Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Oblačno, déšť 15°C

Beznohý muž zdolal osmitisícovku v Nepálu: Celou cestu se odrážel rukama!

Autor: ran - 
12. října 2021
05:00

Bývalý ruský výsadkář Rustam Nabijev (27) jako první člověk bez nohou na planetě vylezl na osmitisícový horský vrchol v Nepálu. Celou cestu se odrážel jen pomocí rukou! Svůj výkon věnoval zesnulé mamince a říká, že mu život bez nohou byl souzený, aby mohl dokázat něco velkého. 

Bývalý ruský voják a populární influencer v jedné osobě Rustam Nabijev (27) pokořil se svým týmem jednu z nejnebezpečnějších osmitisícovek – Manáslu (8 163 m n. m.) v Nepálu. Cesta ze základního tábora na vrchol a zase zpátky Rustamovi trvala šest dní, celá expedice pak 39 dní. Pohonem mu na neuvěřitelné výpravě byly jen jeho dvě ruce! Zhubl během ní 12 kilogramů, napsal web vesti.ru

Muž s tvrdým vojenským výcvikem výjimečný výkon věnoval své mrtvé mamince. Posilovala ho ale nejen vzpomínka na ni, nýbrž také hecování jeho party. Kromě toho pro něj byli horolezci na úsecích, které by sám překonat nedokázal, zásadní pomocí. Bez nich by horu nikdy nezdolal. 

Doma zatím na Rustama čekala manželka s dvěma dcerami, kterým se všem moc stýskalo. A není divu. Z Rustamova instagramu, který sleduje 1,3 milionu fanoušků, přímo čiší plno šťastných rodinných momentů. Tu je Rustam vyfocen na vozíku, tu bez vozíku, jindy zase za volantem, ve vodě nebo ve stoje na protetických nohách. Často je také vidět v objetí s jednou ze svých holek nebo rovnou se všemi najednou.

Rustam je svými aktivitami na sociálních sítích mezi lidmi nejen velmi oblíbený, ale jejich prostřednictvím si také vydělává slušné peníze, jdoucí do milionů. To vše „díky“ tomu, že ač je bez nohou, žije i tak plnohodnotný a aktivní život. Fanoušci na něm oceňují zejména jeho radost ze života, ale také krásný vztah, který se svojí ženou a oběma dcerami má.

Život se na Rustama zamračil už velmi krátce poté, co se mu povedlo dosáhnout velkého osobního vítězství, když se dostal do elitní výsadkářské jednotky. Pracoval na sobě, aby zařazení do jejích řad dosáhl, jenže pouhý den po slavnostní přísaze, 12. července 2015, došlo k obrovské tragédii – budova kasáren v Omsku, kde byl Rustam na cvičení, se nečekaně zřítila jako domeček z karet. V troskách zemřelo 24 jeho kamarádů, Rustam vyvázl jen zázrakem.

V sutinách strávil dlouhých sedm hodin, a než ho našli, málem zemřel. Lékaři mu v nemocnici museli amputovat obě nohy pod kyčlemi. Dvakrát prožil klinickou smrt a sedm dní strávil v kómatu. Celé tohle náročné období s Rustamem prožíval jeho tatínek, který mu stále opakoval: „Budeš v pořádku, budeš v pořádku!“, popsal kritické okamžiky web rg.ru. To mu dodávalo sil a přispělo k tomu, že se ze svých zranění nakonec vylízal.

Následovaly tři týdny intenzivní péče a 11 měsíců rehabilitace. Tvrdý voják na život nezanevřel, naopak získal dojem, že se podruhé narodil, a proto musí dokázat něco velkého. „Někdy se mi zdá, že nebýt té tragédie v Omsku, stejně by se mi něco stalo. Cítím, že mým osudem bylo zůstat bez nohou a dokázat, že kdo chce úspěšný a naplněný život, musí o něj bojovat,“ řekl Rustam ke svému odhodlání.

A čas skutečně využívá bohatě. Po zotavení z tragédie začal opět tvrdě trénovat, a to tak úspěšně, že s hokejovým týmem, kam po vyléčení nastoupil, dokonce na paralympiádě vyhrál zlato. 

Po zdolání hory Manáslu je unavený, ale šťastný. Kromě zápisu svého nepálského výstupu do Guinessovy knihy rekordů se nyní chystá odpočinout si s celou rodinou na dovolené. A co dál? Ačkoli Rustam plány do budoucna na poli horolezectví nechává otevřené, musí se chtě nechtě zamýšlet nad otázkou, kterou mu každý pokládá doslova na potkání – vylezete i na Everest?  

 

 

bullshit ( 12. října 2021 11:57 )

Zatím se jeví, že to budou muset zatáhnout ze svého. To že to "platíme za ně" je zatím omýlaný hoax.

frantacizek ( 12. října 2021 05:14 )

tohle až si přečtou ti dva kluci, co jsme teď za ně platili 500tis, že pro ně slétl na tu horu vrtulník, tak přestanou s lezením, jestli mají nějakou sebereflexi

Zobrazit celou diskusi
Další videa