Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 13°C

Zemřela opičí celebrita Ndakasi: Gorila se proslavila fotkou se strážcem národního parku

Autor: rix - 
6. října 2021
15:53

Odešla jedna z nejslavnějších goril 21. století, fotogenická samice Ndakasi. Proslavila se především ikonickým selfiečkem z roku 2019. Opici zachránili strážci národního parku jako mládě, když její matku zastřelili pytláci. 

Horská gorila Ndakasi se stala celosvětovou senzací díky fotografii, na které pózuje společně se strážcem přírodního parku Mathieu Shamavuou. Jak uvedl deník Daily Mail, zvíře zachránil ještě jako mládě Andre Bauma, když nebohou samici našel truchlit u své mrtvé matky, kterou bez milosti zastřelily ozbrojené milice. Smrt se ale nevyhnula ani slavné opičí celebritě. 

Národní park Virungo na svém Facebooku uveřejnil snímek, na kterém čtrnáctiletá gorila naposledy vydechuje v náručí pracovníka rezervace Andreho Baumy, který se o ní také staral. Ndakasi podlehla zákeřně nemoci. „Zemřela na dlouhodobou nemoc, při níž se její stav rychle zhoršoval,“ uvedla v prohlášení správa parku.

„Bylo mi ctí pečovat o tak milující stvoření. Zvláště, když jsem věděl, jaké trauma Ndakasi v raném věku utrpěla,“ uvedl zdrcený Bauma. Jeho vztah s gorilou mu prý pomohl pochopit spojení mezi lidmi a opicemi, což vedlo k tomu, aby se ještě více činil v záchraně těchto krásných tvorů. „Miloval jsem ji jako své dítě, bude nám všem moc chybět,“ dodal. 

Velkou roli v životě gorily ale sehrál i ochránce Shamavuou. Právě on stojí za ikonickým selfíčkem, díky kterému je zvíře tak slavné. Jak uvedl, když si všiml, že opice po jeho boku napodobují jeho pohyby, neváhal a vyfotil se s nimi. Obrázek nasdílel na sociální síti a stal se senzací. 

Masakr, který vedl k tomu, že se gorila stala sirotkem, vedly konžské úřady k přijetí institucionální a bezpečnostní reformy v národním parku, která posílila ochranu horských goril. Ndakasi se narodila v době, kdy byla globální populace horských goril křehká a kriticky ohrožená, uvedl park. Situace se ale zlepšuje. Populace těchto zvířat od té doby vzrostla o 47 %. 

Video Gorila bláznivě tančí v bazénku - Youtube/Dallas Zoo

 

 

offline ( 7. října 2021 12:00 )

krapotkin ( 6. října 2021 23:22 )

Co tě bere, na sluníčko se přece chodí jen kvůli dávkám.

uschi ( 6. října 2021 22:43 )

Chudinka, co to bylo za nemoc?

uschi ( 6. října 2021 22:29 )

Souhlas

starymlok ( 6. října 2021 21:27 )

Ty jsi letos nebyl na sluníčku?

Zobrazit celou diskusi
Další videa