Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Češi evakuovali z Afghánistánu 59 dětí: Jak se jim daří dnes?

Autor: jel - 
26. října 2021
05:40

V půlce srpna radikální hnutí Tálibán obsadilo hlavní město Afghánistánu Kábul a v zemi se opět po dvaceti letech chopilo vlády. Davy zoufalých lidí se v panice snažily co nejrychleji uprchnout. Letiště bylo zcela přeplněné, všude bylo vidět zoufalství a strach. Do České republiky celkem za tři dny přicestovalo 195 osob. Mezi evakuovanými bylo 59 dětí, nejmladšímu miminku byl pouhý měsíc. Jak se rodinám daří teď?

Extrémistické hnutí Tálibán začalo v květnu v Afghánistánu velmi rychle postupovat a podmaňovat si další a další území. Nečekaně již 15. srpna padlo do rukou islamistů i hlavní město Kábul. Ze země se snažily utéct zástupy lidí mnohdy bývalých spolupracovníků spojeneckých sil. Spojenci jich nakonec evakuovali přes 150 tisíc.

Do Česka vládní speciály přepravily afghánské tlumočníky, kteří spolupracovali s českou armádou během misí v Afghánistánu, a jejich nejbližší rodiny. Další příbuzné však museli opustit. 

„Z kapacitních i bezpečnostních důvodů jsme naše spolupracovníky evakuovali pouze s nejbližšími rodinami, čili manžela, manželku a děti. Z těchto rodinných příslušníků jsme na místě nenechali nikoho. Někteří spolupracovníci by bývali rádi evakuovali i širší příbuzenstvo - sestry, bratry, neteře, synovce atd., nicméně to jsme museli odmítnout,“ řekla v srpnu Blesk Zprávám Eva Davidová, tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí.

Problémy s bydlením

Mezi uprchlíky bylo celkem 59 dětí, z nichž 39 bylo mladších 10 let. Nejmladšímu děťátku byl pouhý měsíc. Po příletu byly umístěny do karantény a starali se o ně speciálně vyškolení zaměstnanci armády. Ta do péče o děti zapojila hlavně ženy. 

„Rodiny byly po karanténě umístěny do zařízení v Zastávce u Brna, případně do dalších ubytoven, kde nemají optimální podmínky,“ sdělila Blesku Miroslava Pašková, předsedkyně neziskového spolku Vlčí Máky. Ten se primárně zabývá pomocí válečným veteránům a aktivně se podílel také na evakuaci Afghánců do České republiky.

Těší se do práce

Pašková dodala, že většina rodin má již dokončené azylové řízení a doklady. Tím pádem mohou hledat zaměstnání, školy a školky pro děti i trvalé bydlení. Právě u bydlení je však problém.

„Většina rodin preferuje velká města jako Prahu a Brno kvůli nabídce zaměstnání, ale nedostávají se k nim nabídky bytů, které v létě některé obce a kraje avizovaly,“ vysvětlila s tím, že se s jednou z rodin o víkendu setká, aby jí pomohla situaci vyřešit.

„ Pokud budu citovat jednoho z tlumočníků: ‚Nikdy jsem neměl tolik času na hraní s vlastními dětmi, ale už bych raději nastoupil do práce a postaral se o rodinu‘,“ uzavřela Pašková.

Video Co je hnutí Tálibán? - Videohub

Další videa