Děti kvůli vzdělání každý den riskují životy: Cesta do školy vede z nebezpečného srázu!

Autor: ČTK, chal - 
17. května 2020
12:20

Školáci z čínské vesnice A-tchu-le-er musí cestou do školy pravidelně absolvovat neuvěřitelných 800 metrů po příkrém srázu dolů a po škole zase zpátky nahoru. Obec se totiž nachází na vysokém útesu a jiná cestu do civilizovaného údolí nevedla. Většina rodin z vesnice se sice už přestěhovala do bezpečnějšího údolí, na útesu ale stále zůstává několik desítek rodin...

Vesnice A-tchu-le-er v čínské provincii S'-čchuan před čtyřmi lety zaujala celý svět, když se objevily snímky školáků lezoucích po chatrných žebřících nahoru na útes.

Zdolat tento 800 metrů dlouhý příkrý sráz bylo pro ně a pro všechny ostatní vesničany jedinou možností, jak se dostat do civilizace. Tisková agentura Nová Čína nyní oznámila, že 84 domácností se mohlo z útesu přestěhovat do bytů v nejbližším městě.

Podle Nové Číny se tak vesničané přiblížili centru okresu Čao-ťüe, kde jejich ves leží. Dostali k dispozici byty o ploše od 25 do 100 metrů čtverečních, vybavené kuchyní, koupelnou, elektřinou a plynem. „Jsem šťastný... Po přestěhování bude život pro rodinu pohodlnější. Cesta do školy bude pro děti snadná a dostupná bude i péče v nemocnici," řekl čínské televizi jeden z vesničanů La Luo.

Možnost přestěhovat se ale podle stanice CNN nevyužili všichni, asi 30 rodin zůstalo nahoře na útesu.

Z 200 let staré vesnice A-tchu-le-er se stala v minulých letech turistická atrakce. Loni lidé za možnost navštívit ji utratili milion jüanů (3,6 milionu korun), uvádí Nová Čína. Plánuje se výstavba lanovky, která bude turisty dopravovat na útes a zpět.

Před epidemií koronaviru zveřejnila čínská vláda plán, podle nějž se mělo do konce letošního roku z chudoby vymanit veškeré obyvatelstvo země. Přesídlení lidí z vesnice na útesu bylo součástí tohoto záměru. Nová Čína píše, že se v tomtéž regionu podařilo přesídlit do měst až 18 tisíc obyvatel z 92 odlehlých vesnic.

Hranice bídy je v Číně určena ročním příjmem činícím v přepočtu 13 500 korun na osobu. Občany vesnice A-tchu-le-er nelze za chudé považovat, protože na každého z nich loni připadl příjem 6 tisíc jüanů (21 600 korun).

PavelSki ( 17. května 2020 23:20 )

Ách jó, už psali před rokem jinde, redaktoři si nyní "každý den" přimysleli, automaticky (nemysleli), že když do školy, tak každý den, jaku u nás na sídlišti.

Chodí takto, ale JEDNOU ZA PÁR MĚSÍCŮ na školní internát.

I tak výkon, což o to, ale každý den tam/zpět by fakt nedali

jentakjen ( 17. května 2020 17:46 )

Žluťáků je jako sráááááček, o pár víc nebo míň.

rodrigos ( 17. května 2020 16:02 )

Poutavé.Zas něco jiného k nahlédnutí.To u nás se mele jedno a totéž.Aktuálně je největším křiklounem nějaká "Pedagogická komora".Z desítek tisíců pedagogů se smečka cca 2700 rúzných existecí snaží hovořit za všechny učitele.A pořád se hlásí o slovo.A do nekonečna se chce zviditelnit.Ale hoši, tady není zájem.Tady jste za samozvané komedianty, kteří by chtěli rozhodovat a radit.To můžete.Třeba v lesní školce.Ale běžnému pedagogovi jsou doslova u zadku, vaše gejzíry blbých nápadů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud