Když se mu na začátku devadesátých let dostala možnost řídit dabing amerického animovaného seriálu Simpsonovi, nijak nad tím prý Zdeněk Štěpán neuvažoval a nabídku hned vzal jako jakoukoliv jinou. „Když mi to přistálo na stole, vzal jsem to jako další práci a ta rodinka se mi líbila od začátku. Že se to ale vyvine v desítky let dlouhou spolupráci jsem vůbec netušil a to vlastně nikdo,“ vzpomíná na samotné začátky legendárního českého dabingu Simpsonových.

Tehdy si vybral dabéry podle toho, jak byli také charakterově podobní svým postavám. Helena Štáchová, která dlouhé roky namlouvala Lízu, byla podle Štěpána jasná. Marge má v originále podle Štěpána nepříjemný, uškrcený hlas, a tak hledal jinou variantu. Zrovna v té době dělal Oldřich Kaiser a Jiří Lábus rodinu Tlučhořů, která se Štěpánovi moc líbila. „Jirka souhlasil, protože je pro každou legraci. Pak se přidal Martin Dejdar. Uvědomte si, že to bylo před třiceti lety, takže všichni lidi byli o třicet let mladší. Když se teď sejdeme ve studiu, tak jsme parta gerontů. Většině je už přes sedmdesát let, ale pořád je to supr,“ pochvaluje si letitou spolupráci zkušený režisér. A jak ho herecké hvězdy poslouchají?

S úsměvem říká, že v divadle nebo ve studiu jde vždy první režisér a herci mu otevírají dveře. „Když jsme na veřejnosti, tak lidi znají herce a my jsme v pozadí a pouštíme je dopředu,“ řekl režisér desítek dabingů filmů a seriálu, na nichž pracuje už od sedmdesátých let. U žluté rodinky se směje doposud, jejich humor je podle něj stejně kvalitní, jen se vyvinula animace a v poslední sérii se postavičky pořádně rozezpívaly.

Nový Homer

Během své práce se musel vyrovnat i s velkou tragédií, když v roce 2003 prodělal Vlastimil Bedrna, který daboval Homera, mozkovou mrtvici. „Spadl ze schodů, rozbil si hlavu, měl krevní výron a my jsme v té době měli začít točit další řadu. Jel jsem za ním do nemocnice, ležel tam a já mluvil s primářem. Z postele na mě volal, že všechno dáme, že je v pohodě. Říkal jsem mu, že je to prima. Jenže krevní výron byl druhý den větší a primář mi volal, že je pan Bedrna na půl těla ochrnutý. Nakonec zemřel mnohem později až v březnu 2018,“ dodal režisér.

Už v té době se Simpsonovi těšili velké popularitě, a proto vyhlásili casting na hlas svérázného otce rodiny. Ve finále byli Richard Genzer, Zdeněk Izer a další, ale nakonec vyhrál Vlastimil Zavřel, na něhož si Štěpán dlouhodobě myslel. „Když jsme s ním měli poprvé natáčet, seděli jsme v Dabing street, otevřeli se dveře a Vlastík v krátkých kalhotách, v triku a s plechovkou piva pronesl, že doufá, že mi to nezkazí. To už mi bylo jasný, že to bude dobrý. On je podobný, jako byl pan Bedrna nebo Homer. Já si hodně lidí vybírám ne podle hlasu, ale podle nátury. Pan Zavřel a pan Bedrna se nemuseli do ničeho nutit, prostě to tam plácli a byli absolutně pravdiví,“ pochválil své kolegy.

Nejenže lidi stále dabovaní Simpsonovi baví, ale práce Zdeňka Štěpána a jeho kolegů vzbuzuje respekt i v zahraničí. "Jednou jsem zde měl kontrolu z Ameriky na dabing nějakého filmu. Říkal jsem jim, že dělám dabing Simpsonů a od začátku a oni na mě koukali s otevřenou pusou. Když jsme pak byli v hospodě, tak mi prozradili, že si mysleli, že mám sbírku ferrari, ostrov v Karibiku a podobně. Bylo to směšný, protože si mysleli, že je to stejně výdělečný jako v Americe, ale to je nesmysl," vzpomíná s potutelným úsměvem.

Premiérové díly seriálu Simpsonovi můžete sledovat každé pondělí ve 20.15 na Prima COOL. V pondělí 10. května se bude vysílat jubilejní 700. epizoda.

Bělošský hlas Apua

V roce 2017 se vyostřil v USA spor o postavu indického prodavače Apua Nahasapímapetilon, kterého od počátku daboval bělošský herec Hank Azaria. Lidem se však nelíbilo, že je Ind zobrazován stereotypně, a že jej nedabuje dabér ze stejného etnika. Dokonce samotný tvůrce rodiny Simpsonových Matt Groening se za to omluvil. Zdeněk Štěpán se rozhodně nechystá jít ve šlépějích Američanů. Kupříkladu Karla nebude dabovat afro-američan. „Ať si to tam vyřeší, my jsme nebyli žádní otrokáři,“ řekl k velké kauze.

Jak režisérovi fanoušci vymysleli slovník pojmů pro seriál Hvězdná brána, a jaké jsou jeho nejoblíbenější dabované filmy, prozradil Zdeněk Štěpán v Blesk Podcast:

Video
délka: 25:42.88

Blesk Podcast - Zdeněk Štěpán Jiří Marek

Fotogalerie
31 fotografií