Sobota 24. července 2021
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Polojasno 29°C

Iva po pádu z koně ochrnula, 20 minut ji oživovali! Přítel popsal otřesnou nehodu

Autor: chal - 
25. října 2019
11:30

Koně jsou pro Ivu vším. Životní náplní, největší vášní, oblíbeným hobby. Odmala na nich jezdí a také padá. Tak jako každý, kdo pravidelně usedá do sedla. Před rokem a půl měla jeden takový pád, který na první pohled nevypadal vážně. Jenže skutečnost byla přesně opačná. Iva utrpěla vážný úraz a skončila nehybná. Statečná bojovnice má ale sen – vrátit se zpátky na koně. Iva dělá pokroky, léčba je ale příliš nákladná a rodina na ni nemá prostředky. Se sháněním peněz jezdkyni díky charitativní organizaci Donwio pomáhá judista Lukáš Krpálek.

Ironií osudu se pro Ivu z Hustopečí u Brna stala nejzamilovanější činnost málem osudnou. Vášnivá jezdkyně loni v březnu spadla z koně a vážně se zranila. „Byl po dlouhé době krásný slunečný den. Jenom tak se projížděla po jízdárně a z nějakého důvodu sklouzla ze sedla. Žádný dramatický pád, zažila spoustu daleko hrozněji vypadajících. Bohužel tento nevinný měl tragické následky. Cca 20 minut byla bez dechu a pulzu, než se podařilo ji znovu oživit," popsal pro Donwio Ivin partner Kamil.

Traumatizující zážitek v Ivě lásku ke koním neutlumil a ona teď žije jedním velkým snem – vrátit se zpět ke koním. Čeká ji dlouhá a náročná cesta, Iva totiž po úraze skončila ochrnutá upoutaná na lůžku.

Zpočátku musela být dokonce připojená na přístrojích na podporu života. Její stav se ale zlepšil díky léčbě. Tu hledala Ivina rodina dlouho a nakonec ji našla v zahraničí. V Česku podle Kamila odpovídající pomoc nebyla.

„Byli jsme asi v pěti různých nemocnicích a zdravotních zařízeních. Byl to hrozný zážitek, hlavně pro Ivu. Nechápu, jak takoví lidé mohou dělat u tak těžkých případů. Tolik arogance, neochoty, neprofesionality, nulové empatie a lenosti mnou opravdu otřáslo. Jsem neskutečně frustrovaný a zhnusený po těchto zkušenostech z našeho zdravotnictví,“ vysvětlil.

Léčebný pobyt na Slovensku stojí 400 euro (asi 10 tisíc korun) denně, jeden turnus trvá tři týdny. Takový pobyt by navíc měla Iva absolvovat co tři měsíce, tímto tempem se tak roční účet za léčbu vyšplhá na zhruba 840 tisíc korun.

Tolik peněz nemá Ivina rodina šanci dát dohromady. Ale léčba nese ovoce, Iva už dokáže dýchat bez přístrojů, hýbat hlavou a cit se jí vrátil dokonce už i do ramen! „Iva se chce vrátit do sedla. A to ji taky drží na živu. Ona ty koně prostě miluje a udělá pro ně cokoliv,“ doplnil Kamil.

Prozradil také, že Ivě se po koníkovi, co se jmenuje Stil Laky, moc stýská. Od nehody ho díky svému partnerovi už mohla ale dvakrát vidět. „Poprvé když byla v nemocnici v Mostišti u Velkého Meziříčí, tak jsem naložil Lakyho na vozík a přijel za Ivčou, kde ji na lůžku přivezli na dvůr nemocnice, kam jsem poté přivedl našeho miláčka. Byla v ten moment nesmírně šťastná. Podruhé, když jsem se vraceli z operace nohou v Kladně, tak jsme v Hustopečích sjeli z dálnice a zajeli na Ranč Valkýra, kde máme oba naše koně, Still Lakyho a Dropa ustájeny. Bylo to nádherné...měl jsem slzy v očích,“ popsal dojemnou chvíli Kamil.

Rodina proto shání pro Ivu peníze, v rámci charitativního projektu Donwio se Ivě rozhodl pomoci i judista Lukáš Krpálek. Olympijský vítěz motivuje lidi k zaslání peněz nabídkou společného tréninku, který bude moct absolvovat jeden vylosovaný dárce.

kukco1@gmail.com ( 25. října 2019 19:21 )

Ne každého zajímá uslintanej vocasek.

padouch236 ( 25. října 2019 15:10 )

Ať se nána vozí doma na svém chlapovi, dobře jí tak...

tmot ( 25. října 2019 13:39 )

Je mi líto jejího zranění, ale kolik koňů vylezlo na záda jí? aby je povozila?

tmot ( 25. října 2019 13:36 )

kůň se narodil bez zátěže na zádech, ať zdechne ten, kdo jej chce zotročit!!!

kdoasi ( 25. října 2019 11:44 )

A co úrazové pojištění??? Pokud mám takového koníčka, pojištění je nezbytné. Jenže nač ho platit, když se jednodušse udělá sbírka. V poslední době je to dnes a denně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa