Naděje pro týrané oběti? Na vládu míří zákon o domácím násilí
Blýská se naděje pro oběti domácího násilí? Blesk má potvrzeno, že vláda bude ve středu projednávat zákon, který by konečně definoval, co to vůbec domácí násilí je. Celý proces rozvodu by navíc obětem usnadnil. Policie by měla možnost na delší dobu vykázát pachatele z domova nebo by soud vzal domácí násilí v potaz při svěřování dětí do péče po rozvodu.
„Vláda ve středu projedná zákon o domácím násilí,“ potvrdila Blesku poslankyně Barbora Urbanová (STAN), která návrh zákona dlouhodobě podporuje. Ten vznikl pod taktovkou zmocněnkyně pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou a ministerstvem spravedlnosti.
„Chcete se rozvést s násilníkem? Zatímco v trestním řízení jste jako oběť domácího násilí relativně dobře chráněn či chráněna, v civilním sporu to neplatí. Soud vás tak může donutit jít na mediaci s někým, kdo vás roky týral. Nedává to smysl a způsobuje to další trauma těm, kterým bylo ublíženo,“ vysvětlila Urbanová Blesku jeden z problémů současného stavu.
„Proto je potřeba mít definici domácího násilí v Občanském zákoníku. Aby se přihlíželo k dění ve vztahu, i když jde o péči o děti, rozvod nebo vypořádání majetku,“ dodala poslankyně Urbanová.
Vykázání pachatelů z domova
Připravovaný zákon má tak třeba prodloužit vykázání násilných osob z domova z deseti na 14 dnů nebo zabránit kontaktu obětí s pachatelem v přestupkovém řízení. Domácí násilí by se mělo brát v potaz také při vypořádání společného vlastnictví manželů a při svěřování dětí do péče po rozvodu.
Zásadní změnou ale bude nově i definice domácího násilí. „Domácím násilím se rozumí veškeré násilné jednání vůči oběti, při kterém zpravidla dochází ke zneužívání moci nebo nerovného postavení,“ zní část definice v návrhu zákona.
Zahrnovat to bude i neoprávněné a opakované zasažení do duševní integrity, svobody, důstojnosti, zejména v pohlavní oblasti, do vážnosti, cti nebo soukromí oběti.
Podpora na vládě?
A kdo vůbec může být obětí domácího násilí? Oběť, která s pachatelem žije nebo žila ve společné domácnosti. Může jím být ale i rodič nebo ta osoba, která dítě též vychovává.
Podle Urbanové by návrh zákona na vládě podporu mít spíš měl. „Návrh zákona podporujeme. Jde o další konkrétní krok na cestě k systémovému řešení naléhavého problému domácího násilí," uvedla pro Blesk šéfka TOP 09 a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Stejně tak zákon podpoří i ministři za STAN, jak Blesku potvrdila mluvčí hnutí Sára Beránková. Redakce čeká na odpovědi i od ostatních stran.
Vážím si toho, že se média začínají více věnovat problematice domácího násilí. Je dobře, že konečně na vládu míří nový zákon, který by měl obětem poskytnout větší ochranu. Já jsem si prošla těžkým manželstvím, ze kterého mi pomohla advokátní kancelář tady ze stránek https://www.cikr.cz/. Bohužel, ale hodně žen nemá tuhle možnost nebo se bojí.