Středa 17. srpna 2022
Svátek slaví Petra, zítra Helena
Polojasno 32°C

Podcast: První se do Hřenska vrátí ptáci. S voňavkou zvířata nenatočíte, říká kameraman přírody

Video se připravuje ...
Autor: jim - 
6. srpna 2022
05:00

V české přírodě tráví zkušený kameraman Lukáš Pich většinu času. Jeho unikátní záběry kupují do svých filmů tvůrci z celého světa. Požár v Hřensku je podle něj katastrofa, ale život se do parku vrátí možná dřív, než myslíme. Jakmile začnou růst trávy, objeví se hmyz a vrátí se ptáci. V Blesk Podcast poradil, jak objektivem zachytit zvířata české přírody.

Před deseti lety v Českém Švýcarsku natáčel černé čápy a hnízdící sokoly. Nyní by je už Lukáš Pich na svých místech pravděpodobně nenašel. Kvůli požáru totiž opustily svá hnízda stovky ptáků. Větší zvířata pravděpodobně také dokázala včas vycítit nebezpečí a uniknout. V plamenech ale zahynulo mnoho druhů hmyzu. „Z hlediska přírody samotné může být oheň prospěšný,“ přidává se k názoru mnoha dalších odborníků.

První z větších zvířat se do vypálené oblasti vrátí podle kameramana ptáci. „Zvládli odletět nejjednodušeji, tak se snadno vrátí na svá místa. Jakmile začnou rašit první rostliny a nalítne na ně hmyz, tím pádem budou mít potravu, tak se začnou vracet,“ odhaduje.

Do přírody se nevonět!

Natáčet zvířata v českých lesích a na loukách není nic snadného. Lukáš Pich se musí maskovat stejně dobře jako členové elitních vojenských útvárů. Chodí proto v maskáčích, aby ho savci neodhalili. Ptáci mají daleko lepší zrak a ty nejvzácnější druhy nejsou na lidi zvyklé, a proto rychle prchají. Z toho důvodu se schovává do stanu, z jehož průzorů vystrčí objektiv a číhá. „Když jdu natáčet zvířata, která mají citlivý čich, tak se nevoním. Ideálně nepoužívám oblečení, které je čerstvě vyprané v aviváži a podobně, abych na sobě neměl něco, co je štiplavé pro jejich nozdry,“ přiznává fotograf, jak specifický chemický odér zvířata dokážou vycítit.

Nejvzácnější zvíře

Pokud byste čekali, že za svoje nejvzácnější natočené zvíře považuje čápy černé nebo zmiji obecnou, Lukáš vás překvapí. Nejvíc si cení žahalky obrovské, což je náš největší blanokřídlý hmyz, příbuzná sršně obecné. „Je to druh, který se u nás vyskytuje jen na jižní Moravě, a to jen v omezeném množství. Takže moje záběry jsou opravdu raritní, a ani po internetu jsem jich moc neviděl,“ pochlubil se kameraman.

Žahalka obrovská Žahalka obrovská | Lukáš Pich

Na další unikátní záběry Lukáše Picha se můžete podívat na jeho YouTube kanálu.

Vzácná nejsou jen zvířata, ale i to, u čeho je natočí. Dlouhé roky třeba chodil natáčet chráněné čápy černé k jejich hnízdu, kam se vraceli, a po hodinách a hodinách čekání zachytil jejich romantické páření: „Bylo potřeba postupovat hodně opatrně, protože je to velmi plachý druh. Takže bylo potřeba si připravit kryt před jejich hnízděním, aby neviděli cizí předmět, kterého by se báli. Bylo potřeba se přiblížit za tmy, aby nezjistili, že se něco děje. Speciálně ta doba, kdy se na hnízdě potkávají a páří, je nejchoulostivější, protože tam nemají ani vejce, ani mláďata. Tím pádem k tomu hnízdu mají nejslabší vztah a můžou ho opustit,“ vysvětlil Lukáš Pich, proč jsou jeho záběry unikátní.

Proč ho vybékal srnec, jak se to s pověstnými útěky před divočáky a proč není v přírodě žádné zvíře nebezpečné, prozradil kameraman přírody Lukáš Pich v Blesk Podcast:

Video  Blesk Podcast: První se do Hřenska vrátí ptáci. S deodorantem zvířata nenatočíte.  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

honzik jirak ( 6. srpna 2022 07:54 )

druzí na tahu budou Vietnamci se sádrovými trpaslíky

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa