Koronavirem se celosvětově nakazilo už přes 40 000 lidí, více než 900 jich zemřelo. V Česku bylo testováno kvůli podezření přes 60 lidí, u žádného, včetně evakuovaných přímo z epicentra nákazy, se přítomnost viru nepotvrdila.

„Vydání daného nařízení předcházelo jednání Hygienické stanice hlavního města Prahy (HSHMP) s vedoucími představiteli pražských vysokých škol, které proběhlo 3. února. HSHMP na tomto jednání školy požádala, aby do 5. února zmapovaly situaci a sdělily počty studentů z Číny, kteří se v době od 15. 1. 2020 vrátili či se v nejbližší době vrátí z pobytu v Číně. Ukázalo se, že vysoké školy poskytující výuku a zajišťující ubytování studentům nemají aktuální přehled o pobytu studentů v době mezi semestry, a proto HSHMP přistoupila k plošnému vydání nařízení celkem 31 pražským vysokým školám,“ sdělila ředitelka HSHMP Zdeňka Jágrová.

Hygienici v dokumentu školám nařizují, aby je informovaly na nonstop telefon, pokud se dozví o příjezdu vysokoškolských studentů nebo pedagogů z Čínské lidové republiky (ČLR). Dále jim zakazuje po dobu dvou týdnů účast na školní výuce a vstup do studovny či knihovny.

Podle mluvčího HSHMP Zbyňka Boublíka je takto nyní izolováno deset studentů. „Všichni byli vyšetřeni před odletem z Číny a monitorováni i během letu. Nikdo z nich nepochází z oblasti, která byla epicentrem nákazy,“ řekl.

Školy také musí „omezit styk osob, které se v inkubační době vrátily z ČLR s ostatními fyzickými osobami“, vybavit je alkoholovými dezinfekčními prostředky, které působí i na viry, na jejich sociálních zařízeních musí být papírové ručníky, denně se musí odstraňovat odpad a k úklidu používat dezinfekční prostředky.

Video
délka: 02:07.07

Klaus vidí na koronaviru i pozitiva: Češi si více myjí ruce. Blesk Zprávy, Epicentrum

„K mimořádnému opatření spočívajícímu v omezení pohybu v objektu účastníka správní orgán uvádí, že z dosavadních poznatků o přenosu nákazy vyplývá, že k přenosu této vzdušné nákazy dochází při těsném kontaktu (v rodině, na pracovišti),“ uvádí dokument. Musí také sledovat svůj zdravotní stav a změny hned hlásit.

Dva týdny mimo

Univerzita Karlova na webu vyzvala děkany, aby dali takovým studentům studijní volno a pedagogům umožnili práci z domova. „Akademický senát UK doporučuje studentům nebo pracovníkům UK, kteří přicestují z Číny nebo se dostali do úzkého kontaktu s osobami nakaženými novým koronavirem, aby i v případě, že u nich nejsou žádné příznaky onemocnění, na dobu dvou týdnů omezili sociální kontakt, zdržovali se doma a neúčastnili se výuky nebo práce na univerzitě,“ uvedla škola.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podobná opatření řeší hygienici také s Vysokou školou báňskou v Ostravě, která má čínské studenty. Další školy, jako pražské České vysoké učení technické, podle něj studenty z Číny vyzvaly, aby se zatím do Česka nevraceli.

V Evropě jsou desítky případů nákazy koronavirem, nejvíc v Německu a Francii. V Číně je nemocných přes 40.000 lidí. Nákaza se v menší míře dosud rozšířila do dalších téměř tří desítek zemí, úmrtí mimo pevninskou Čínu ale potvrdily zatím jen Filipíny a Hongkong.

Fotogalerie
24 fotografií