
Zoufalí záchranáři hledají vychrtlého vlka Bublu: Univerzita jeho lokalitu zná. Proč nepomůže?

Krušnohorští záchranáři se už několik dní snaží odchytit vlka Bublu, kterého před několika týdny vypustili do přírody. Podle nich je na tom teď špatně, zhubl až 15 kilo a těžce hledá potravu, ulovit si ji totiž nedokáže. Problém je v tom, že pořádně nevědí, kde hledat. A to i přesto, že má šelma na krku obojek s GPS lokátorem. Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně ale se záchrannou stanicí údajně vůbec nespolupracují.
Koncem září loňského roku našli houbaři u Horní Blatné na Krušnohorsku zraněného vlka, zřejmě ho srazilo auto a řidič se o něj nijak nepostaral. To až záchranáři ze Záchranné stanice Drosera Bublava.
Osud mladého vlka nenechal spoustu Čechů chladnými. Vznikla proto sbírka, jejíž výtěžek měl pracovníkům stanice pomoci vlka dostat zase zpátky do přírody. Podařilo se vybrat přes 2,5 milionu korun!
Díky těmto penězům se podařilo vlka znovu postavit na nohy a vypustit zpět do přírody. Jelikož byl ale několik měsíců v zajetí, bez své smečky, zřejmě už se o sebe nedokáže tak dobře postarat. „Vlka chceme hlavně zmonitorovat, vidět, jak na tom je. Od myslivců a lesáků máme fotografie, na kterých vypadá opravdu špatně. Podle nich shodil až patnáct kilo,“ popsal pro Blesk Vladimír Tomáš Smolík ze záchranné stanice.
Pomůže chytrý obojek?
S vypátráním vlka by záchranářům pomohl i obojek, který šelma má. Sledování mají na starosti pracovníci Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně. „Poslední data máme ze 17. ledna. Odborníci nám řekli, že je se smečkou a v pořádku. Jenže to vůbec nesouhlasí s tím, co víme od myslivců. A ti podle mě poznají podvyživené zvíře,“ uvedl Smolík s tím, že si vlka ani nemohli splést. Na fotkách je podle něj jasně vidět, že jde o Bublu.
Podle něj si Bubla není schopný ulovit cokoliv k jídlu, přibližuje se proto blíž a blíž k lidským obydlím a snaží se cokoliv vyhrabat. I díky datům z obojku by se ho podařilo vypátrat daleko rychleji a v případě potřeby odchytit.
„Můžeme ho nechat u nás v nově vybudovaném výběhu, máme tam i lékaře, který by se o něj byl schopný postarat,“ doplnil Smolík.
Bez pomoci
S velkým odporem a nezájmem se setkali hlavně od odborníku z Mendelovy univerzity. „Nedostáváme od nich žádné informace, chovají se jako arogantní parchanti. Vůbec nikdo nám nepomáhá, přestali komunikovat. Říkali něco o smlouvě, my s nimi ale nic nepodepsali. Asi každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán,“ dodal Smolík pro Blesk.
Mendelova univerzita k celé kauze vydala i své vlastní prohlášení. V tom píše, že podle jejích závěrů je vlk ve smečce, přijímá potravu a není podle nich potřeba ho odchytávat. Přikládají k tomu i fotografii šelmy z doby vypouštění. „Vlk má telemetrický obojek právě proto, aby mohli experti vyhodnotit, kde a jak se pohybuje. Zvíře, které bylo po delším čase vypuštěno zpět do přírody, potřebuje především klid, aby si zvyklo na okolní prostředí," uvedli na svém webu.
Dodali, že po konzultaci s experty ze zahraničí byl jeho návrat do přírody lepší, jak jeho "odsouzení k doživotními zajetí". „Je to dlouhodobý proces s nejistým výsledkem," doplnili.
Uschi, pani Nerudovou do toho nepleťte. Nemá s tím nic spolecného.