„Vyšetřování bylo složité. Do dolu jsme mohli vstoupit až po několika měsících. Celé vyšetřování trvalo víc než čtyři roky,“ řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Neštěstí v Dole ČSM-Sever se stalo 20. prosince 2018 přibližně 880 metrů pod povrchem. Vybuchl tam metan, zahynulo 13 horníků – 12 Poláků a Čech. Deset havířů bylo zraněno.

Předpisy nebyly porušeny

„Bylo potvrzeno, že nedošlo k zavinění ze strany pracovníků. Bylo vydáno stejné rozhodnutí z jedné i druhé strany,“ uvedla zástupkyně polské prokuratury Joanna Smorczewská.

Policie případ odložila. „Nebylo zjištěno porušení bezpečnostních předpisů. Výbuch byl způsoben hornickou činností, ale nezaviněný lidskou vůlí,“ uvedl komisař karvinské policie Pavel Ondruch.

Bylo to náhlé

Událost byla náhlá a pracovníci v podzemí na ni nemohli včas reagovat. Podle Ondrucha navíc byla před událostí v provozu všechna instalovaná čidla na měření koncentrací metanu. Ta vyšší koncentrace nezaznamenala. „Čidla byla funkční. Neprokázalo se, že by s nimi někdo manipuloval,“ uvedl Ondruch.

Právě o možné manipulaci s čidly či jejich zakrývání hovořili těsně po tragické události příbuzní některých polských horníků. To ale ihned odmítlo vedení těžební společnosti. Nyní to potvrdily i výsledky vyšetřování.

Otřes, metan a tyč

Podle nich za neštěstím stála souhra několika okolností. Jednou z nich byl geofyzikální jev, tedy mírný otřes a výron velkého množství metanu. Výbuch pak způsobila ocelová tyč, která se v té době namotala na kombajn a její část třela o jinou kovovou součást vybavení dolu. Třením vznikla jiskra, která iniciovala výbuch.

Těla tam ležela měsíce

Bezprostředně po výbuchu se záchranářům podařilo vynést z podzemí jen čtyři těla. Kvůli požáru muselo být místo uzavřeno speciálními  výbuchu vzdornými hrázemi a záchranáři tam mohli sestoupit až po několika měsících.

V dubnu záchranáři vynesli z podzemí těla pěti horníků, která byla na začátku důlní chodby. V květnu vynesli poslední čtyři mrtvé z dobývacího prostoru, takzvaného porubu.

VIDEO: Rok od tragického neštěstí se konal vzpomínkový obřad.

Video
délka: 02:03.88
Video se připravuje ...

Vzpomínali na zavalené horníky. Od neštěstí uplynul rok. Karel Janeček

Fotogalerie
22 fotografií