Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Podcast: O čápech a motýlcích nemluvte. Rozmnožování a svá pohlaví by děti měly znát odmala

Video se připravuje ...
Autor: pdc, ub, jim - 
10. března 2023
17:00

Mluvit s dětmi o sexu, intimitě a nahotě není pro rodiče nic snadného. Podle spisovatelky Marcely Poláčkové by v tom ale lidé neměli hledat žádnou složitou vědu. Děti by měly odmalička znát slova jako penis, vulva a vagína. Jak na to, poradila odbornice v podcastu Už budu!

Mnozí lidé si velice přesně pamatují na moment, kdy k nim do pokojíčku přišli rodiče, podivně se tvářili a poprvé promluvili o sexu. Tyto momenty by podle spisovatelky a lektorky z neziskové organizace Konsent měly z poznávání lidské intimity, sexu a vztahů vymizet. Ideálně by se o těchto tématech mělo s potomky mluvit odmala. „Děti nám většinou v komunikaci dávají vědět, do jakého detailu s námi chtějí jít, protože třeba začnou od toho tématu nějak odbíhat, čímž naznačují, že jim to už stačilo,“ říká odbornice na sexuální výchovu. Vybrat vhodný věk dítěte, kdy by se mělo základní informace dozvídat, je podle ní individuální a doporučuje je postupně dávkovat.

Video Už budu! Celý rozhovor se spisovatelkou Marcelou Poláčkovou - pdc, ub, Jedlička, Marek, Chebotareva
Video patří k placenému obsahu Blesku
Odemknout video

Rodiče by se při hovorech na tato témata neměli rozhodně stydět. Lepší je se vžít do kůže svých dětí a nenahlížet na ně dospělou, sexualizovanou optikou. „Například dětská masturbace, kdy děti na sebe sahají už poměrně v brzkém věku, je úplně přirozenou součástí jejich sexuálního vývoje. V nás to však vyvolává touhu to s nimi nějak uchopit. Je to možná dané tím, že na to nahlížíme právě jako na masturbaci, jako na něco sexuálního, ale pro dítě je to pouze příjemné, tak proto to dělá,“ dává Marcela Poláčková příklad, jak hledět na podobné momenty.

Kde se berou děti?

Stejné pravidlo také platí, když přijde řeč na to, kde se berou miminka. Základem je podle lektorky nazývat vše pravými jmény. „Děti přece učíme, že tohle je koleno, tohle je rameno, v bříšku máme střeva, ale pro pohlavní orgány mnohdy nemáme pojmenování nebo jsou zatížené studem,“ uvádí jeden důvod a hned přidává další praktický argument. „Děti také potřebují vědět, že tohle je součást jejich těla, že je možné o ní mluvit, když je tam třeba něco svědí, bolí a tak.“

Děkujeme, že nás sledujete, odebíráte a hodnotíte. Můžete nám napsat, co si o podcastu myslíte, nebo doporučit hosta na bleskpodcasty@cncenter.cz. Více informací o moderátorce Zorye Blue naleznete zde.

Na workshopech, které Marcela vede pro žáky základních škol, pak dochází i k situacím, kdy děti neví, jak své pohlavní orgány mají pojmenovat. Vysvětluje jim proto, že vagína, vulva a penis nejsou žádná sprostá slova. Na vině této neznalosti a studu jsou částečně i dospělácké metafory, že děti nosí čápi a vrány. „Stačilo by jim říct, že se musí spojit spermie s vajíčkem, kde se vezmou a vůbec to nemusí být o sexu. My od toho však utečeme do motýlků a včeliček a uděláme v tom pro děti mnohem větší chaos. Jejich představivost je velice zajímavá a my nevíme, co tohle způsobí,“ varuje odbornice. Řešení, co dělat, když vás děti přistihnou při sexu, je taky velice jednoduché...

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Články odjinud