsat, na jakém principu funguje?

„Jde o léčbu onkolytickými viry. V podstatě se aplikuje virus, který infikuje nádorovou buňku. Když máte na rtu opar, virus útočí na běžné buňky pokožky. A my ho upravíme, aby se zaměřil na melanomové nádorové buňky.“

Jde skutečně o virus běžného oparu?

„Ano, lze to tak říct. Je to v podstatě herpetický virus, čili virus oparu. Nicméně velmi modifikovaný. Navíc má i přidanou látku, která zvyšuje vnímavost organismu na přítomnost viru. Tím se aktivuje imunitní systém. Druhá léčba, která zřejmě zatím v tomto okamžiku u pacientky nebude podávána, jsou tumor infiltrující lymfocyty. Při ní se pacientovi odeberou lymfocyty, tedy bílé krvinky. Kultivují se mimo tělo pacienta s nádorovými buňkami, tím si bílé krvinky všimnou, že nádorové buňky nejsou v pořádku. A potom, když je vrátíte zpátky pacientovi, tak začnou proti nim účinněji bojovat.“

To zní fantasticky. Jak dlouho takové postupy medicína zná?

„Plus minus deset let. To je v medicíně velmi krátká doba.“

Myslíte si, že to správná cesta? Že v budoucnu léky založené na tomhle principu budou pomáhat v masovém měřítku?

„Doufám, že ano.“

Proč léčbu onkolytickými viry nehradí zdravotní pojišťovny?

„Protože ze zdravotního pojištění se hradí jenom opravdu ověřené lékařské postupy, které mají dostatek klinicky ověřených studií prokazujících jejich účinnost a bezpečnost. Pro klinické použití musíte projít dlouhou cestu. Experimentovat na tkáňových kulturách, na zvířatech a pak třeba i na zdravých dobrovolnících. Potom můžete léčbu nasadit experimentálně. A teprve potom se dostává do klinického užití.“

Lenka Růžková měla melanom před šestnácti lety. Podařilo se ho odstranit, ale teď se nemoc vrátila. Jak je to běžné?

„Oproti jiným nádorům je maligní melanom záludný v tom, že se tohle skutečně stát může. Bohužel někdy v těla nádorová buňka »uletí« ještě předtím, než se melanom odstraní. Imunitní systém ji drží v šachu, ale pak stačí nějaké oslabení, zátěž, stres, operace, viróza a začne bujet. Není to ale běžné, řekl bych tak na úrovni jednoho procenta.“

Video  Přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno Jiří Mayer o využití myší v léčbě pacientů.  - Jiří Nováček
Video se připravuje ...

Michal Gardener ( 9. listopadu 2023 04:00 )

Držím palce. Ať to dobře dopadne.

Donna ( 8. listopadu 2023 14:17 )

Přesně tak.

nadčasový MP ( 8. listopadu 2023 13:43 )

Příčinu stejně neřeší, jen dočasně následek, já mám o úspěšnosti experimentu jasno.

Donna ( 8. listopadu 2023 13:25 )

A právě proto odmítla úhradu ZP.

Konečně pěkný a srozumitelný článek, díky panu doktorovi, to snad pochopí každý 🙂

nadčasový MP ( 8. listopadu 2023 13:14 )

Jde o experimentální léčbu, u níž zatím nebyla účinnost a BEZPEČNOST ověřena klasickými studiemi. A místo aby pacientku zařadili zdarma do studie, zaplatí za experiment 5 mega. Upravené viry mají napadnout rakovinné buňky. Co když budou napadat i zdravé? Něco podobného jako mRNA "vakcína".

Zobrazit celou diskusi