Středa 28. říjen 2020
Oblačno 11°C

Holčičce s rakovinou zmrazili rodiče mozek: Jednou se najde způsob, jak ji oživit, doufají

Autor: ran - 
19. září 2020
08:07

Někdo věří v posmrtný život někde v nebi, někdo věří, že jednou bude posmrtný život existovat tady na zemi. Jsou o tom přesvědčení i blízcí holčičky, která umřela na rakovinu. Nechali jí zmrazit mozek, aby mohla být oživena, až lidstvo jednou přijde na to, jak to provést. Zaplatili za to v přepočtu necelé 2 miliony korun. 

Profesí doktorům Sahatornovi a Nareeratě Naovaratpongovým z thajského Bangkoku v roce 2015 začalo čekání na znovuoživení jejich dcery. Tehdy ji totiž dali zamrazit. Pevně věří, že budoucnost a věda přinesou pokroky, v nichž dnes doufají jen někteří. Srdceryvný příběh teď přinesl internetový filmový kanál Netflix.

Matheryn (†2) alias Einz se narodila v roce 2012 po umělém oplodnění, protože její maminka přišla kvůli nemoci o dělohu. Odnosila ji proto náhradní matka. Radost ze stále usměvavé holčičky ale byla obrovská, starší syn Matrix si ji zamiloval a v celé rodině jako by někdo rozsvítil.  „Všechny nás strašně stmelila,“ vypráví Nareeta.

Nezisková organizace Alcor (z anglického Alcor Life Extension Foundation) v americké Arizoně dnes kromě Einzy uchovává v mraženém stavu tělesné ostatky dalších 150 lidí. Einz je mezi nimi nejmladší. Všechny jsou uložené ve velkých ocelových barelech s tekutým dusíkem, který má teplotu -196°C. (V jednom z barelů se nachází i mozek samotného zakladatele společnosti.)  

Agresivní rakovina jí nedala šanci

Einz bojovala několik měsíců se vzácnou formou velmi agresivní rakoviny, která jí napadla s nebývalou rychlostí mozek. Neměla příznaky, nebylo jí špatně, až jednoho rána se nemohla zvednout z postele. Našli jí v mozku 11centimetrový zhoubný nádor. Rodina i holčička bojovaly až do konce.

Prošla asi 10 operacemi, 12 cykly chemoterapie a 20 cykly ozařování, přišla o 80 procent levé strany mozku. Neměla vidět, slyšet, ani chodit, její dětský mozek ale přesto dokázal, že i poté se jí zrak obnovil, a zkoušela dokonce i chodit. Nakonec se ale metastáze rozšířily do celého mozku. Bylo jasné, že šance jsou nulové. Po několikaměsíčním martyriu se proto rodiče rozhodli odpojit ji od přístrojů.

Zaplatili si za naději: Byli u toho

Nevzdali se ale veškeré naděje, že dcerušku přece jen někdy v budoucnosti zachrání. „Jsem si jistý, že jednou dospějeme k nesmrtelnosti. A pak přijde Einzin čas,“ říká v dokumentu tatínek Sahatorn. Zmrazení celého těla vyjde na částku přes 4,5 milionů korun, zmrazení samotné hlavy a mozku stojí 1,8 milionu korun, proto se Einzini rodiče rozhodli pro tuto levnější variantu. Částka pokrývá přípravu těla na zmrazení, převoz i náklady na časově neohraničené uchovávání.

Rodina s procedurou nejprve nesouhlasila, Saharton ji ale nakonec přesvědčil. Všichni se v pochmurné náladě sešli, aby mohli být u Einzi, až ji budou odpojovat. S procesem zmražování se muselo začít do 60 sekund od posledního tepu srdce. Po podchlazení těla se z něj vypumpovala veškerá krev a tělíčko se napustilo kapalinou, díky níž se při konečném zmrazení v buňkách nevytvořily ledové krystalky. Ty by buňky roztrhaly. 

Později v Arizoně, kam rodina přiletěla, se konalo poslední rozloučení. Všichni doufali, že alespoň někdo z nich holčičku opět uvidí živou a zdravou. Stačí objevit způsob, jak ji oživit a jak vyléčit rakovinu. Oba rodiče před nádobou, kde teď leží její mozek, poklekli. Matka se u barelu modlila, plakala a tiskla v náručí šatečky, které dcerka tak ráda nosila.

Dočká se největšího úspěchu? 

Staršího syna Matrixe události přiměly k pevnému odhodlání vrhnout se na vědu. S nadějí, že to bude právě on, kdo jednou své milované sestřičce vrátí život. „Vidět ji znovu živou a zdravou by byl největší úspěch mého života,“ říká zasmušile. Teď má novou malou sestřičku, která mu bude jeho slib připomínat - jmenuje se totiž na počest Einzi „Einz Einz“.

S tzv. kryonikou mají svoji zkušenost kromě v USA také v Rusku a nově i ve Velké Británii a Austrálii. V Americe se člověk může nechat zmrazit v Arizoně a ještě na jednom místě - v Institutu kryoniky v Michiganu. 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud