Pondělí 8. srpna 2022
Svátek slaví Soběslav, zítra Roman
Polojasno 23°C

Lucinka s SMA potřebovala rehabilitace v centru daleko od domova: Pomohla rodina Jiříčka!

Autor: jel - 
3. července 2022
05:00

Rodiny dětí se spinální svalovou atrofií si navzájem pomáhají. Když malá Lucinka potřebovala týdenní intenzivní rehabilitace v centru, které bylo od jejího domova příliš daleko. Aby s ní její rodina nemusela složitě a daleko každý den cestovat, pomohla rodina Jiříčka. Holčička s maminkou bydlely týden u nich. Přestože měla Lucinka cvičební program, děti si i tak užily společně strávený čas.

Jiříčka i Lucinku spojuje těžký osud. Oba bojují se zákeřnou spinální svalovou atrofií, která byla do nedávna neléčitelná. Přestože obě děti už dostaly zázračný lék Zolgensma, ani jedno z nich ještě nemá úplně vyhráno.

Lék totiž sám o sobě nepomůže a je potřeba pravidelně a velmi často cvičit a rehabilitovat. Holčička navíc minulý rok v září musela podstoupit operaci obou kyčlí. Bohužel kyčle trápí i Jiříka. V noci musí spát s ortézkou. 

Dívenka navíc nyní potřebovala týdenní, intenzivní a časově náročnou rehabilitaci v centru Dětská fyzioterapie Šos. Od jejího domova je však místo příliš vzdálené, naštěstí rodina Jiříka bydlí nedaleko. Po dobu rehabilitací proto bydlely Lucinka a její maminka u nich.

I když Lucinka trávila na rehabilitacích mnoho času, i tak si s Jiříčkem užili zábavu. „Rehabilitace to jsou opravdu intenzivní, takže se potkáváme jen ráno u snídaně a potom až pozdě odpoledne, takže společného času není tolik,“ popsali chlapečkovi rodiče v příspěvku na sociální síti.

Doplnili, že s dětmi vyrazili na výlet i na pouť. V horkých letních dnech se potom Jiřík i Lucinka osvěžili v bazénku. „Moc si tuhle milou společnost užíváme,“ uzavřeli rodiče a připojili několik pěkných fotografií, na nichž si obě děti užívají zábavu.

Video  Jiřík s SMA na tříkolce.  - FB: Jiříku, nepřestávej se SMÁt
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa