Středa 27. října 2021
Oblačno 13°C

Detoxikace podle Tálibánu: „Odvykačka“ afghánských drogově závislých je drsná, připomíná koncentrák

Autor: ran - 
9. října 2021
11:34

Tálibánci je posbírali zpod mostů, od řek, vytáhli je zprostřed odpadků a násilím je dotáhli do kábulského odvykacího centra. Záběry na polonahé bloumající chudáky, které se nová vláda snaží násilím zbavit drogové závislosti, připomínají noční můru nacistických koncentračních táborů. 

Od té doby, co Tálibán v srpnu obsadil Afghánistán, začali noví vládci zemi vracet ke starým pořádkům. Rozbujelo se násilí, ženám se zakazuje studovat a odhalovat se na veřejnosti, za přestupky tálibánci „provinilce“ bičují rovnou na ulici. Zaměřili se ostře i na drogově závislé, napsal list The Globe and Mail.

Ať jsou mladí, nebo staří, zdraví, nebo nemocní, psychicky v kondici, nebo mentálně postižení, tálibánci drogově závislé vidí jen pod jedním úhlem pohledu – jako skvrnu na společnosti, kterou je třeba vydrhnout. Doslova. Existence narkomanů se zkrátka příčí tálibánskému výkladu islámské doktríny.

Drogově závislé násilím sbírají, kde se dá, a umisťují je do odvykacích center. Nedávné záběry z jednoho z nich, které se nachází přímo v hlavním městě Kábulu, pořídila agentura AP. Ukazují polonahé, vlasů i vousů zbavené muže, jak jako duchové bloumají bezprizorně po chodbách centra. „Buď vystřízliví, nebo dostanou,“ tak zní místní heslo. 

Odvykačka očividně probíhá nemálo drsně. Součástí „péče“ je poutání, bití, trápení hladem a další „metody“, které místní lékaři podle agentury považují za nezbytnou součást odvykacího pobytu. Vyhublí muži s propadlýma očima přitom pocházejí ze všech vrstev těžce zkoušené afghánské společnosti. Někteří bývali vojáci, obchodníci, jiní zase rolníci nebo i básníci.

Většina odpovědných osob v zemi se začala novým, tálibánci nastoleným poměrům přizpůsobovat. „Už nejsme v demokracii, tohle je diktatura. A tito lidé se dají léčit jedině silou,“ uvedl pro agenturu doktor Fazalrabi Mayar, který přímo v centru pracuje. Mluví zejména o Afgháncích závislých na heroinu a metamfetaminu, kterých je v zemi nejvíce.

Jednotlivá odvykací kúra v kábulském centru je vypočítaná na 45 dní. Postupy léčby běžné v jiných zemích zde ale uplatnění nenajdou. „Chybí alternativní opioidy, které se používají pro léčbu závislých na heroinu jinde po světě,“ přiznal sám hlavní psychiatr odvykacího centra Wahedullah Koshan.

Tálibán ale plánuje zasáhnout nejen proti uživatelům drog, nýbrž především proti pěstitelům máku a jejich obrovským polím, odkud surovina pro výrobu drog proudí ve velkém. Afghánistán se totiž počítá mezi největší producenty heroinu. „Jsme teprve na začátku, brzy ale půjdeme za rolníky a potrestáme je podle práva šaría (islámského práva),“ uvedl šéf místní policie Qari Ghafoor.

Boj s drogami a drogovou závislostí v zemi ovšem komplikuje horšící se ekonomická situace poté, co Afghánistán přišel o velkou část příjmu, který dříve přicházel od zahraničích vlád a neziskových organizací. Zemi hrozí ekonomický kolaps a následná humanitární katastrofa.  

Video Co je hnutí Talibán? - Videohub

 

Saschajede ( 17. října 2021 20:31 )

Všechny feťáky odtransportovat tam.

Saschajede ( 17. října 2021 20:29 )

A kdy už se to zavede také zde?

typos ( 9. října 2021 20:23 )

souhlasím s vámi

Uživatel_5549965 ( 9. října 2021 16:56 )

Řekněte mi jeden jediný důvod, proč je litovat.... Mně zabil zfetovaný černoch budoucího zetě... pár týdnů před svatbou... proč ho litovat... a proč JE litovat...???

Athina ( 9. října 2021 14:53 )

Domnivam se, ze kdyby se tento zpusob detoxikacni kury zavedl i v evrope, snizil by se rapidne pocet uzivatelu drog a hlavne navrat k jejimu opetovnemu uzivani. Jestli se nepletu, tak leceni v CZ je hrazeno z dani danovych poplatniku, coz si nemyslim, ze je správné. Protoze lide, kteri si dobrovolne nici zdravi by si meli sve leceni hradit sami.

Zobrazit celou diskusi
Další videa