Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Slovenský politolog o atentátu na Fica: Koalice chystá represe, vyhlašuje válku opozici

Autor: Martin Valeš, lig - 
16. května 2024
05:00

Změní něco atentát na premiéra Roberta Fica (SMER-SD) na slovenské politické scéně, která se vyhrotila do velmi konfrontační podoby? Opozice vyzývá k uklidnění, zatímco představitelé Ficova tábora hovoří o „válce“. Pro Blesk Zprávy komentoval dění na Slovensku politolog Grigorij Mesežnikov, spoluzakladatel a předseda think-tanku Institut pro veřejné otázky.

Mezi slovenskými politiky byly vyhrocené vášně už roky, může útok na premiéra být důsledkem?

Faktem je, že politická konfrontace je na Slovensku velmi silná. Robert Fico je kontroverzní politik, sám své soupeře nešetří. Používá takové, řekl bych, dost ostré formy boje. Má mnoho příznivců i mnoho oponentů, kteří ho vnímají velmi kriticky - a předpokládám, že někteří ho nenávidí tak, jako příznivci Roberta Fica nenávidí politiky současné opozice. Ale to samozřejmě není žádné ospravedlnění, nedává to nikomu právo sahat někomu na život.

Už jsou pokusy části vládních představitelů obviňovat opozici, že toho člověka nějak naočkovali. To je podle mě absolutní nonsens. Důležité je, že většina, tedy všichni to svorně odsoudili - zato dva představitelé vládní koalice se teď prostě pokoušejí udělat kauzu na nějaké represe vůči opozici a vůči jejím příznivcům. Nevylučuji, že si ten člověk prostě svou nějakou osobní nenávist zřejmě vůči Ficovi proměnil na tento hrozný čin.

Zaznívaly v minulosti od politiků silácké řeči, ba výzvy k násilí?

Silácké řeči samozřejmě byly. Já jsem samozřejmě v tomto zaujatý, coby publicista, analytik se považuji za oponenta Roberta Fica - ne politického, ale názorového. Robert Fico na svých vystoupeních často označoval své protivníky dehumanizujícími výrazy.

O prezidentce Zuzaně Čaputové říkal, že je v prezidentském paláci jako potkan. Ľuboš Blaha (místopředseda Ficovy strany SMER-SD a parlamentu, pozn. red.) ho nyní obhajoval a obviňoval opozici, že to způsobila. Blaha dříve řekl o prezidentce, že je „americká…“ - a čekal, že odpověď davu bude „americká ku*va“. Určitě vyvolávali kritiku od opozičně naladěných lidí. Já jsem chodil na manifestace, ovšem nikdy jsem ani od nejradikálnějšího zastánce opoziční strany, nejradikálnějšího Ficova kritika neslyšel výzvy k násilí. Nic takového. Toto je prostě překročení červené čáry.

Jako politický analytik si myslím, že k této politické konfrontaci na Slovensku přispívá i jeho strana, i on osobně. Nejen on, jasně, že ta odpovědnost je dělená. Ale tento styl, ty brutální útoky… A také samozřejmě i některé kroky vládní koalice. Třeba zrušení speciální prokuratury (vyšetřující politickou korupci a organizovaný zločin, pozn. red.). Mimochodem, včera to zapadlo - ono to nesouvisí s atentátem, včera ještě před ním odstoupil předseda Specializovaného trestního soudu Ján Hrubala. Výborný právník, výborný soudce. Ale politika vlády zvyšovala míru konfrontace.

Myslíte, že se ten atentát může stát impulzem pro politiky, aby přibrzdili a zmírnili se?

Řeknu vám, že jsem dost skeptický. V obou blocích je spousta rozumných lidí, ale doporučuji se podívat, jak vystoupil Blaha. A Andrej Danko (další místopředseda parlamentu, šéf Slovenské národní strany). 

Danko řekl, že od nynějška jsme v boji, že začnou používat já nevím co, přijdou změny a tak dále. Naštěstí pachatele chytili, na rozdíl od jiných takových zločinů - poměrně dlouho hledali organizátory a vykonavatele vraždy novináře Jána Kuciaka, naštěstí je tedy našli a vyšetřili to. Ještě ale kauza není zcela vyšetřená, hlavní organizátor Marian Kočner je v procesu.

A čekáte tedy změny na politické scéně?

Teď bude záležet, jak se budou chovat politici, uvidíme - Ficovi spojenci i odpůrci. Prezidentka vystoupila s d7 (HLAS-SD) také vystoupil s poměrně rozumným projevem. (Předseda opozičního Progresivního Slovenska Michal) Šimečka také vystoupil, všichni to odsoudili. Pokud bude pokračovat snaha připsat odpovědnost někomu, kdo ji nemá, tak to samozřejmě může přerůst do nějakých občanských konfliktů a k použití násilí. Velmi dobře se vyjádřila bývalá předsedkyně vlády Iveta Radičová, která všechny vyzvala, aby už konečně přestali s konfrontačními výroky, s konfrontační politikou, s konfrontačními postoji a udělali několik kroků zpět, aby se rozhlédli a pochopili, že země se v důsledku toho může octnout na křižovatce. Je to důležité, je to v podstatě i jejich odpovědnost, těch politiků.

Sledujete českou politiku? Přijde vám podobně vyhrocená?

Sleduji, mám tam velkou část rodiny, hodně vnoučat. 

Video se připravuje ...
Další videa