Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Děda David mnoho let konejšil nedonošená miminka na JIPce: Zemřel na rakovinu slinivky

Autor: shp - 
18. listopadu 2020
18:47

Odešel muž s obrovským srdcem, jehož ztráta bude bolet mnohé ještě dlouho. Američan David Deutchman (†86) se proslavil jako „děda z JIPky“. V posledních 14 letech totiž konejšil nedonošená a nemocná miminka na Jednotce intenzivní péče Pediatrického a neonatálního oddělení v americké Atlantě. Nyní bohužel podlehl zákeřné nemoci.

David měl úspěšnou kariéru v marketingu, ale poté, co odešel do důchodu, chtěl, aby měl jeho život hlubší smysl. „Zeptal jsem se v dětské nemocnici, jestli nemají místo pro dobrovolníky. Měli a rádi mě přijali mezi sebe,“ řekl kdysi David NowThis News. Jeho dobrosrdečnost dojala nespočet lidí po celém světě poté, co se jeho příběh stal před třemi lety virálním.

Ne všichni přátelé však chápali, proč David dělá to, co dělá. „Někteří mí mužští kamarádi se mě ptají, co tam dělám. Já jim říkám: ‚No, chovám miminka. Zvracejí na mě, čůrají na mě.‘ ‚Proč to děláš?,‘ ptají se mě. Někteří lidé prostě nepochopí druh odměny, kterou dostanete, když si pochováte miminko,“ řekl děda z JIPky v roce 2017  portálu 11 Alive.

Pomohl stovkám miminek

Během svého života držel stovky miminek, většinu z nich nedonošených. Jejich maminky si tak mohly odpočinout, nebo se věnovat svým starším ratolestem. Výjimečné ale pro Davida nebylo ani to, že držel za ruku vyčerpanou rodičku. Emocionální pomoc rozdával, kde mohl. Nyní už bohužel není mezi námi. Zabila ho zákeřná rakovina.

Život mu vzala rychle. David začal chřadnout, a proto zamířil do nemocnice na vyšetření. Lékaři mu diagnostikovali rakovinu slinivky, nejhorší možnou formu nemoci, kterou nepřežije 95 % pacientů, před asi dvěma a půl týdny. V sobotu děda z JIPky vydechl naposledy. Jeho smrt zasáhla nejenom jeho vlastní rodinu.

Dcera: Pomáhání mu změnilo život

Smutní i personál nemocnice v Atlantě a stovky rodin, kterým pomohl. „Dobrovolnictví naprosto obohatilo jeho život. Jeho nejsmysluplnější částí byl čas, který strávil s těmito pacienty a jejich rodinami. Chodil do nemocnice, i když neměl službu – zvláště, když měli (pacienti, pozn. red.) nějaký zákrok. Přišel tam a držel je za ruce,“ řekla 11 Today jeho dcera Susan Lilly.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa