Středa 19. ledna 2022
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno 2°C

Podcast: Koronavirus je vztyčený prst Země, říká člen indiánských kmenů Mnislav Zelený Atapana

Autor: jim - 
1. dubna 2021
05:00

Být součástí kmene amazonských indiánů je obzvlášť pro Evropana velká čest, prozradil etnolog, novinář a spisovatel Mnislav Zelený Atapana, který jezdí do pralesů v Jižní Americe již od sedmdesátých let a pozorováním se snaží pochopit život a taje domorodých kmenů. Pro Blesk Podcast řekl, že pandemii koronaviru vnímá jako vztyčený prst planety Země pro současnou konzumní civilizaci.

Již několik let novinář a bývalý velvyslanec pro Kolumbii a Ekvádor varuje Čechy před následky, které přináší konzumní způsob života. Na přelomu 20. a 21. století adresovali kolumbijští indiáni z kmene U´wa otevřený dopis čelním představitelům Kolumbie. Chtěli tak zastavit těžbu na jejijch území a napsali: „Bílý muž sedí na své kobyle pokroku směrem ke své vlastní destrukci,.“ S tím souhlasi také Atapana, podle něhož hromaděním věcí směřujeme k záhubě: „Pořád ještě máme příležitost tento zánik zpomalit,“ vidí naději cestovatel.

Nafoukané lidstvo

Za příklad bychom si měli vzít částečně amazonské indiány, kteří žijí v souladu s přírodou již celá tisíciletí. Podle etnologa sami sebe považují za zvířata, součást přírody a nikdy toho neuloví víc, než potřebují pro svoji potřebu. „Pro ně je životní prostředí kosmos. Všechno. Hvězdy, planety, černé díry, černé mraky, kapka, voda, to všechno je pro ně živnotní prostředí, protože indiáni se cítí členy toho všeho. Když tam člověk jezdí tak dlouho, postupně zjišťuje, že nejsou tak hloupí, jak si o nich myslíme,“ shrnuje své letité znalosti o vnímání světa indiány a skromně dodává, že toho ví ale pořád jen malý zlomek.

Pandemie koronaviru je podle Atapany varování pro civilizaci: "Je to vztyčený ukazováček Země. Říká nám, že my nejsme vládci této Země. My si to jen naivně myslíme, že tady vládneme a to je ta chyba. Jednou za čas, když je lidstvo nafoukané, že všechno ovládá. Jednou za sto let přijde vztyčený ukazováček. Snažte se zpomalit, zklidnit, najít štěstí a radost. Pro radost a štěstí žijí indiáni. Nic nemají a žijí si šťastně a radostně," vysvětluje Mnislav Zelený Atapana.

Pražský rodák Mnislav Zelený Atapana v roce 1965 nejprve absolvoval ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské (1965) a poté etnografii na Filosofické fakultě UK (1974). Od roku 1968 mnohokrát navštívil Latinskou Ameriku a v letech 1996-2001 byl dokonce velvyslancem v Ekvádoru a v Kolumbii. Napsal několik knih, naposledy mu vyšel v roce 2018 výběr novinových článků pod názvem Pokrokem k zániku z nakladatelství Argo.

O nabídce stát se šamanem indiánského kmene, o Gretě Thunberg a hnutí Fridays for future a chápání smrti, promluvil v Blesk Podcast Mnislav Zelený Atapana:

Video Blesk Podcast: Koronavirus je vztyčený prst Země, říká Mnislav Zelený Atapana - Blesk

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa