Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Podcast: Myslel jsem, že mi končí život, říká HIV pozitivní Petr. Nyní vychovává dvě děti

Video se připravuje ...
Autor: pdc, ub, jim - 
10. února 2023
17:00

Právník Petr Kalla patří k čelným osobnostem boje proti mýtům ohledně onemocnění HIV. On sám je pozitivní již 18 let, ale přesto vede spokojený život a vychovává dvě děti. Jaký byl nejtěžší okamžik v jeho životě, a proč se nebojí, že by své děti nakazil, prozradil v podcastu Už budu! 

K momentu, kdy se pravděpodobně nakazil virem HIV, se Petr vracel mnohokrát. Stačila jedna divoká noc v Hamburku, kam se na rok odstěhoval po sedmiletém vztahu se slečnou. „Tam jsem si prošel svůj coming out a srovnal jsem se s tím, že jsem gay. Měl jsem tam sex s chlapama a byl jsem i v prvním, krátkém vztahu, během nějž mi došlo, že s chlapem se dá žít i ve vztahu, a že to může být skvělý,“ vzpomínal Petr Kalla s úsměvem.

Video Už budu! Celý rozhovor s právníkem Petrem Kallou - pdc, ub, Jedlička, Marek, Chebotareva
Video se připravuje ...

V roce 2005 přecházel k nové praktické lékařce a nechal si proto udělat kompletní testy. Zrovna se chystal na advokátní zkoušky, když mu zazvonil telefon: „Zvednul jsem ho a ozvala se moje doktorka, že jsem HIV pozitivní. Byla to rána kladivem mezi oči. Úplně jsem se zhroutil a byl strašně hysterický,“ popisoval možná nejtěžší moment ve svém životě.

První, komu volal, byl jeho přítel, s nímž se chtěl Petr rozejít, ale jeho partner nesouhlasil a tišil jeho vypjaté emoce. „První pocity byly naprosto příšerný. Myslel jsem, že končí můj život, že nic nemá smysl a nemám se ani učit na advokátky. Cítil jsem se strašně špinavý. A třetí pocit, který ve mně byl, že jsem byl na sebe naštvaný. Říkal jsem si ‚Kallo, ty jsi takový d*bil. Od osmdesátek tady je HIV, víš, že se máš chránit a ty jsi to zjevně neudělal“ vyčítal si jednu neopatrnou noc. Se svou nemocí proto začal seznamovat přátele, kteří vůči němu byli vesměs empatičtí. Říct to ale „doma“ bylo pro Petra extrémně těžké.

Děkujeme, že nás sledujete, odebíráte a hodnotíte. Můžete nám napsat, co si o podcastu myslíte, nebo doporučit hosta na bleskpodcasty@cncenter.cz či přímo Zorye Blue na její instagramový profil.

„Jednou jsme skládali dřevo u rodičů a mě jedno z nich spadlo na hlavu a tekla mi potom krev po čele. V tu chvíli tam přijela moje starší sestra se svými dvěma dětmi a já jsem všechny od sebe odháněl. Byl jsem hysterický a řval, že nechci, aby se mě dotýkali. Jediný, kdo mě mohl ošetřit byl můj tehdejší přítel,“ líčil vypjatou situaci, kdy se bál, aby ostatní nenakazil, přičemž jeho blízcí o nemoci ještě netušili. Mamince své tajemství říct nestihl, ale své malé, umírající neteři se svěřil a ona ho svojí odpovědí úplně odzbrojila a rozesmála.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině