Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Zapomenutý příběh židovského válečného špiona: Milovník luxusu gestapo oblboval několik let

Autor: jel - 
11. února 2021
05:50

Do židovského obchodníka Marcuse Blooma by nikdo neřekl, že byl za války britským špionem. Miloval život v luxusu, drahé byty, ženy a jezdil v exkluzivním autě francouzské značky Delage. Díky své inteligenci a skvělým nápadům však také patřil k elitním špionům, kteří riskovali život, aby pomohli svrhnout nacismus. Zapomenutý příběh nyní odhalil historik Paul McCue a archivář Martin Sugarman.

Téměř rok žil Marcus Bloom ve městě Toulouse v jihozápadní Francii, kde se vydával za francouzského občana Michela Boileaua. Dařilo se mu vyhýbat se německým hlídkám a pomocí rozhlasového přijímače předávat důležité informace. Patřil totiž ke speciálnímu Oddělení pro zvláštní operace (Special Operations Executive, zkráceně SOE). Tato organizace založená na popud Winstona Churchilla měla za úkol v oblastech obsazených Němci provádět zpravodajskou a sabotážní činnost.

„Byl to temperamentní podnikatel, který by na první pohled nevypadal jako ideální špion, ale nenáviděl fašismus a byl připraven se mu postavit,“ popsal Blooma historik McCue. Bloomovi měli polské kořeny a tatínkovi se podařilo prorazit v podnikání. Marcus byl druhým nejstarším synem a díky podnikavé a společenské povaze se brzy zapojil do rodinného byznysu. 

Když začala válka Bloom chtěl ihned narukovat, protože však neměl dostatečné fyzické schopnosti, byl odmítnut. Až později byly doceněna jeho inteligence, nezdolnost a osobní kouzlo, schopnosti, které by mohly být využity pro organizaci SOE. 

Ve Francii pak Bloom pomáhal zachraňovat sestřelené letce Spojenců, účastnil se sabotážních misí a zásoboval své francouzské kamarády zbraněmi, penězi i informacemi. Měl velký podíl na likvidaci továrny na výbušniny a pomohl vykolejit zásobovací vlak. 

Tragický konec statečného špiona

Když byla skupina prozrazena skončil připoutaný k jinému členovi skupiny. Společně vyskočili z okna a dali se na útěk, několikrát přešli přes řeku, aby zmátli psy, kteří je pronásledovali. Nepodařilo se jim však získat pomoc a nakonec byli dopadeni gestapem a znovu zatčeni. 

To se jim za jejich útěk krutě pomstilo. Svědci viděli jak zmláceného a zkrvaveného Blooma vlečou ulicemi Toulouse. Skončil ve vězení v Paříži. „Byl velmi odvážný a přežil brutální výslech, přesto nevydal žádné rádiové kódy,“ řekl McCue. „Byl obyčejný člověk, který se dobrovolně přihlásil k nebezpečnému válečnému úkolu. Miloval Francii a nenáviděl fašismus a byl ochoten pro svou víru riskovat život,“ dodal.

V září 1944 byl tehdy pouze osmadvacetiletý Bloom převezen do strašného koncentračního tábora Mauthausen v Horních Rakousích. Tam byl společně s dalšími 46 agenty popraven brutálním způsobem. Nacisté jim na těla namalovali čísla, nahnali je do lomu a nutili je s kameny běhat do schodů a stříleli po nich. Bloom měl údajně předtím než byl zastřelen hodit kámen na dozorce. Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno. 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

151515 ( 11. února 2021 07:40 )

Další z odporných názvů článku. Oblbování je negativní lidská vlastnost, ale pan Bloom byl zjevně aktivním bojovníkem proti nacismu a k takové činnosti oblbování nestačí. Novinařina byla krásné řemeslo, ale bohužel upadá tak, jako celá společnost. Blesk je dobrý "bulvár," ale s citlivými tématy by měl zacházet citlivě.

Zobrazit celou diskusi