Pátek 14. června 2024
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Oblačno 20°C

Podcast: Miko chtěl do Česka přivést 40 dětských uprchlíků. Barva jejich kůže by tu byla problém, říká po letech

Video se připravuje ...
Autor: pdc, bp, jim - 
28. března 2023
05:00

V září 2019 oslovilo Řecko Českou republiku, jestli by se neujala 40 sirotků žijících v uprchlických táborech. Boje za děti se tehdy ujal ridič kamionu Jaroslav Miko, který jednal s politiky na nejvyšší úrovni. Nakonec ale do Česka žádný sirotek nedorazil a po letech Miko v Blesk Podcastu přiznal, že uprchlíci našli domov na západě, kde nebudou diskriminované. 

Kdyby v Česku žil pokračovatel spisovatele Franze Kafky, určitě by se mu zamlouval místy absurdní příběh Jaroslava Mika. Řidiče kamionu, který během migrační krize v roce 2015 přihlížel politickému a společenskému dění. Když ale v roce 2017 došlo v syrském Idlibu k chemickému útoku na civilisty, během nějž zemřelo 100 lidí včetně 25 dětí, došla mu trpělivost se všemi politiky a jejich sliby. Naložil do auta nejrůznější pomoc a vyrazil do Řecka do uprchlického tábora.

Video  Blesk Podcast: Miko chtěl do Česka přivést 40 dětských uprchlíků  - pdc, pb, Jedlička, Čebotareva
Video se připravuje ...

„Jsou to vždycky místa, kde je spousta lidí, kteří jsou zoufalí a určitě by se tam nedostali, kdyby neměli opravdu pádný důvod. Já bych nikdy svoji rodinu a svoje děti do uprchlického tábora dobrovolně nevzal,“ popisoval své pocity, které si z táboru odnesl, dokumentarista Robin Kvapil, jenž o českém aktivistovi natočil dokument More Miko.

Protagonista snímku vzal do uprchlického tábora i svého desetiletého syna, pro něhož neměl v té době hlídání. „Neobával jsem se toho, že by se tam na něho sesypali nějací muslimští migranti a začali ho tam sápat. Bral jsem to tak, že to bude pro něho ponaučení, jak ty lidi tam žijí,“ vysvětloval Miko, proč do bezútěšného místa vzal syna.

Zklamání z politiky

Zakladatel iniciativy Češi pomáhají zahájil jednání s řeckou vládou o pomoci a chtěl do Česka přivést 40 sirotků z tábora. Jenže tvrdě narazil. Tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ani premiér vlády Andrej Babiš (ANO) děti nechtěli přijmout a podle Mika a Kvapila hledali všemožné výmluvy, proč to nejde. Odvahu nenašla ani současná vláda v čele s Petrem Fialou (ODS). Dodnes proto Česká republika žádné děti nepřijala a podle Robina Kvapila je to špatně.

„Jsem rád, že i díky tomu filmu se toto téma znovu mohlo vrátit. Jevilo se už jako nějakým způsobem zaspaný a Vít Rakušan (pozn. red. současný ministr vnitra, STAN) samozřejmě tohle může napravit a tu nálepku z nás jako z republiky slepit a nalepit ji tam, kam patří,“ myslí si režisér, že by Česko mělo napravit svou mezinárodní reputaci a dětem pomáhat stejně jako ostatní evropské státy.

Barva pleti

Jaroslav Miko souhlasí, že Česko nemůže být z pomoci vyjmuto, ale pochybuje, jestli je tím pravým místem k žití pro děti s jiným jazykem a barvou pleti. „Mně jde primárně o to, aby ty děti skončily tam, kde jim bude nejlíp,“ prozrazuje Miko a dodává, že většina těch dětí umí anglicky nebo německy. „Takže zase by to měly na tom západě trošku jednodušší, co si budeme povídat. I vzhledem k tomu, jak vypadají, jakou mají barvu kůže, tudíž já rozhodně nechci ty děti za každou cenu,“ dodává Jaroslav Miko, který ja sám z poloviny Rom a je aktivní v romské komunitě. Proto se obává, aby sirotci nečelili v Česku diskriminaci a rasismu.

Jednou z možností, jak by se Česká republika mohla zapojit do pomoci s ostatními evropskými státy, je podle Mika přesídlovací program, který byl v roce 2017 v Česku zastavený. Aktivista pomáhal mezinárodní přesídlovací program spustit v Řecku a díky němu se podařilo z uprchlických táborů dostat stovky dětí.

Proč byl Jaroslav Miko nešťastný, že do Česka přivezl ukrajinské Romy před válkou, jak Robina Kvapila změnilo natáčení se svérázným Mikem, se dozvíte v Blesk Podcast: