Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Podcast: Česku hrozí sociální kolaps! Děti bydlí mezi štěnicemi, rodiče jsou v exekucích, říká sociální pracovník roku

Video se připravuje ...
Autor: pdc, bp, jim - 
30. května 2023
05:00

V březnu převzal Pavel Veleman cenu Gratias za 18 let služby v sociální oblasti od ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Sociální pracovník ale současný systém sociální péče kritizuje. Téměř denně přihlíží tomu, jak se lidé zadlužují, děti vyrůstají na ubytovnách v příšerných podmínkách a senioři přežívají v absolutní chudobě. Více řekl v Blesk Podcast.

Působí to jako špatný vtip. Bývalý dlouholetý pracovník Městského Úřadu Prahy 10 Pavel Veleman na svém blogu několikrát vyzýval ministra Mariana Jurečku (KDU-ČSL) k demisi, a ten ho naopak ocení. Pavel Veleman od 90. let sleduje, jak se proměňuje sociální péče o nejchudší vrstvy obyvatel v České republice. A není to podle něj moc pěkný pohled...

Video  Blesk Podcast: Česku hrozí sociální kolaps, varuje sociální pracovník Pavel Veleman  - pdc, bp, Jedlička, Čebotareva
Video se připravuje ...

Pomáhat bližním začal Pavel Veleman již jako barman, když v noci poslouchal těžké životní příběhy a druhý den dodržel slovo a oběhával nejrůznější úřady a dotyčným lidem pomáhal „s úředničinou“. „Snažil jsem se a snažím se přenášet takovou jakoby tu neúřednost, aby ten člověk cítil, že sociální pracovník je malinko někde jinde než třeba pracovník Živnostenského úřadu. Že to je skutečně člověk, který je mu pomoci a není od toho, aby ho nějakým způsobem dirigovával, nějakým způsobem ho neustále umravňoval a spíš ho hlavně motivoval,“ popisoval svůj přístup Veleman.

Česká kafkárna

Ve své gesci měl velmi širokou skupinu dospělých, do níž patří nezletilé osoby, které opustily dětské domovy, matky samoživitelky, senioři a další. Sociální pracovníci se jim podle Velemana snaží pomáhat, ale nemají pro to vhodné nástroje: „Sociální práce má v současnosti tendenci hodně vychovávat nebo hodně ty lidi svým způsobem řídit. Což třeba velká skupina klientů potřebuje, ale sociální práce nemá žádné nástroje, kterým by těm lidem pomohla a mnohdy nejsme ani schopni se skutečně vcítit do sociální situace nebo životní situace třeba matky samoživitelky, která má dvě práce a partner neplatí alimenty,“ popisuje dva velké problémy současné sociální práce. Tedy nedostatek empatie úředníků a chybějící nástroje pro pomoc.

Jako příklad selhání uvádí matku samoživitelku, která během COVIDu vedle svých dvou prací pečovala o děti a zároveň čelila tlaku za školy, aby její potomci byli připojeni k online výuce. Tudíž musela někde získat přístroj k online připojení k hodinám, následně pořídit internet, pokud ho vůbec dostala a také řešila to, že zařízení nikdo doma neuměl ovládat. Tudíž se nemohli připojit k výuce. „Školy to opět posílaly zase na OSPODy (pozn. red. Orgán sociálně-právní orchrany dětí) a na OSPODech se to zase řešilo a vlastně ten člověk byl v neuvěřitelný pasti,“ líčil ještě nedávnou situaci, jak sociální systém selhával.

Jedno z největších selhání současného sociálního systému ale vidí v tzv. obchodě s chudobou, kdy si majitelé ubytoven účtují až 12 tisíc korun na měsíc za osobu, přičemž část této částky doplácí stát. A jak vypadá jejich domov, kde vyrůstají i malé děti? „Žijí mezi štěnicemi, jsou tam naprosto otřesné hygienické podmínky, kdy tam teplá voda teče třeba jenom hodinu. Hrozí tam také velké nebezpečí zneužívání nezletilých dětí, protože je vše společné. Ozývají se tam často hádky a křik, prostě to jsou podmínky k životu, někdy začátku 19. století století. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale toto je skutečně ostuda státu, ostuda politiků,“ říká na závěr Pavel Veleman.

Jak se žije v České republice seniorům, proč se lidé uchylují k extrémistickým politickým stranám, a proč odešel po 18 letech z úřadu, vysvětlil Pavel Veleman v Blesk Podcast:

AHel ( 30. května 2023 12:28 )

každý má na konci ramene ruku a ta jeho ruka resp. ruce, když budou pracovat, tak se uživí. V 90% o lidech, kterých píšete, nemají základní zodpovědnost k sobě, prostě nemám peníze, nemohu rodit děti jak na běžícím pásu s tím, že se o mě stát postará, musí se postarat. To by se mělo vštěpovat. Stát také ty lidi mate, řekne že se zvýší náklady na bydlení, ale že se mohou přihlásit o sociální dávku...oni mají takový to mozeček. Takže mě ten příspěvek nerozpláče. Ten kdo se chce ze dna dostat se dostane. Na počítač neměly i děti ze středních vrstev nebo wifi z města a vesnic, tak chodili ke kamarádům atd. všechno jde, když se chce, ale pokud je doma opilá matka a sociálka řeší, že lepší opilá matka, než adopce, tak budou ty děti zneužívané a zavšivené. Proč má žena se střední demencí 4 děti? Střídá partnery, o děti se nestará...no jak to může dopadnout... blbě, na tyto případy mám dávat mé daně...Je to složitě, ale když chce řešení se najde. Jedenkrát jsem se setkala se sociálním pracovníkem pro nezletilé a musím říci, že to byla velmi nekvalifikovaná osoba, vidím, že jsem neměla jediná špatnou zkušenost. Mě nemohla ublížit a mým dětem, ale dovedu si představit, že někomu mohla a možná i zásadně. Pokud jsme ve vládě měly osobu, která doporučovala matce samoživitelce, ať se znovu vdá a najde si chlapa, který jí bude platit, tak tím je o sociálních službách v ČR řečeno všechno. Držím všem palce, aby se jim, jakž takž dobře žilo.

Tomasj ( 30. května 2023 12:03 )

nejchudší občané, jsou jen ti s nulovými příjmy a bez majetku, ty však stát likviduje tím, že po ních chce každý měsíc zdravotní pojištění ve výší 2336 Kč. Nemají z čeho platit a nikdo je nezaměstná. Stát se je snaží odrovnat a vyhladovět. nikdo je nezaměstná, než by příšla 1. výplata, tak by pošli hladem, nemají na ubytování, stravu a dojíždění do a z práce.

Růžena Karásková ( 30. května 2023 11:56 )

A vám svěrací kazajku a ledovou sprchu...potrefený hou***.

Růžena Karásková ( 30. května 2023 11:55 )

Jste závistivý nebo zakomplexovaný- tento slušný a empatický člověk pomáhá lidem se světlou pletí tak neurážejte...přeji vám, abyste přišel o práci, partnerku a bydlení a to, co nejdříve!! Nelidská trosko!

Uživatel_5636595 ( 30. května 2023 10:48 )

Cikáni a východní náplava si stěžují, že nemají peníze ??????? Ať se vrátí do svého rodného blahobytu, hlavně daleko od ČR. Plození hromadu dětí aby "dojili" stát už bude minulostí. Za špínu a nevděk si můžou jen a jen sami. Povaleči od dospívajícího věku se nezmění. I ty štěnice bych jim naúčtoval !!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!! Falešná solidarita bez "otevřených dveří dovnitř".

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud