Minulý pátek bylo nemocných zhruba 1300 na 100 tisíc obyvatel a nemocných proti předešlému týdnu přibylo o 30 procent. Počet nemocných se během týdne opět zvýšil - je jich teď více než 1500 na 100 tisíc obyvatel, což je hranice chřipkové epidemie.

Epidemie chřipky přichází každoročně, obvykle v lednu, loni až na počátku února. Onemocní až deset procent dospělých a pětina dětí. V sezóně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v Česku praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 000 lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče, 195 z nich zemřelo. Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou v Česku souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.

Nejnebezpečnější je chřipka pro chronicky nemocné a seniory, kteří mají oslabenou imunitu. Jim také podle odborníků nejvíce prospívá očkování. Z veřejného zdravotního pojištění ho mají hrazeno senioři nad 65 let, chroničtí pacienti s vážnějšími nemocemi srdce a cév, ledvin či plic, cukrovkou léčenou léky a lidé v domovech seniorů, léčebnách dlouhodobě nemocných a podobných zařízeních. Ostatní si musí očkování u lékaře zaplatit, část jim vrátí na požádání zdravotní pojišťovna.

Nejvíce případů zaznemáno u dětí

Nejvyšší podíl nemocných je v populaci dětí do pěti let. „Byly hlášeny tři nové případy chřipky s těžkým průběhem s nutností hospitalizace na odděleních JIP nebo ARO. Celkově je tedy na území Prahy hlášeno 16 případů chřipky s těžkým průběhem a z toho tři s úmrtím,” uvedli hygienici.

Epidemie chřipky přichází každoročně, obvykle v lednu, loni až na počátku února. Onemocní až deset procent dospělých a pětina dětí. V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 bylo v metropoli kvůli vážnému průběhu chřipky hospitalizováno přes 70 lidí, dvacet z nich zemřelo. Koncem ledna bylo evidováno celkem 1550 případů - o 30 více, než loni.