Úterý 30. května 2023
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Polojasno 21°C

Byla jsem Mengeleho oblíbený pokusný králík! Přeživší holokaustu v otevřené zpovědi popsala hrůzy koncentráku

Autor: štt - 
4. března 2023
16:30

Lidia Maksymowiczová strávila více než rok v koncentračním táboře Osvětim-Březinka. V nové knize vzpomíná, že „nikdy neměla noční můry, protože ty zažívala během dne“. Dále vypráví o svém osudu, v němž roli matky sehrály dvě různé ženy.

Jako dceru běloruských partyzánů ji nacisti odvezli do Birkenau. Zde si ji pro své zvrácené experimenty vybral doktor Josef Mengele. Při vyslovení tohoto jména se malá Lidie vždy pokoušela schovat, aby ji nikdo nenašel, ale marně… Její příběh shrnul Daily Mail.

„Byla jsem jeho oblíbený pokusný králík,“ vzpomíná na traumatizující zážitek. Nacistický pohlavár na ní testoval různé drogy, po kterých ji bylo strašně zle. Na rozdíl od ostatních byla natolik silná, že vše přežila.

Její matka Anna žila v jiné části tábora. Riskovala holý život, když dceru po nocích navštěvovala. „Přála jsem si, aby zůstala se mnou, ale ona nemohla,“ píše dále Lidia a popisuje, jak trávila těžké chvíle s ostatními dětmi.

Nepovídaly si spolu. Celé dny trávily na palandách a tiše se houpaly. Věděly, že nesmí plakat. Naučily se potlačit všechny své pocity. Nebrečely, ale ani se nesmály. Úsměv Lidie viděla až na začátku roku 1945, kdy kemp osvobodili ruští vojáci.

Se svou matkou se v táboře už nesetkala. Po válce ji přijala polská vesničanka toužící po vlastním dítěti. Lidia ale na svou opravdovou matku nezapomněla a když vyrostla, rozhodla se ji najít.

Když se na konci padesátých ohlásila u Červeného kříže, zjistila, že ji Anna celou dobu hledala. Lidia za ní nakonec přijela do Moskvy, kde se za velkého zájmu médií po dlouhé době shledaly.

Lidia se nakonec vrátila zpět do Polska. Sama říká, že má dvě matky. Obě ženy ji totiž zahrnuly stejnou mateřskou láskou.

Video  Šílené podmínky v koncentračním táboře v Hodoníně u Kunštátu byly předzvěstí tragického osudu moravských Romů  - Videohub
Video se připravuje ...

Th0r_z_h0r ( 7. března 2023 15:06 )

To jek tam delali dozorce nase nove modly z UA? No nase, moje ne, ale ukrofilnich dezolatu.

http­s://ct­24.ces­kate­levi­ze.cz­/doma­ci/149­7078-prezil-osvetim-nejhur-vzpomina-na-prislusniky-ss-z-ukrajiny-a-pobalti

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa