Zadržený Čech Jan (33) ve Venezuele: Otazníky i po čtvrt roce. Nesdělili ani důvod zatčení!
V půlce září byl ve Venezuele zadržen Jan Darmovzal (33). Toho tamní režim viní ze snah o rozvrácení země. I když to bude brzy čtvrt roku od zatčení českého občana, diplomacii se přes všechny snahy a protesty nedaří se s ním ani spojit.
Obvinění, kterým čelí Jan Darmovzal, jsou velmi vážná. Režim prezidenta Nicoláse Madura (62) jej viní z toho, že plánoval spolu s dvěma Španěly a třemi Američany destabilizovat politickou situaci v zemi a také měli zabít jeho čelní představitele včetně hlavy státu. Darmovzalovi navíc přitěžuje i fakt, že je členem aktivních záloh ze 43. výsadkového pluku z Chrudimi. Právě jeho vztah k armádě tamní úřady po zadržení připomněly.
Je ticho
Zprávy o zadržení Darmovzala přišly do Česka 15. září. Od té doby se nedaří ministerstvu zahraničí se zatčeným spojit. Podle mluvčího Černínského paláce Daniela Drakea se rezort Jana Lipavského (39, exPiráti) případu intenzivně věnuje po konzulární i diplomatické lince.
„V tuto chvíli nemáme žádné nové ověřené informace, které bychom mohli sdělovat. Česká diplomacie opakovaně urguje konzulární návštěvu českého občana a sdělení důvodů pro jeho zadržení,“ uvedl pro Blesk.
Nóta: Pusťte ho
Situaci komplikuje i skutečnost, že Česko nemá v Caracasu ambasádu (stejně jako Venezuela nemá zastoupení v Praze). Věc tak řeší české velvyslanectví v Kolumbii a venezuelské v Německu. Česko zaslalo ihned po zadržení Darmovzala nótu, do Caracasu se vydal český diplomat z Bogoty a Lipavský věc řešil s náměstkem venezuelského ministra během návštěvy New Yorku.
„Zatím poslední urgence odešla formou nóty na venezuelské úřady s požadavkem na okamžité propuštění českého občana,“ popsal Drake s tím, že se případem zabývá i Meziamerická komise pro lidská práva a jedna z pracovních skupin Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.
Česko stejně jako Španělsko a USA odmítají, že by se snažily o destabilizaci Venezuely, jak uvedl Madurův režim, který za organizátora komplotu označil americkou CIA. „Stále platí, že nám nijak nenaznačili (Venezuelská strana), že by od nás něco specifického chtěli, takže není jasné, o co se touhle kauzou snaží,“ řekl Blesku zdroj obeznámený s případem s tím, že bližší informace prý nemají ani Španělé a Američané.
Případ v Zimbabwe
Jak funguje diplomacie v případě zadrženého Čecha, ukázal případ Lukáše Slavíka. Toho v srpnu zadržely úřady v Zimbabwe za to, že údajně šířil lživé informace. Na videu měl popisovat špatný hospodářský stav africké země. Ve vězení nakonec strávil tři týdny, než ho soud v Masvingu osvobodil.
Případ měl na starost konzul Michal Novák, který pro Blesk popsal svoji práci. „Vypravil jsem se do Masvinga, jakožto konzul v místě ověřuji informace, které jsem získal zprostředkovaně. Moje první kroky vedly do vězení za naším občanem, kde jsem měl možnost s ním poprvé osobně mluvit a přinést mu nějaké potraviny a vodu. Po návštěvě jsem byl v úzkém kontaktu s jeho advokátem, abych měl co možná nejčerstvější informace,“ vyprávěl Novák s tím, že pomáhal Slavíkovi třeba v komunikaci s dalšími úřady i odjezdem ze země.
Ten, kdo ho tam poslal, ať ho z té bryndy taky vytáhne ...