Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Malý rváč s SMA a chlupatý „ježíšek“: Maxík a Denny jsou kámoši jak hrom!

Autor: Ivan D. Hladík - 
11. listopadu 2022
13:00

Jaké Vánoce bude mít Maxík (4), jehož odvážný boj se spinální svalovou atrofií (SMA) sleduje Česko už skoro tři roky? Bílé možná, určitě ale chlupaté! V prosinci už natrvalo do rodiny k usměvavému klučinovi přibude čtyřnohý parťák, zlatý retriever Denny (2). Už teď spolu nacvičují.

Že rodina malého a bez ustání rozesmátého Maxíka (4) z Ostravy spojila síly s organizací Pomáháme psím srdcem (PPS) a oba kluci (lidský i psí) se sbližují, psal Blesk loni v září. Za rok udělali velké pokroky. Teď máma s tátou, Simona a Jiří Moslerovi, na nové fotografii ukázali, jak jim to společně sekne. „Vztah mezi oběma je velmi přátelský, Maxík nechce dát vodítko z ruky,“ prozradila Blesku předsedkyně PPS Jiřina Hynková. Podle ní i Denny okamžitě pochopil, že ten malý klučina je jeho pán. Nic tak nebrání tomu, aby se pejsek k rodině přistěhoval v prosinci nastálo.

Podívejte se na video ze společného venčení:

Video  9. 11. 2022: Maxík a jeho psí kamarád ještě při procházce pokračují v secvičování, od prosince už spolu budou trvale. • VIDEO  - Archiv Moslerových, Pomáháme psím srdcem
Video se připravuje ...

Jaká bude jeho úloha? „Maxíkovi pomáhá už psychicky, podporou v samostatnosti. Obecně tito psi doplňují rehabilitaci, působí canisterapeuticky, kdy třeba prohřívají svalstvo dětí, když u nich leží,“ řekla Hynková. „Maxíkovi pak bude také sundávat ponožky, stahovat rukávy, hlavně podávat věci... Například lahvičky s nápoji. Zajistí i otevírání a zavírání dveří, umí také chlapci přitáhnout vozík,“ dodala. Ten ho za to jistě odmění pořádným mazlením a spiklenectvím proti světu velkých starostlivých, kteří nechápou, kde se v tom malém kloučkovi bere pořád tolik optimismu.

Šanci mu dal superlék

Takzvaný druhý typ SMA, jímž trpí Maxík, dříve u nemocného vedl ke ztrátě soběstačnosti a život zkracoval na cca 20 až 30 let. Moslerovým svitla naděje na lepší chlapcův osud s možností podání nejdražšího léku světa Zolgensma za více než 50 milionů korun. Max jej 14. května 2020 v pražské nemocnici Motol jako první Čech s výjimkou dostal, tehdy jeho užívání u nás nebylo schváleno. Medikament odstraňuje příčiny obtíží spojených se SMA a dlouhodobě zlepšuje stav nemocného.

Co je zákeřná SMA

SMA, tedy spinální svalová atrofie, je skupina závažných geneticky podmíněných chorob postihujících periferní motorický nerv tzv. motoneuron. Při tom dochází druhotně k postižení svalu, které se klinicky projevuje slabostí a později i úbytkem svalové hmoty. U nemocného tak způsobuje i snížení možnosti pohybu. Více bývají postiženy dolní končetiny, nemocní také mívají potíže s polykáním, později i s dýcháním. Rozlišují se celkem čtyři typy dědičné nemoci SMA. Pravděpodobnost jejího přenosu pomáhají odhalit třeba genetické testy rodičů.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi