Chorvati nás kvůli české jachtě označili za paštikáře: Zdeněk jim to vysvětlil, teď je za hrdinu

Autor: lm - 
2. září 2019
12:47

Paštikáři a spořivci, co by si pro korunu nechali vrtat koleno! V souvislosti s kauzou české jachty, která měla údajně na Jadranu vypouštět splašky do moře, se někteří Chorvati opřeli i do českého národa. A pro silná slova opravdu nešli daleko! Pan Zdeněk z Prahy (74), který na Jadran věrně jezdí už 50 let, a dokonce si za to vysloužil od sukošanské radnice ocenění, vysvětlil, proč tomu tak je...

Pan Zdeněk Barták z Prahy strávil po uplynulých 50 let každé léto v tomtéž chorvatském kempu. Do Punty v Sukošanu nacházejícím se nedaleko Zadaru jezdil během totality i chorvatské války za nezávislost. A místní k němu za to chovají neskutečnou úctu. „Zdeněk je největším českým ambasadorem turismu v Sukošanu,“ řekl pyšně místní starosta Ante Martinac pro chorvatský deník Zadarski list, který o výročí informoval v reportáži.

Pro Zdeňka a jeho manželku Danu dokonce místní radnice přichystala slavnostní recepci a spolu s majitelem kempu Podvare Ante Grginovićem a zástupci z turistické centrály mu předali ocenění za jeho věrnost a další dary. A nebylo to poprvé, vyznamenání se dočkal i před 10 lety.

Zdeněk v mládí procestoval celé jadranské pobřeží od Puly až po Dubrovník, právě Sukošan ho však uchvátil nejvíce. "Důvodem je křišťálově čisté moře u Podvaru, maják a „nylonová“ pláž, jak místní říkali nudapláži, kam chodili skrz křoví okukovat nahé ženy," zavzpomínal se smíchem. Od roku 1969 tu pak trávil s rodinou každé léto, v posledních letech tu dokonce pobývá celé čtyři měsíce, od června až do října.

V cestách do oblíbeného kempu mu nezabránila ani železná opona. "Vízum bylo možné dostat jen jednou za tři roky. Ale já jsem to uměl se zdravotní sestřičkou a přesvědčivě jsem hrál pacienta s těžkou plicní chorobou i před doktorem, kašlal jsem a ztěžka dýchal, jen aby mi povolili 1000 kilometrů dlouhou cestu ze zdravotních důvodů, a já tak mohl strávit dovolenou v Sukošanu se svým Grginovićem. Mohl by se podle toho natočit film," popsal chorvatskému listu.

Zdeněk se při příležitosti 50. výročí rozpovídal i o tom, co vedlo k pověsti Čechů jako spořivých paštikářů, kteří si vozí všechno jídlo s sebou. „Stranou dejme to, že na Jadranu bylo mnohem dráž, než v Česku. Moc lidí to neví, ale z Československa bylo tehdy povoleno vyvézt za hranice jen 300 marek, což stačilo sotva na benzin na 2000 kilometrů, tedy na cestu tam a zpět. Tehdy nebyly žádné bankovní karty, nebo Western Union. A přesně kvůli tomu si lidé museli vozit jídlo s sebou, aby vůbec přežili. Brali si ale i oblečení, boty, věci do domácnosti, osobní předměty a další věci, které tu na dovolené mohli prodat, a dovolit si tak tu strávit léto," vysvětlil.

A Češi se jako jedni z mála od Chorvatska neodvrátili ani během krvavé války za nezávislost. "Češi zůstali věrnými hosty i za války, když ostatní jezdili do bezpečnějších a atraktivnějších destinací," potvrdil majitel kempu Podvare Ante Grginović.

Video: Podívejte se, jaká krása v Sukošanu panu Zdeňkovi učarovala!

Video  Chorvatský Sukošan  - Youtube/TZ Sukošan

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

xxxx666 ( 3. září 2019 04:43 )

Zase jeden protekční komouš co si jezdil kam chtěl.I kdyby se udusil tak by mu nedali vízu, každej rok 20 let po sobě pokuid nebyl nějakej potontát.A ted se ještě tím chlubí.my češi jsme prostě bezpáteřní národ udavačskejch kri*plů.

agent700 ( 2. září 2019 18:51 )

Marně hledám, kde jim to vysvětlil, že se stal hrdinou. To je zase ubohej článek vycucanej z ***. Češi, ser-te na Chorvatsko, průmysl žádnej, líný to je jak veš...ať si vydělávaj jinak.

Super Duper ( 2. září 2019 18:40 )

Kvůli Chorvatsku se v Česku prodává nejvíce kombíků ,úchylní Češi s paštikami a řízky jezdí s kombíkem do Chorvatska .

fujtajxl ( 2. září 2019 18:35 )

Blbost, Na Rujane je studeny more a sutry pichaji nohy. Tam by se moc neohral.

cikrt ( 2. září 2019 17:24 )

To je tak dojemné a jak musel kašlat aby mu sestřička předepsala moře, to mohl jezdit i na Rujanu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud