Středa 20. října 2021
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Oblačno 14°C

Zběsilý a zoufalý závod s časem v Kábulu: Tálibán termín evakuací neprodlouží!

Autor: ČTK - 
23. srpna 2021
17:40

Na kábulském letišti pokračuje v napjatých podmínkách horečná evakuace cizinců a Afghánců spolupracujících se zeměmi mezinárodní aliance a s humanitárními organizacemi. Jde prakticky o závod s časem, neboť Tálibán, který Afghánistán předminulý víkend po dvaceti letech opět ovládl, dnes odmítl prodloužení termínu evakuace do září. Podle německé armády byl dnes při střelbě zabit jeden místní strážce letiště.

Přeprava lidí ven ze země přes letiště afghánské metropole probíhá za rozhodující asistence armády Spojených států a její přítomnost bude nepochybně potřebná až do konce. Prezident Joe Biden nevyloučil posunutí lhůty pro odchod amerických vojáků z Afghánistánu kvůli evakuacím, kterou stanovil ještě před bleskovým obsazením země Tálibánem. Současně ale prohlásil, že doufá, že takový krok nebude třeba.

Britský ministr obrany James Heappey dal nicméně najevo, že Británie vyzve USA, aby v evakuacích z Afghánistánu pokračovaly i po 31. srpnu. V úterý o tom podle něj chce s Bidenem mluvit premiér Boris Johnson na summitu skupiny G7. Heappey ovšem připustil, že k tomu bude zapotřebí i souhlas Tálibánu.

Video Batole putovalo za ostnatý drát kolem kábulského letiště. - Twitter

Mluvčí Tálibánu však podle televize Sky News varoval, že pro povstalce by se prodloužení termínu evakuace rovnalo prodloužení vojenské okupace země. „Pokud budou USA a Británie žádat další čas na pokračování evakuací, odpověď zní ‚ne‘,“ zdůraznil. Představitelé tálibů kromě toho dali podle agentury AFP najevo, že nová vláda nebude v Afghánistánu vytvořena, dokud budou na jeho území američtí vojáci.

Spojené státy podle nedělního sdělení prezidenta Bidena přepravily z Kábulu během minulého týdne na 28.000 lidí. Británie podle rovněž nedělní informace jejího ministerstva obrany ve stejném období evakuovala kolem 2500 osob. Německo dnes uvedlo, že z kábulského letiště dopravilo mimo Afghánistán téměř 3000 občanů 43 zemí.

Situace na letišti je nadále nepřehledná. Za minulý týden v jeho prostoru či kolem něj přišly o život dvě desítky lidí. Německá armáda informovala, že dnes tam stříleli na Afghánce a americké a německé vojáky neznámí útočníci. Při přestřelce u severní brány letiště zahynul afghánský strážce a tři další byli zraněni.

Kritická situace na kábulském letišti komplikuje rovněž dodávky humanitární pomoci do Afghánistánu. Humanitární organizace upozorňují, že v zemi muselo v posledních dvou měsících opustit domovy asi 300.000 lidí a že je nutné dostat k nim dodávky lékařské a potravinové pomoci. Na humanitární pomoc v Afghánistánu přitom spoléhá téměř 18,5 milionu lidí, tedy polovina populace země.

Video Mrazivé záběry z Afghánistánu: Zoufalý útěk na podvozku letadla - Twitter

jiznicechy ( 23. srpna 2021 22:55 )

Napadlo Vás třeba, že řada ambasád vůbec neevakuuje? Proč nic nedělá na hranicích Pákistán ani jiné státy? A loutkový režim, který si za naše peníze postavil vily a napakoval se, co asi tak dělá? A spolupracovníci okupantů jsou jako někde hájeni? My jsme po válce hájili spolupracovníky Němců? Vždyť my jsme byli protektorát - to je od slova protected čili chráněný. Čemu vlastně říkáte "demokracie"? A fakt si myslíte, že by půlmilionová afgánská armáda, která byla vyzbrojená, jen se jen tak snadno vzdala, kdyby nevěděli, že bude všechno dobré? Vždyť co o tom státě vůbec víte? To, čím Vás tady krmí? A propo - viděl jste nějaké jiné videa kromě afgánského letiště v Kábulu?

denisz ( 23. srpna 2021 20:26 )

Takže existuje dohoda mezi Talibanem a USA. Taliban termín evakuace neprodlouží, aby mu neutekli všichni lepší vzdělanější Afgánci, co jinak myslí. Snad i Talibánci dodrží dohodu a nebudou brutálně likvidovat bývalé spolupracovníky spojeneckých armád, vojáky vládní armády, umírněné muslimy, ženy a jiné. Uvidíme, jestli mají v sobě trochu lidskosti, nejen brutální středověkou náturu. Hlavně ukočírovat své nevzdělané prosté drsné soukmenovce z venkova. Bylo velkou chybou Bidenovi USA, že tak rychle prchají, i když bylo jasné, že jakousi demokracii v zemi nedosáhnou. Bylo zbytečné tam po likvidaci al-Kajdy ještě 20 let setrvávat, utratit bilion dolaru, zavit smrt tisíců vojáků NATO, oblbovat lhát spojencům, včetně ČR. . .

Zobrazit celou diskusi
Další videa