Neděle 7. srpna 2022
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav
Polojasno 23°C

Tragický konec chlapce, který ležel v kómatu: Archieho (†12) odpojili od přístrojů a zemřel!

Autor: ČTK - 
6. srpna 2022
16:54

Dvanáctiletý britský chlapec, který ležel od dubna v nemocnici v kómatu, v sobotu zemřel. Stalo se tak poté, co rodiče Archieho Battersbeeho neuspěli v právní bitvě ohledně další lékařské péče a chlapec byl odpojen od přístrojů udržujících ho při životě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na rodinu zemřelého.

Matka našla chlapce začátkem dubna doma v bezvědomí, v kómatu pak ležel týdny v londýnské nemocnici Whitechapel. Lékaři chtěli provést test mozkových funkcí, aby s jistotou určili, zda u chlapce nastala mozková smrt, rodiče to však nedovolili, což odstartovalo sérii soudních slyšení.

Koncem května soud určil, že lékaři vyšetření magnetickou rezonancí smějí provést. Prokázalo se při něm, že mozek vykazuje téměř nulovou aktivitu. Lékaři uvedli, že není šance na vyléčení pacienta a že by měl mít právo zemřít. Navrhli proto odpojení od přístrojů.

Rodina bojovala do poslední chvíle

Rodina ale byla proti, takže spor opět řešily soudy. Konečný verdikt padl koncem července a rodiče neuspěli ani se stížností u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

V pátek soud zamítl také žádost rodičů, aby jejich syn byl na sklonku života převezen do hospice. Soudkyně v rozsudku uvedla, že podle ní je v nejlepším zájmu dítěte, aby mělo tu nejlepší péči, a převoz do hospice by podle ní byl příliš riskantní.

Máma je hrdá

Archieho matka Hollie Danceová oznámila, že chlapec zemřel v sobotu ve 12:15 místního času (13:15 SELČ), asi dvě hodiny poté, co nemocnice začala ukončovat jeho léčbu. "Jsem ta nejhrdější matka na světě. Byl to krásný chlapec a bojoval až do úplného konce," řekla Danceová novinářům před nemocnicí.

Video  Devítiletá Anička Janatková. Okolnosti její vraždy zůstávají neobjasněny  - Videohub
Video se připravuje ...

stefan ctvrty ( 6. srpna 2022 18:44 )

Upřímnou soustrast rodině která bojovala za NEODPOJENÍ malého chlapce tedy Archieho od přístrojů.

Jemu již milosrdný spánek - kdo je Milován není zapomenut a On milován zcela jistě byl.

mir345 ( 6. srpna 2022 18:26 )

Podle jeho maminky zrejme zkousel Tik Tok challenge a skrtil se.

B612 ( 6. srpna 2022 17:40 )

Spíš by mně zajímalo, co se stalo, že takový klučina skončí doma v komatu. Celé je to smutné, ale jestliže byla prokázána mozková smrt, tak zač bojovali…

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa