Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Podcast: Hony na čarodějnice trvají. Autor krvavé démonologické příručky je pohřben v Česku

Video se připravuje ...
Autor: jim - 
30. dubna 2021
05:00

Dnes, v pátek 30. dubna se po celé zemi rozhoří tradiční filipojakubské ohně. Pohanské zvyky nás však provázejí až dodnes, aniž bychom si to sami uvědomovali. Pro Blesk Podcast promluvili historici Rudolf Vévoda a Petr Kreuz o pozdně středověkých a novověkých čarodějnických procesech v českých zemích. Spisovatelka a editorka Blesku Petra Alraune Neomillnerová vás pak zavede do tajů současné magie v Česku. 

Děsivé novověké hony na čarodějnice, které mnohdy končily popravou stětím, zlámáním v kole nebo upálením na hranici, se nevyhnuly ani českým zemím. Dotýkaly se mužů i žen z okraje společnosti, ale proti nařčení se musely bránit i významné osoby. Nevídaný je pak proces ve Velkých Losinách a Šumperku z let 1678 až 1696, při němž na hranici zahynul samotný děkan Kryštof Alois Lautner, což se nikde v Evropě podle docenta Petra Kreuze neopakovalo. 

Před soudem nejčastěji stály podle historika Rudolfa Vévody ženy z okraje společnosti a zároveň z okraje tehdejší věrouky - mastičkářky, bylinkářky, porodní babičky. „V řadě oblastí, nikoliv pouze na venkově, ale také ve městech to byly jediné medicinmanky, které byly v okolí dostupné. Určitě jejich pomoc byla vyhledávaná. Na druhou stranu se můžeme setkat s případy, kdy tyto ženy své okolí dráždily,“ vysvětluje historik s tím, že u nich to mnohdy začínalo, ale nekončilo.

Kladivo na čarodějnice

S Českými zeměmi je spjat i osud autora slavné démonologické příručky Kladivo na čarodějnice, která ve svých prvních dvou dílech shrnuje dosavadní znalosti o démonech a třetí díl je podle historika Petra Kreuze procesní příručka k vedení čarodějnických procesů. „Heinrich Institoris byl na sklonku svého života v roce 1499 jmenován papežem Alexandrem VI. Borgiou inkvizitorem pro české země. Jeho úkolem nebylo honit čarodějnice, ale tady bylo něco nebezpečnějšího, kacíři - Čeští bratři. Když do Čech přišel, tak zjistil, že mu nikdo nepomůže někoho stíhat,“ prozradil odborník na čarodějnické procesy. Institoris se uchýlil na olomoucké biskupství, odkud bombardoval traktáty českou šlechtu, aby se postavili proti Českým bratrům. 

Inkvizice pátrá po čarodějném znamení Inkvizice pátrá po čarodějném znamení | Profimedia

Nechápal situaci, kdy jinde inkvizice tyto lidi nemilosrdně likvidovala, ale tady si můžou povídat, co chtějí. Nebyl pravděpodobně příliš úspěšný. V závěru života se uchýlil na biskupský hrad v Kroměříži, kde kolem roku 1505 zemřel a je pochovaný na našem území,“ shrnuje osud evropsky významného autora, podle jehož knih se částečně řídily evropské inkviziční procesy.

Hon pokračuje

Zatímco západní Evropa považuje hony na čarodějnice za barbarství a již přes 250 let nedochází k popravám, ve světě jsou ženy stále obviňovány z čarodějnictví a zabíjeny. „Pronásledování provozovatelů magie přichází velmi intenzivně i v současné době, zejména řada zemí v subsaharské Africe. V posledních letech to byly desítky tisíc obětí. Za marxistického prezidenta Julia Nyerereho byla velmi postižená Tanzanie, nyní je to Nigérie, v době boje proti apartheidu se zabíjely domnělé čarodějnice i v Jihoafrické republice,“ jmenuje Kreuz státy, kde dochází k honům na osoby spjaté s magií. 

Česko, svobodný ostrůvek magie 

Tuzemsko je oproti jiným státům ostrůvek svobody pro jakékoliv vyznání či magii. „Na jedné straně si myslím, že je zlatá doba magie u nás, v Polsku to církev odmítá, ale na druhou stranu je to velká devalvace, protože za mága se dnes prohlašuje úplně každý,“ myslí si spisovatelka Petra Alraune Neomillnerová. Dříve měli čarodějové nebo mágové učedníky, ale dnes se lidé spíše vzdělávají sami, ale málokdo u toho vydrží. Česko je pak podle editorky alchymistickou velmocí.

Dnešní alchymisté studují vztahy mezi prvky a je to spíše filozofická činnost. „Měli jsme velkého alchymistu Vladislava Zadrobílka, který vedl nakladatelství pro magické a alchymistické knihy. Byl známý také mezinárodně,“ jmenuje důležitou osobnost, která svou činností dala základ nejen pro alchymii, ale i další magické nauky.

Jaké jsou nejjednodušší rituály, co člověk zvládne sám doma, proč by měli lidé být při praktikování magie opatrní a jak se mohli obvinění z čarodějnictví v novověku vyhnout popravě a obhájit se, se dozvíte ve speciálním čarodějnickém Blesk Podcastu:

Video Blesk Podcast: Hony na čarodějnice neskončily. Autor krvavé démonologické příručky je pochován v Česku - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi