Anička (4): Porazila zákeřného pneumokoka!

Čtyřletá Anička nad nebezepčným pneumokokem zvítězila nebude mít ani žádné zdravotní následky  (Autor: rodinný archiv)
Autor: Iva Dvořáková - 
31. května 2012
14:28

Malá Anička (4) přišla ten den ze školky spokojená jako každý den. Pozdě večer začala zvracet. „Asi něco snědla, pomyslela jsem si,“ vypráví její maminka Lada Bartoníčková. Jenže horečka stoupala a nezbývalo než jet na pohotovost. Diagnóza lékařů byla pro rodiče zdrcující: Anička má zakalený mozkomíšní mok. Je to nebezepčná pneumokoková meningitida!

Jenže malá prozvracela celou noc a celé dopoledne, měla teplotu kolem 38 stupňů a bolelo ji bříško. „Odpoledne jsme Aničku odvezli na pohotovost,“ líčí začátek nemoci paní Lada. Rodičům bylo doporučeno chladit bříško, podávat tmavý čaj po lžičkách. Další den v neděli začala být malá Anna hodně spavá. „V pondělí jsme plánovali návštěvu dětského lékaře. To jsme ještě netušili, co se bude dít,“ vzpomíná maminka Lada.

Přišlo to jako rána z čistého nebe. „V noci jsem zjistila, že dcerka má horečku 39,1 stupňů Celsia a vůbec nereaguje. Začala jsem panikařit. Manžel okamžitě zavelel k odjezdu do nemocnice,“ popisuje nervy drásající situaci paní Lada.

Anička s maminkou
V nemocnici padlo podezření na zánět mozkových blan. „Byla jsem v šoku, když jsem slyšela, že lékařka volá na dětskou JIP, že tu má holčičku s podezřením na meningitidu.“ Lékaři udělali malé lumbální punkci a výsledek zněl: Hodně zkalený mozkomíšní mok. „Začal se nám hroutit svět. Kdo nezažil tu strašnou bezmocnost a strach o dítě, nikdy nepochopí,“ svěřuje se maminka Aničky. Pak už to šlo ráz na ráz – vyšetření CT, EEG, ušní apod. Výsledek zněl zánět středního ucha se sekundární pneumokokovou meningitidou. Záhadou bylo, že si Anička nikdy na ouško nestěžovala. Lékaři rodičům vysvětlili, že hnis, který tlačí v uchu na bubínek, způsobuje bolest. Jenže Aničce šel hnis přímo do hlavičky, proto ji ouško nebolelo.

První dva dny si nikdo netroufal říct, co bude následovat. „Dnes všichni víme, že se stal zázrak. Anička se uzdravila a vypadá to, že i bez následků. Je to hlavně díky kladenským zdravotníkům. Jsme šťastní, že máme dcerku zdravou,“ dodává dojatě její matka.

Invazivní pneumokoková onemocnění

Pneumokok je bakterie, která se nachází ve sliznici úst, nosu a horních cest dýchacích. Pneumokoka má ve svém nosohltanu více než 10 % dospělých a až 60 % dětí. Pneumokok jim nezpůsobuje žádné problémy. Pokud ale dojde k oslabení imunity, například při viróze, proniknou pneumokoky do míst, kam nepatří, a způsobí tam závažnou infekci. Například v plicích způsobí pneumonii (zápal plic), nebo v mozkových obalech vznikne meningitida. Přesto až čtvrtina pacientů léčených na meningitidu se potýká s trvalými následky jako je hluchota, vážné poškození mozku nebo ochrnutí.

Z méně závažných infekcí způsobují pneumokoky především zánět středního ucha u dětí.

Inkubační doba je 1–3 dny. Jedná se o kapénkovou infekci, která se přenáší při kýchání a kašlání.

Očkování

Očkovací látka je částečně hrazena zdravotní pojišťovnou. Za jednu dávku tak rodiče u lékaře zaplatí maximálně 486 Kč. Dávky jsou celkem tři a začít je možné očkovat již v druhém měsíci věku.

VÝZVA!!!

Prožili jste něco podobného? Zvítězili jste nad zákeřnou nemocí? Napište nám svůj příběh na e-mail: monika.rubeskova@blesk.cz

londynskypes ( 27. června 2012 09:22 )

 Je to hrozné a co teprve vaše čeština plesku?? Nikdy jste nestudovali žurnalistiku?? Nebo jste šli dolů z pětky na dvojku ,jako ta umělkyně co se odvolala?? ??

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud