Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Zataženo, sněžení -1°C

Blesk Podcast: Ženy si dávaly vejce do podprsenek, muži ještěrky do slipů, říká žena, která 27 let lovila pašeráky

Aktualizováno -
9. ledna 2021
09:23
Autor: jim, vet - 
9. ledna 2021
05:10

Kdyby zvířata uměla mluvit, určitě by bývalé vedoucí oddělení CITES na Inspekci životního prostředí Pavle Říhové (50) hlasitě poděkovala. V devadesátých letech jí připadalo naivní, že by za ubližování nebo pašování zvířat mohl být někdo odsouzený. Za svoji kariéru zachránila vejce papoušků z podprsenek, plazy ze spodního prádla a rozprášila gang překupníků s tygřími tělesnými ostatky. Kvůli neshodám s vedením však se svým týmem na konci roku 2020 z ČIŽP odešla. Pro Blesk Podcast exkluzivně zavzpomínala na 27 let služby zvířatům a rostlinám.

Možná nejznámnější kauza tygřích jatek organizovaného gangu v zooparku nepravomocně odsouzeného Ludvíka Berouska začala podle Říhové postupně: „První náznaky, že se tu něco děje, byly už v roce 2013, kdy jsme na letišti v Ruzyni začali zachytávat tygří drápy, zuby, různé vývary. Pak se tu a tam objevily tygří kostry. Začali jsme se s kolegy ptát, co to je za tygry, kde se berou. Začali jsme kontrolovat chovy tygrů v ČR. Zjistili jsme, že je v tom strašný binec. Spoustě chovatelů chyběly dokumenty, nebo na dokumenty, které byly na samce, měli najednou samici. Nebo zvíře, které mělo být už dva roky mrtvé, bylo v chovu živé. Vůbec to nesedělo,“ říká Říhová s tím, že sledováním a přípravou všech důkazů strávili 4 roky.

Po dlouhých letech na konci prosince 2020 Pavla Říhová i se svým týmem v oddělení CITES skončila. „Není to tak, že bychom tu práci už nechtěli dělat. Spíš jsme cítili, že už ji dělat nemůžeme. Protože současné vedení inspekce nastavilo podmínky, ve kterých se pracovat nedá. Situace na inspekci nás mořila,“ vysvětlila. Co se na ČIŽP dělo, nechtěl její ředitel Erik Geuss příliš rozvádět: „K práci týmu pod vedením paní Říhové jsem měl výhrady, detaily z pracovněprávních vztahů a interní komunikace ale nebudu ventilovat do médií. Chtěl jsem určité změny, bohužel jsme nenašli společnou řeč.“ 

Proč je podle Říhové Česko pašerácká země, kde všude nalezli ukrytá zvířata a co se do tuzemska nejčastěji pašuje, si poslechněte v pořadu Blesk Podcast:

Video Blesk podcast - Pavla Říhová - Blesk

Upozorňujeme, že některé fotografie obsahují drastické záběry:

myriostigma ( 11. ledna 2021 11:06 )

Poslechl jsem si několikrát a musím napsat tomu panu redaktorovi.
Prosím vás, pane redaktore, uvědomte si jaké bláboly tu šíříte? Ta oslavovaná Říhová, která se podle svých slov hrabe v podprsenkách a ve slipech, si snad neuvědomuje, že jsou tady tisíce lidí, kteří ví, že celní prohlídku nemůže dělat. Pokud je pravda, že se hrabala v podprsenkách a ve slipech a její kamarádíčkové jí tohle umožnili, je to skandální a měla by to vyšetřovat GIBS. Celní prohlídku provádí jen celník. Teprve až celník něco objeví, tak si k identifikaci exemplářů může pozvat "odborníka" z ČIŽP. Divím se, že to takový "odborník" neví! A ještě poznámka na konec: Papouška i kaktus pozná každý průměrně vzdělaný laik. Na co si tu Říhová se svou "odborností" hraje a co tím sleduje?

myriostigma ( 11. ledna 2021 09:02 )

