„Z uzavřených prostor se stále odebírají vzorky koncentrací plynu. Teprve po jejich vyhodnocení budeme moci požádat báňský úřad o povolení dalších prací i transportu zbývajících horníků na povrch,“ řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. K tomu může dojít klidně až na jaře.

Při tragédii 20. prosince zemřelo třináct horníků, dvanáct z nich byli Poláci. Na povrch se podařilo vyprostit pouze čtyři, ostatní zůstávají stále pod zemí. Těžba na dole byla obnovena po Vánocích.

V Karviné v pátek probíhalo jednání, kterého se zúčastnili zástupci státních zastupitelství a policie Česka i Polska. „Na jednání bylo dohodnuto uzavření dohody o vytvoření společného vyšetřovacího týmu, jež bude objasňovat okolnosti důlního neštěstí,“ informovala policejní mluvčí Gabriela Pokorná.

Na sbírkách jsou už miliony

Na pozůstalé byly vyhlášeny sbírky, kam lidé stále mohou přispívat. „Lidé i firmy nám už poslali přes 1,6 milionu korun,“ informovala ředitelka Nadace OKD Karolína Preisingerová. „Nejčastějšími příspěvky jsou částky do tisícovky. Chodí nám i platby ze zahraničí,“ dodala.

Druhou sbírku vyhlásil spolek Svatá Barbora. Ke konci loňského roku měli na účtech pomoci horníků více než 3,6 milionu korun. „Sbírka skončí v polovině ledna,“ informovala ředitelka spolku Monika Němcová.

VIDEO: Horníci jsou poprvé po výbuchu do práce

Video
délka: 00:57.09

Horníci dnes poprvé po tragédii sfárali: Jejich 9 mrtvých kolegů stále zůstává pod zemí Lukáš Havran