
Z Vémyslic až na kraj světa! Jan Beránek (50) pátral po prastrýci Silvestrovi

Osud téměř zapomenutého příbuzného nedal Janu Beránkovi (50) spát. Co skrývala minulost muže, který zahynul kdesi v Singapuru během války, se rozhodl vypátrat. Projel kvůli tomu půl světa a nakonec celý příběh Silvestra Němce sepsal do knihy.
Vše začalo u sestavování rodokmenu, kdy Jan Beránek narazil na téměř zapomenutého prastrýce Silvestra Němce (†22) z jihomoravských Vémyslic. Jeho osud ho zaujal, byť o něm bylo známo jen málo. Chtěl o něm tedy zjistit víc. Pustil se do takřka detektivního pátrání, které trvá už více než tři roky. „Hned na začátku jsem začal česky i anglicky psát blog, kde jsem průběžně sdílel nové objevy. Pojal jsem to i jako pracovní metodu: třeba si to přečte někdo, kdo má nějaké informace, a ozve se mi. Zafungovalo to!“ popsal Beránek Blesku první krůčky v bádání v březnu 2017. O Silvestrovi se tehdy vědělo jen to, že v 19 letech odjel jako zaměstnanec firmy Baťa do Singapuru, kde za nejasných okolností zahynul jako dobrovolník při obraně země ležící v jihovýchodní Asii proti japonské invazi v únoru 1942. A vše zdaleka nekončí čtyřsetstránkovou knihou Pátrání po Silvestrovi, která spatřila světlo světa loni na podzim.
Zmapování celé československé komunity, která na konci 30. let v Singapuru žila, bylo na celém bádání jednou z nejtěžších věcí. „Čítala asi 130 lidí a šlo o pestrou směs lidí různých národností, profesí a sociálních vrstev,“ upřesnil Beránek s tím, že většinu tvořili pracovníci firmy Baťa, někteří s rodinami, a dále zástupci dalších průmyslových firem, umělci, dobrodruzi a světoběžníci. „Velkým překvapením pro mě bylo, jaká i v této maličké komunitě mezi našimi krajany panovala řevnivost a spory. Několikrát je dokonce musela řešit naše exilová vláda v Londýně!“
Samotný badatel Beránek se narodil v Brně, ve Vémyslicích – rodné obci prastrýce Silvestra ale v dětství trávil hodně času. Také on je světoběžníkem, s manželkou a třemi dětmi žije nyní v Nizozemsku, předtím několik let pracovně pobýval i na Blízkém východě v Turecku, Libanonu a Izraeli. Kus světa procestoval i v rámci svého pátrání. Věděli všude kdo byl Baťa, Silvestrův zaměstnavatel? „Baťa ve 30. letech založil v Indii, Malajsii a Singapuru několik velkých továren. Firma tam díky tomu natolik zdomácněla, že ji všichni považující za místní. Ty dvě jednoduché slabiky totiž i v jejich jazyce znějí docela autenticky – vezměte si třeba nyní úspěšnou indickou firmu Tata...“
Během pátrání zažil Beránek i řadu překvapení v souvislosti s životem svého prastrýce. „Zajímavé je, že jeho nešťastná smrt rukou Japonců má několik různých scénářů. Nejpravděpodobnější je masakr v Alexandřině nemocnici, kde byl pár dní před kapitulací ošetřen se zraněním,“ řekl. Vyloučit však nelze ani smrt Silvestra na některé z transportních lodí, které na poslední chvíli evakuovaly civilisty i vojáky. „Skoro všechny japonské námořnictvo potopilo a víme, že takto zahynulo nejméně šest dalších našich krajanů. Tři další pak v otřesných podmínkách pracovních zajateckých táborů na Borneu. Celkem jsem tedy identifikoval deset našich padlých hrdinů,“ uvedl Beránek.
Své objevy shrnul do zmíněné knihy Pátrání po Silvestrovi, ne všechno se do ní však vešlo. „Bádání se věnuji i nadále, takže občas narazím na novou informaci. Abych se o některé podělil se zájemci, založil jsem ke knize i samostatné webové stránky.“ V podobných projektech chce autor pokračovat. Kromě anglického vydání příběhu v tomto roce má třeba v plánu založit iniciativu za vznik památníku padlým Čechoslovákům přímo v Singapuru. „Na Filipínách už pár let takový mají, v Singapuru ještě ne a myslím, že by si to zasloužili. Nápadů, jak na dosavadní výzkum navázat, mám ale víc. Tak uvidíme, co z toho se podaří uvést v život.“
Po roce 1945 mnoho let byl v Zemskem muzeu v Brne snimek vemyslkickeho zeleneho kadru.Pro nezasvecene.Jednalo se o skupinu lidi, kteri se za 1 svetove valky schovavali doma a odmitali bojovat zab Takousko Uhersko