Dobrý den,
že jsem na bulvárním deníku mi nevadí ale nesnáším, když se lže. Pan redaktor čte z papíru otázky a paní Říhová má monolog. Dobrá, do třetí minuty a potom jen zírám. Expertka jiná na letišti, musí rozeznat jaká semena se pašují!!!!!!! To že ta ženská umí?????? Tak se dá rozeznat mák a kmín ale jestli dobře chápu z pořadu, jednalo se asi o semena určitého druhu? Paní Říhová doplnila že je asi 35 000 druhů nebo čeho a že to ani ona neví. Nepřipravené a slabé vystoupení té paní má zakrýt ta svinstva na agentůře ČIŽIP za 27 let honění pašeráků v podprsenkách a slipech. To je legální paní Říhová??????? Vy jste to mohla dělat.? To se tedy máte čím chlubit. To bych očekával od Policie nebo od Celní správy. Ale od vás? To by mi manželka zahrála, to může dělat jenom ona. Josef Bis

Jaroslav Vích ( 10. ledna 2021 19:07 )

Z konfrontace s kaktusáři má jmenovaná osoba panický strach. Je to osoba, která udávala bezúhonné české občany do Mexika i evropským policejním složkám. Mexiko má těžké problémy s organizovaným pašeráctvím, se kterým nemají Češi nic společného. Pašeráctví z Mexika je kritizováno, ale Mexiko nemá šanci s tím něco dělat. Nemůže poukazovat na mafie, jde tu o život! Takže na kritiku odpovídá tím, že říká, že příčinou jsou Češi. Mohou si to dovolit. Mají udání této osoby a tato osoba potom říká že Češi drancují naleziště, protože to říkají Mexičané!
Jarda

Yves ( 10. ledna 2021 14:28 )

a co dat v rozhovoru prostor i druhe strane?

Jaroslav Snicer ( 9. ledna 2021 18:09 )

Jsem tu pod svým jménem a budu velmi kritický. Paní Říhová v řadě věcí lže, v řadě věcí si selektivně vybírá argumenty a v řadě věcí mluví pravdu. Nebráním se přímé konfrontaci v nějaké otevřené debatě. Hloupost s jakou tým paní Říhové "chrání"ohrožené druhy v případě kaktusů je žalostnou ukázkou úřednické zvůle. Zvláště v poslední době. Nic proti CITES. Jeho role je nezastupitelná. Trvám však na tom, že dotčení úředníci jsou objektivně vzato odborně nekompetentní v mnoha oborech, které spravují. Dodnes nemají pro mnoho oborů soudní znalce. Nekompetentní úředník plodí nekompetentní rozhodnutí. Jsem si opravdu plně vědom ostrosti použitých výrazů a nebojím se nést za ně zodpovědnost. Vysvětlit na této ploše všechny aspekty škodlivosti týmu paní Říhové lze jen stěží. Nechci tím nijak snižovat jejich zásluhy. Nějaký čas jsem vůči lidem v ČIŽP, včetně samotné paní Říhové choval respekt a vážil si jejich snahy. Měl jsem tu čest řídit mezinárodní konferenci a poznat je osobně. Dnes je můj respekt pryč. Tato instituce je nyní velmi nedůvěryhodný orgán a měla by se na základě odborné debaty zásadně přenastavit. Odchod několika lidí věc neřeší. Ostřelovat instituce mě přitom vůbec netěší. Kvalitní inspekce (a nejen ona) je v zájmu všech stran. Nepotřebujeme nadržovat (jsem zahradník a cestovatel specializující se na vzácné druhy kaktusů), potřebujeme odborně zdatnou a méně ideologickou organizaci, která sama nebude porušovat zákony této země. To chci ale asi moc. Škoda, že nemáme možnost donutit tyto "autority" k veřejné debatě. Tomu se brání zuby nehty. Servírovat veřejnosti koktejl historek s pašeráky je jistě sexy a v dnešní klipovité době to řadě lidí stačí na to, aby si utvořili názor. To je výhoda, když složité věci umíte servírovat lidu obecnému atraktivní a bohužel i lehce manipulativním stylem.
Rád poskytnu Blesku rozhovor na toto výbušné téma s řadou konkrétních kauz. Nevěřím ale, že zrovna v tomto povrchním médiu se bude někdo z redaktorů obtěžovat kvalitn

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud