Končí zbraňová amnestie: Policistům přinesli i protiletadlové dělo!

Do konce letošního července mohou lidé beztrestně odevzdat na policii nelegálně držené zbraně jakéhokoli původu a množství. V rámci takzvané zbraňové amnestie se policisté často setkávají s prapodivnými a kuriózními exempláři. Své o tom vědí i na Pardubicku, kde nejmenovaný muž odevzdal protiletadlové dělo!
Kulomety, granáty, samopaly, pušky i obyčejné zbraně. S tím se policisté setkávají při zbraňové amnestii velmi často. Ta letošní, která probíhá celý červenec, už přinesla na 2800 odevzdaných zbraní a více než 80 tisíc kusů střeliva. Na beztrestné odevzdání nelegálně držených zbraní mají majitelé ještě 14 dní.
„Amnestie mají spíše sestupnou tendenci. Zbraní se odevzdává méně a méně. Myslím, že ta první byla rekordní, a pak ty počty ve všech krajích klesaly,“ uvedl pro server iRozhlas.cz Jiří Tilman z policie Pardubického kraje. Jak ale dodává, i letos se policisté dočkali velkého překvapení. Někdo jim totiž odevzdal 500 kilogramů těžký protiletadlový kanón.
Policisté při amnestii kontrolují, zda nebyla ukradená, není po ní vyhlášeno pátrání nebo s ní nebyl spáchán trestný čin. Pokud je ovšem čistá, může ji občan legalizovat a ponechat si ji. Musí ovšem splňovat všechny podmínky, mít potřebná povolení a zbrojní průkaz. Zbraň může dokonce majitel i dál prodat.
Pokud majitel o zbraň nemá zájem, policie ji zašle na likvidaci, některé kousky ovšem končí i v muzeích. Majitelé totiž často nemají ponětí o tom, že zbraň má historickou hodnotu.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.