Středa 20. října 2021
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Oblačno 14°C

Resort pro šíření ctnosti a předcházení neřesti je zpět: Tálibán dohlédne na právo šaría

Autor: ČTK - 
8. září 2021
12:40

V Afghánistánu bude po nástupu Tálibánu k moci znovu fungovat ministerstvo pro šíření ctnosti a předcházení neřesti. Úředníci ministerstva by měli dohlížet na to, aby se obyvatelé země řídili přísným islámským právem šaría. Tálibán v úterý oznámil složení své nové vlády, kterou označil za přechodnou. Podle dosavadních informací se zdá, že bylo zrušeno ministerstvo pro záležitosti žen.

Obnovu ministerstva pro šíření ctnosti a předcházení neřesti vyhlásil v úterý mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid. Za minulého režimu Tálibánu v letech 1996 až 2001 náboženská policie procházela ulicemi afghánských měst, muže trestala, pokud neměli plnovous, ženy zase, jestliže na sobě neměly burku zahalující je od hlavy k patě. Ženám bylo rovněž zakázáno pracovat, vzdělávat se a opouštět dům bez mužského příbuzného.

Že by součástí nové vlády Tálibánu bylo i ministerstvo pro záležitosti žen, které bylo vytvořeno po svržení hnutí v roce 2001, mluvčí Mudžáhid nezmínil. Tálibán po obsazení Afghánistánu v polovině srpna slíbil, že bude respektovat ženská práva a že vytvoří inkluzivnější vládu. Předem ale uvedl, že v jeho vládě nebudou ženy zastávat ministerské pozice, což se při úterním jmenování také potvrdilo.

Agentura DPA uvedla, že dosud Tálibán jmenoval 33 ministrů a dalších vysokých představitelů. Jedná se bez výjimky o muže, přičemž naprostá většina pochází z většinového etnika Paštunů - jen dva jsou Tádžikové a jeden je Uzbek. Příslušníci menšiny Hazárů, kterou v minulosti Tálibán tvrdě pronásledoval, ve vládě nejsou vůbec. Všech 33 jmenovaných jsou členové Tálibánu, z nichž mnozí se nacházejí na sankčním seznamu OSN.

Řada členů nového kabinetu působila již v předchozí vládě Tálibánu v 90. letech. Podle pozorovatelů citovaných agenturou DPA to naznačuje, že konzervativní jádro hnutí zůstává nezměněno. Šanci získat mezinárodní uznání má nová vláda jen malou.

Video Co zbitého tlumočníka zachránilo před smrtí? Veterán z Afghánistánu o pomoci i alibismu vlády - Markéta Volfová, Lukáš Červený

AbgebeSpermium ( 8. září 2021 14:47 )

33 ministerstev pro jednu velmi zaostalou hornatou zemi? A není to trochu moc, Abdule Muslimoviči?

Zobrazit celou diskusi
Další videa