Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Podcast: Drogy, alkohol, dluhy... a pak Jan Rendl (29) zdolal po svých Jižní Ameriku!

Autor: Ivan D. Hladík - 
24. března 2021
05:00

Na život málem rezignoval, když Jan Rendl (29) kvůli alkoholu, drogám a dluhům skončil na ulici. Druhou šanci našel na svých cestách po světě. Jako první Čech také po svých zdolal Jižní Ameriku a o svém putování napsal poutavou knihu.

Vyprávění Jana Rendla (29) vlastně není typickým cestopisem, čtenář se na stránkách knihy stává jeho společníkem na rekordní cestě Jižní Amerikou z kolumbijské Bogoty do Santiaga de Chile. O samotě a po svých ušel 10 tisíc kilometrů za 315 dnů. Na začátku přitom žil na ulici, kam mladíka dohnaly drogy, závislost na alkoholu a dluhy. „Znovu jsem ale objevil krásy života. Dnes tak můžu jít za svým snem, inspirovat ostatní a předávat své zážitky z cest,“ prozradil Blesku. Během celé cesty se musel Jan spolehnout jen sám na sebe a dobrotu lidí, které potkal. „Většinou mi dělali doprovod jen toulaví psi, jenže ti mě opustili ve chvíli, kdy mě připravili o svačinu,“ upřesnil cestovatel.

Cesta džunglí po stopách kultury Chachapoyas podle Rendla rozhodně nepatřila k nejkomfortnějším. Cesta džunglí po stopách kultury Chachapoyas podle Rendla rozhodně nepatřila k nejkomfortnějším. | Jan Rendl

Kromě střídajícího se vedra v horách s lijáky v deštných pralesích nebo nedostatku jídla řešil Jan i čistě praktické věci. Třeba obutí, na cestě zničil čtvery boty. „Třeba v Peru, kde žijí malí potomci indiánů, bylo sehnat boty velikosti 44 nemožné. Takže jsem prostě musel dva tři týdny rozcházet o dvě čísla menší,“ řekl. Nouze nebyla ale ani o nebezpečné okamžiky, setkání s jedovatými hady nebo brokovnicí Kolumbijců. „Vylezl jsem ze stanu a mířila na mě. Nakonec se ale ukázalo, že obavy měli oni ze mě.“ Lidé v zemi drogového barona Pabla Escobara (†44) se nakonec ukázali jako milí a vstřícní. „Nejvíc jim záleželo na nápravě jména jejich země,“ dodal Rendl.

Češi jako indiáni

Největší podobnost s Čechy nečekaně našel Jan v Bolívii. „Svojí povahou a určitou introvertností jsou nám podobní tamní indiáni,“ uvedl Rendl. Řadu dalších překvapivých objevů a zážitků ze své cesty sepsal do čerstvé knihy 10 000 kilometrů pěšky Jižní Amerikou, jejíž další pokračování připravuje. Stránky se čtivým textem doplnil vlastními fotografiemi. A co bylo první, co si dopřál po návratu? „Těšil jsem se na pivo a svíčkovou, což jsem si kvůli omezením dopřát nemohl. Tak to byl panák slivovice,“ uzavřel Rendl.

Mysticky vyhlížející hřbitov v blízkosti jihoamerické vesnice Toche. Mysticky vyhlížející hřbitov v blízkosti jihoamerické vesnice Toche. | Jan Rendl

Mezi příjemná překvapení Janovy cesty patřilo objevování českých stop. Jednou z nich byl i český pivovar a hospůdka v Ekvádoru. „Dnes už jsou dokonce dvě a daří se jim. Dokazuje to, že na své pivo můžeme být hrdí. Naši zemi ale většinou neznají, starší si občas vzpomenou na Československo. Jediný, o kom mají tušení, je fotbalista Petr Čech,“ uvedl Rendl.

Počítání s nečekaným

Čtenářům, kteří by chtěli také okusit dobrodružství ve světě, Jan Rendl radí nepodcenit přípravu. „Cesta po svých ale není tak finančně náročná, jak si lidé někdy představují. Mě vyšla zhruba na osm tisíc korun měsíčně, tedy méně, než stojí život doma,“ řekl. Určitě doporučuje zjistit si dostatek informací, zejména o nebezpečných lokalitách, kterým je lepší se vyhnout. A počítat s nenadálými situacemi, které mohou cestování zkomplikovat. V Janově případě to byla pandemie koronaviru v závěru putování. „Repatriaci, čili návrat, mi neplatil stát. Letěl jsem s rakouskou společností a letenka vyšla na tronásobek ceny té původní,“ dodal.

Video Podcast: Drogy, alkohol, dluhy... a pak Jan Rendl (29) ušel 10 tisíc kilometrů po svých! • VIDEO - Blesk, Jan Jedlička, Ivan D. Hladík

lenny ( 24. března 2021 09:56 )

To je teda frajer!!!!! Nebrečí a vychodí to a ještě se o zážitky podělí. klobouk dolů.

lenny ( 24. března 2021 09:54 )

Ty jsi ocas, majke79.....

majke79 ( 24. března 2021 08:34 )

Tak spadnul na samé dno , žil na ulici , pak si vyjede do Jižní Ameriky přímo do doupěte koksu , doufám , že se tam dostatečně vymáchal , nadvázal kontakty a teď to tady rozjede

Zobrazit celou diskusi
Další videa