Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Polojasno 22°C

Podcast: Proč lidé rozdělávají ohně v hořícím Českém Švýcarsku? Kvůli krásné dovolené, říká psycholog

Video se připravuje ...
Autor: jim - 
12. srpna 2022
05:00

Stovky hasičů od 24. července zasahují u požáru v Českém Švýcarsku. To však nezabránilo některým lidem, aby jen pár kilometrů od katastrofy rozdělávali táboráky. Podle environmentálního psychologa Jana Krajhanzla to není překvapivé: „Ohníček je pro řadu lidí přirozenou součástí nějaké jejich čundrácké, turistické romantiky a přišlo by jim, že ta jejich dovolená je bez toho méně krásná,“ vysvětloval jeden z důvodů pro Blesk Podcast. 

Hasiči v Hřensku nezažívají ideální letní sezonu. Musí pracovat v extrémních vedrech ve vypálené krajině a útočí na ně podrážděné vosy, které kvůli požáru opustily skály a les. Strážci lesa Českého Švýcarska se podle jejich vedoucího Filipa Molčana dozvěděli hned o třech táborácích, které lidé na území Českého Švýcarska založili. V sobotu 30. července našli dokonce ještě teplé ohniště kousek od Pravčické brány.

Na internetu se objevily i fotografie táboráku z Českého Švýcarska. Proč lidem nedochází, co mohou způsobit a jak je to neohleduplné vůči ostatním? Podle environmentálního a sociálního psychologa Jana Krajhanzla jsou podobné zkraty lidským leitmotivem: „Když má někdo narozeniny, tak si na prvním místě přejeme hodně zdraví. Teďka se podívejme, jaká je životospráva většiny z nás z hlediska toho, co jíme, jak často cvičíme, jak se pohybujeme a podobně. Nazvu to trošku nadneseně jako propast mezi našimi ideály a mezi tím, jak každodenně žijeme,“ popisuje člen Katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity a ředitel Institutu 2050, jak iluzorně sebe lidé vnímají.

Oheň pod kontrolou

Z toho důvodu ho ani nepřekvapuje, že turisté si rozdělávají táborák nedaleko největšího požáru v dějinách České republiky: „Nikdo nevěří tomu, že by zrovna on zapálil les. Lidé si totiž myslí, že to mají pod kontrolou, že tady nějaký malý ohníček nevadí, že si tam přece dali kolem kameny, jak se to učili v dětství,“ říká Jan Krajhanzl.

Jenže požár se může vznítit i po pár hodinách z jejich zdánlivě vyhaslého ohně. „Třeba jim v tu chvíli nedochází, že v takovém lesním ekosystému se můžou požáry šířit podzemím. Můžou jít přes kořenové systémy,“ jmenuje Jan Krajhanzl jeden ze zrádných způsobů vzniku požáru a dodává: „Je to úplně to samé, jako když řídíme auto a u toho telefonujeme. Vždycky máme pod pocit, že to nějak zvládneme a pak se divíme.“

Bez ohýnku není dovolená

Oheň v přírodě navíc někteří lidé vnímají jako součást čundrácké turistické romantiky. Bez táboráčku by podle Jana Krajhanzla byla jejich dovolená méně krásná, proto jej rozdělají a riskují pokutu až 100 tisíc, která hrozí za porušení zákazu vstupu do parku. 

Proč Češi patří k velkým fanouškům národních parků, jak se mění jejich vnímání přírody, a proč je důležitá dovolená v přírodě, prozradil v Blesk Podcast environmentální a sociální psycholog Jan Krajhanzl:

Video  Blesk Podcast: Proč lidé rozdělávají ohně v hořícím Českém Švýcarsku? Kvůli krásné dovolené.  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Markéta Fourová ( 12. srpna 2022 09:49 )

Proč protože to jsou ***i.

gjim ( 12. srpna 2022 09:02 )

Což přijet k těm nezodpovědným a udělat si v obýváku na podlaze táborák, to už by asi pochopily zákaz rozdělávání ohně.

lukim ( 12. srpna 2022 05:21 )

Spíš se jedná o slaboduché jedince pokud to není přímo úmysl vidět pořádný ohníček a pár pyromanů se v této populaci také vyskytuje

Zobrazit celou diskusi