Pátek 20. září 2024
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 21°C

Ministr Baxa o uranovém lágru: Chceme získat Rudou věž smrti

Autor: ČTK - 
25. května 2024
13:51

Bývalý pracovní lágr ve Vykmanově na Karlovarsku, kde v 50. letech dřeli a při nechráněné práci s uranem umírali političtí vězni, má přejít do rukou státu. Oznámil to ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Národní kulturní památka - Rudá věž smrti - připomíná utrpení politických vězňů, které režim přinutil v 50. letech minulého století pracovat v uranových dolech. Řekl to ministr kultury Martin Baxa (ODS) při 35. setkání Jáchymovské peklo, které si kruté podmínky komunistických lágrů každoročně připomíná.

Usilují o dohodu

„Rudá věž smrti je jeden z ústředních bodů připomínání jáchymovského gulagu. Ministerstvo kultury spolu s ministerstvem financí nyní připravuje způsob, jak se dohodnout s Konfederací politických vězňů, aby byla Rudá věž smrti převedena do vlastnictví státu a do působnosti Národního památkové ústavu a stalo se z ní místo živé připomínky toho, co se tady odehrávalo, řekl dnes Baxa. 

Kulturní památku na Karlovarsku, Rudou věž smrti, by chtěl stát získat pod svá křídla Kulturní památku na Karlovarsku, Rudou věž smrti, by chtěl stát získat pod svá křídla | Profimedia

Konfederace v dluzích

Rudá věž smrti je v majetku konfederace, jež se ale dostala do finančních problémů a dluží státu. Podle předsedkyně KPV Mileny Blatné se konfederace dostala v minulých letech do vážných problémů, když tehdejší vedení nevyúčtovávalo státní dotace, a KPV tak včetně penalizací vznikl vůči státu dluh zhruba 25 milionů korun. „My bychom v současné době neměli možnosti, jak Rudou věž smrti opravit a starat se o ni, je třeba například opravit střechu. Jsme proto nakloněni za určitých podmínek státu věž předat. Dohoda ale musí ještě projít schválením předsednictva a následně členské základny,“ řekla dnes  Blatná.

Baxa uvedl, že jednání teprve začala. Řekl však, že stát a Národní památkový ústav mají zdroje a schopnosti zajistit nejen provozní prostředky, ale případně i peníze na rekonstrukci, protože věž je ve velmi špatném technickém stavu.

Pietní akt Jáchymovské peklo, kterým si bývalí političtí vězni připomínají drastické podmínky tehdejších pracovních táborů, vzniklo po sametové revoluci. V prvních letech se ho účastnily desítky a stovky pamětníků. S ubíhajícími lety pamětníků ubývalo a dnes se jich před kostelem sv. Jáchyma sešlo jen několik. Nahradili je ale jejich děti a vnoučata i další mladší lidé, kteří chtějí utrpení politických vězňů komunistického režimu připomínat.

Uran pro SSSR

V Jáchymově bylo 15 táborů, v nichž nuceně pracovali v 50. letech hlavně političtí vězni. Tábory jich prošlo asi 70.000. Mnoho z nich zdejší podmínky nepřežilo, někteří zemřeli na útěku, další si z mnohaletých pobytů odnesli zdravotní následky. Výsledkem jejich otrocké práce byl uran, který tehdejší Československo vyváželo do Sovětského svazu.

Video  Epicentrum - Martin Baxa  - Maxmilián Nový, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 25. května 2024 17:02 )

Země Česká, domov můj. Ne, ukrajínská, ale Česká.

Jirik-ta ( 25. května 2024 17:02 )

krapotkin ( 25. května 2024 15:44 )

Že by Baxa hledal nobé ubytování, kam soudruzi posílali nepohodlné občany ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa