Pátek 22. leden 2021
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno 7°C

Havel na pláži i tajná svatba! Fotograf hvězd Jiří Jírů (74) o unikátní fotce i bouřlivém životě

Autor: Bára Veverková - 
3. ledna 2021
13:57

Dne 18. prosince to bude devět let od smrti bývalého prezidenta Václava Havla (†75). Zavzpomínat na něho můžeme i díky fotografiím Jiřího Jírů, který byl sedm let prezidentovým dvorním fotografem. Před objektiv se mu ale postavila i další slavná jména jako Michael Jackson, Meryl Streepová či Tina Turnerová.

K profesi ho přivedl jeho strýc, fotograf Jiří Jírů, jehož snímky Voskovce a Wericha i mnohých dalších jsou dnes uloženy v Národním muzeu. „Je zajímavé, že moje fotografie jsou občas velmi podobné těm jeho. Nedokážu si to vysvětlit,“ říká Jiří Jírů, který svůj první foťák, bakelitového pionýra, dostal v šestnácti letech.

Rozhodnuto o své budoucnosti měl ale odjakživa, nic jiného ho nelákalo. Proto se rozhodl studovat FAMU, ovšem nebyl přijat, a tak aspoň zkusil novinářskou fakultu. „Párkrát jsem fotil pro Květy či Literární noviny. Pak jsem ale den před okupací emigroval do Belgie,“ vzpomíná Jiří. Bylo mu 22 let.

S prezidentem Václavem  Havlem procestoval Jiří  Jírů téměř celý svět. Zde  ho zachytil při opalování  na pláži v Austrálii.S prezidentem Václavem Havlem procestoval Jiří Jírů téměř celý svět. Zde ho zachytil při opalování na pláži v Austrálii. | Jiří Jírů, Dana Kolářová

Emigrace do Belgie

„Moje emigrace patřila do těch »love emigration«, takových, které již léta před invazí používaly ty nejkrásnější dívky z Československa. Taky jsme o ty nejpůvabnější tímto způsobem přišli,“ myslí si Jiří, kterému se tak druhým domovem stal Brusel.

„Chodil jsem v Praze s Belgičankou, která mě pozvala k sobě. Odjel jsem za ní přesně den před vstupem vojsk, pak jsem volal mámě, aby mi poradila, co dál. Ona byla boží člověk, tenkrát mi řekla: Jirko, zatím se nevracej, můžeš se vždycky vrátit, až tanky odjedou.“ Jiří matku poslechl, a proto se rozhodl přihlásit do místní fotografické školy.

Jenže za studium peníze člověk neutrží, a tak se následně dostal do jedné z fotografických agentur jako laborant. „Vyvolávání filmů pro mě bylo utrpení, jelikož už jsem v Praze dělal několik fotoreportáží. Proto jsem šel zanedlouho pracovat na »volnou nohu« a našel jsem si novou lásku Bernadette, která pracovala pro NATO. Byl jsem tak zamilovaný, že když mi oznámila, že čeká dítě, ale že mi nemůže zaručit, že je moje, vzal jsem si ji,“ vypráví s úsměvem.

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium

Další videa
Články odjinud