Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Bratři Václav (†75) a Ivan (†82) Havlovi: Rozdělil je stamilionový majetek

Autor: Luboš Procházka, jel, rix, ČTK - 
27. dubna 2021
05:00

V neděli večer přišla velice smutná zpráva. Zemřel respektovaný vědec Ivan Havel, bratr někdejšího prezidenta Václava Havla. Oba se navzájem uznávali, ale na jejich vztazích se velmi podepsal spor o rodinný palác Lucerna. Ten bratři získali při navrácení rodinného majetku v roce 1991.

O rok později převedl Ivan svoji polovinu na manželku Dagmar, tehdejší prezident Václav Havel ale svou půlku prodal Chemapolu. Očekával prý, že společnost vloží až miliardu korun do rekonstrukce paláce.

Jenomže ta v roce 1999 přes dceřinou firmu C.H.R. prodala i druhou polovinu Dagmar Havlové za 145 milionů korun, o 55 milionů levněji, než za kolik ji prodal Havel. Na společnost byl později vyhlášen konkurz a jeho správce označil rozdíl v ceně za nepochopitelný a část paláce, která tou dobou rovněž patřila Havlové, zařadil do konkurzní podstaty.

Argumentoval tím, že C.H.R. prodávala polovinu Lucerny v situaci, kdy měla výrazně omezené možnosti se volně rozhodovat. Tento krok Havlová napadla u soudu a dvakrát prohrála. V dubnu 2011 ale Městský soud v Praze rozhodl, že Havlové patří Lucerna celá. Zvrat v případu tehdy přinesl nový znalecký posudek.

Ivan Havel odešel navždy v neděli 25. dubna. Jeho manželka ho našla ve vaně. Zemřel zřejmě na své farmě Košík, kde trávil většinu času. „Záchranáři už muži nedokázali pomoci. Na místo byl přivolán koroner,“ řekla Blesku mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. Více informací však k případu s ohledem na pozůstalé sdělit nechtěla. 

Havla přitom patrně netrápily vážné, či zjevné zdravotní problémy. Kadeřník Vít Romanec uvedl, že v pondělí měl sjednanou schůzku s jeho kolegyní. Ta s ním ještě v pátek mluvila a prý byl plný energie. 

Jeho skon potvrdil později na twitteru ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský. „Umřel Ivan Havel, člověk bytostně nezlý, vždy svůj a nápomocný druhým. Díky žes byl, Ivane,“ napsal. Ke smutné události se v pondělí vyjádřila také Dagmar Havlová, manželka někdejšího prezidenta a bratra zesnulého, Václava Havla. „Smutný čas. Smutná doba, která bere ty nejmoudřejší, nejvzdělanější a nejbezbrannější z nás. Myslím hlavně na jeho dva syny z prvního manželství. (...) Upřímnou soustrast také manželce Dagmar Havlové. Milý Ivane, přeji Ti šťastný let do klidu nebes,“ uvedla.

Ivan Havel byl člověk technického i filozofického a duchovního zaměření. Po komunistickém převratu nemohl studovat. Ze školy ho, podobně jako jeho bratra  Václava, vyloučili. Po povinné vojenské službě mohl nicméně během uvolněnějších poměrů 60. let navštěvovat obor Automatizace a počítače na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Absolvoval v roce 1966 a v roce 1969, po svatbě, odcestoval do Kalifornie studovat počítačové vědy na univerzitu UCLA v Berkeley, kde o 3 roky později získal doktorát. V zahraničí však nezůstal.

Do Čech se vrátil v době normalizace a kvůli angažovanosti bratra byl propuštěn z práce. V roce 1980 byl pak Ivan Havel zadržen spolu s mnoha dalšími disidenty kvůli prozrazené síti lidí podílejících se na dovážení literatury ze Západu. Ačkoliv byl obviněn z podvracení republiky, k soudnímu procesu nikdy nedošlo. Po revoluci v roce 1989 se podílel na založení Občanského fóra. Pracoval jako vysokoškolský pedagog a také jako šéfredaktor časopisu Vesmír.

Video  Zemřel Ivan M. Havel (†82), bratra někdejšího prezidenta Václava Havla.  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud