Zvrat v případu Káji (2) z babyboxu: Biologická rodina ho chce zpět!

14. 2. 2019
17:37

Situace ohledně chlapce (2) nalezeného v polovině ledna v pelhřimovském babyboxu se dramatizuje. O dítě, které od zakladatele sítě babyboxů Ludvíka Hesse dostalo jméno Karel Spěváček, se totiž přihlásili jeho příbuzní. Chlapec si přitom už zvyká u pěstounů.

Karel je nyní u pěstounské rodiny, ve které se mu podle posledních zpráv daří velice dobře. Chlapce ale údajně chtějí dostat do péče i příbuzní. Informovala o tom TV Nova.

„Zaslechl jsem, že se o něj přihlásil asi jeho dědeček, nic víc o tom ale nevím,“ potvrdil Ludvík Hess Blesku s tím, že v případě reálného zájmu biologické rodiny by se o Karlově budoucnosti mohlo rozhodnout u soudu.

Ludvík Hess je propagátorem babyboxů a podle svých slov se snaží, aby byla jejich hustota v České republice co nejvyšší. Češi do schránek odložili už 184 dětí, případ Karla Spěváčka je ale pro Hesse prý jedním z těch, na které nikdy nezapomene.

Dvouletého chlapce někdo odložil do pelhřimovského babyboxu v pátek 18. ledna, krátce před půlnocí. Chlapec byl mírně podchlazený a vážil 9,5 kilo. Podle Hesse byl v babyboxu „klučík narvaný, že se ani hnout nemohl". Lékaři původně jeho věk odhadovali na 15-16 měsíců, nakonec se ale ukázalo, že mu jsou dva roky.

„Jde pravděpodobně o nejstarší dítě v babyboxu, je to zvláštní případ,“ sdělil s tím, že se po Karlově nalezení objevily hlasy, aby se Hess zasadil o zmenšení dvířek od babyboxů.

Video Zakladatel babyboxů Ludvík Hess při zahájení testovacího provozu schránky pro odložené děti v Blansku - Zdeněk Matyáš
360p

„To ale jednak není v mých silách, navíc by se stalo akorát to, že by tam lidé děti cpali násilím,“ dodal s nadsázkou zakladatel. Babyboxy jsou tak jen opatřeny nálepkami, které upozorňují, že jsou určeny pro děti do deseti kilogramů.

I když je neobvyklé, že rodiče do babyboxu umístí tak staré dítě, podle Ludvíka Hesse se zachovali velice korektně. „Lepší než aby ho na nádraží posadili na lavičku a nechali ho tam,“ uzavřel.

Karel Spěváček je 181. dítětem nalezeným v babyboxu. Od ostatních případů se liší stářím dítěte, chlapec totiž v únoru oslavil už druhé narozeniny, umí tedy mluvit. Letos rodiče do schránek odložili už čtyři děti, posledním nalezencem je Viktor z hloubětínského babyboxu

skaara ( 15. února 2019 11:29 )

Jednou se "rodina" toho dítěte sprostě zbavila, tak ať kluk zůstane u pěstounů.

ja-stana ( 15. února 2019 09:57 )

Dej se vyšetřit. Existuje utajený porod a adopce. Co to tady meleš.

ma-ka ( 15. února 2019 09:10 )

Ty hloupá! 2 ks je vzorek nevypovídající vůbec o ničem, čerpaj navíc z téhož genofondu.
Zcela zdravé dítě může mít ve dvou letech třeba 8 kg, o hmotnosti to zdraví fakt není.

A ti Tvoji? Ti jsou taky podvyživení, protože já znám děti, který mají v 6 měsících 12 kg, a to jsou jen kojené a úplně zdravé.
Trubko, mazej do studovny!

dandova ( 15. února 2019 08:20 )

dandova ( 15. února 2019 08:17 )

Přihlásili se i příbuzní. To mi stačí.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa