Pellegrini: Nebudu škodit vládě a budeme na straně míru! Fico mu svérázně popřál „do psej matere“
Aktualizováno -
7. dubna 2024
•
14:50
Autor:
simao, vja, eis, ČTK -
6. dubna 2024
•
07:35
Sdílej:
Slovenská ústřední volební komise v neděli dopoledne formálně potvrdila, že letošní prezidentské volby v zemi vyhrál předseda parlamentu a vládní strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Stane se tak příštím slovenským prezidentem, až v polovině června vyprší mandát nynější hlavy státu Zuzany Čaputové. Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica, porazil ve finále voleb diplomata Ivana Korčoka. Pellegrini poděkova voličům za účast u voleb a uvedl, že nebude protiváhou Ficově vládě, ale bude s ní spolupracovat - a zakročí, pokud nebude hájit zájmy lidí. Ficovi po svém zvolení děkoval, ten mu svérázně popřál: „Já si myslím, že teď bys to mohl ty říct, že takto se to robí do psej matere.“ Dění kolem slovenských voleb jsme sledovali na Blesk.cz online.
Expremiér Peter Pellegrini, někdejší člen Směr-SD a aktuálně předseda slovenské vládní koaliční strany Hlas-SD, je vítězem voleb na Slovensku.
Během vítězného projevu stanul ve svém štábu bok po boku s koaličním partnerem Robertem Ficem.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, jejíž mandát skončí v polovině června, odvolila v sobotu dopoledne v Pezinku v doprovodu partnera Juraje Rizmana.
Vítězi voleb a svému nástupci již Čaputová pogratulovala.
Pellegrini vyhrál se ziskem 53,12 % a 1 409 255 hlasů. Korčok si připsal 46,87 % a 1 243 709 hlasů.
„Děkuji každému z vás, kdo využil svého práva jít volit, a děkuji i za vysokou volební účast. Ukázali jsme, že demokracie na Slovensku funguje a že jsme hrdý národ, který se dokáže sjednotit. A zároveň chci každého z vás ujistit, že nebudu žádnou protiváhou vládě. Budu s vládou spolupracovat všude tam, kde bude jednat ve prospěch lidí, a zakročím vždy, když jejich zájmy hájit nebude,“ vzkázal v neděli vítěz voleb Pellegrini.
„Udělám všechno pro to, aby Slovensko, ať se tomu někomu líbí, a nebo nelíbí, vždy zůstalo na straně míru a ne na straně války. A nechť mě za to kritizuje kdo chce, jak chce,“ říkal při tom ve svém sobotním vítězném projevu, ve kterém děkoval i Ficovi.
„Vláda Slovenské republiky se může spolehnout na to, že pokud bude plnit své programové prohlášení vlády, kterého jsem spolutvůrcem jako předseda koaliční strany, tak se nemusí obávat, že z prezidentského paláce tak, jak to bylo posledních 10 let, vznikne jedno opozičně-oportunistické mocenské centrum, které bude vládě škodit, které bude státu škodit v zahraničí a které se bude těšit z neúspěchů vlády Slovenské republiky. Samozřejmě nebudu nekritickým obdivovatelem vlády Slovenské republiky, ze které jsem vzešel, ale jsem člověk, který ví a chápe, že Slovensko má své problémy, ale sjednocený národ se dokáže společně spojit, najít energii a sílu, abychom z těch všech problémů, ve kterých se nacházíme, našli cestu ven. Budu prezidentem všech občanů Slovenské republiky bez ohledu na to, zda mě volili, a nebo nevolili, ale vždy budu stát na straně Slovenské republiky a Slovenská republika a její zájmy budou pro mě na prvním místě, ať si o tom myslí kdo chce, co chce,“ dodával Pellegrini.
„Chci ti osobně pogratulovat k výsledku, o který jsem se pokoušel i já, ale možná jsem neměl dobře nastavené hvězdy, a proto se velmi těším, že ti mohu dnes kamarádsky podat ruku a popřát ve výkonu této významné funkce všechno nejlepší. Já si myslím, že teď bys to mohl ty říct, že takto se to robí do psej matere,“ gratuloval svérázně Pellegrinimu Fico. V překladu by mohlo jít o ekvivalent českého „kurnik šopa“, tedy takhle se to sakra dělá.
Video Vítěz voleb Pellegrini: Špinavosti a intriky mě nezlomily! Fico si rýpl do Korčoka - Facebook - P. Pellegrini, Foto - ČTK/Václav Šálek
Hlasy ze všech volebních okrsků byly sečteny! První kolo slovenských prezidentských voleb v sobotu vyhrál diplomat Ivan Korčok, když získal 42,51 procenta hlasů. Korčok se v rozhodujícím druhém kole, které se uskuteční 6. dubna, utká s předsedou parlamentu a šéfem vládní strany Hlas-sociální demokracie Peterem Pellegrinim. Ten dostal 37,02 procenta hlasů.
00:58
24. 3. 2024
Ivan Korčok slaví vítězství v prvním kole prezidentských voleb po boku manželky Soni.
00:54
24. 3. 2024
!
Prezidentka Zuzana Čaputová blahopřála oběma kandidátům, kteří postupují do druhého kola voleb. "Ukázalo se, že nám není naše budoucnost lhostejná," napsala Čaputová. Vítězi poblahopřála a zároveň vyjádřila přání, aby "byla kampaň před druhým kolem férová, korektní a kultivovaná".
00:50
24. 3. 2024
Nadšení ve štábu Ivana Korčoka.
00:47
24. 3. 2024
Sečteno je 99,5 procenta hlasů. Ivan Korčok vede se 42,3 procenta, Peter Pellegrini má 37,1 procenta. V absolutních číslech vede Korčok o zhruba 118 tisíc hlasů.
00:44
24. 3. 2024
!
Diplomat Ivan Korčok, který vyhrál první kolo slovenských prezidentských voleb, řekl, že před druhým kolem hlasování chce oslovit i voliče vládní koalice.
00:37
24. 3. 2024
!
Pellegrini řekl, že bude mluvit s kandidáty, kteří v prvním kole neuspěli. Dodal, že musí respektovat osobní rozhodnutí každého z nich, jak naložit s důvěrou, kterou od voličů získali.
00:31
24. 3. 2024
!
Šéf slovenského parlamentu Peter Pellegrini připustil, že v prvním kole prezidentských voleb těsně prohrál s diplomatem Ivanem Korčokem. Sečteno je přes 99 procent hlasů. Korčok má přes 42 procent, Pellegrini 37,2 procenta.
00:27
24. 3. 2024
!
S poděkováním přišel teď už jistý vítěz prvního kola Ivan Korčok. Výsledek prvního kola podle něj vypadá nadějně a povzbudivě. "Jsem nohama pevně na zemi. Všichni dobře víme, že ve druhém kole pro to, abychom uspěli a zvítězili, musíme udělat víc. Musíme udělat víc pro to, abychom oslovili voliče na celém politickém spektru," uvedl Korčok, který se o hlasy uchází jako nezávislý kandidát.
00:13
24. 3. 2024
Peter Pellegrini poděkoval lidem, že přišli k volbám. Další poděkovýní směřovalo ke členům okrskových komisí a všem složkám ministerstva vnitra. "Já jako Peter Pellegrini bych chtěl poděkovat obrovskému množství lidí, kteří mi vyjádřili v prvním kole prezidentských voleb podporu a kteří mě posunuli do druhého kola," řekl Pellegrini.
23:58
23. 3. 2024
Ve štábu Petera Pellegriniho jsou i někteří členové vlády, například ministryně hospodářství Denisa Saková nebo ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Premiéra Roberta Fica chce Pellegrini podle svých slov pozvat až na druhé kolo.
23:50
23. 3. 2024
Kandidát na nového slovenského prezidenta Ivan Korčok se hned po konci dnešního prvního kola přímé volby vymezil vůči favoritovi na zvolení hlavou státu Peteru Pellegrinimu. Kariérní diplomat a exministr zahraničí Korčok využil ke kritice Pellegriniho například novinářský dotaz ohledně rozhodnutí české vlády přerušit mezivládní konzultace s Bratislavou kvůli rozdílným postojům obou zemí na klíčové otázky zahraniční politiky. Ty se projevily hlavně v názoru na válku na Ukrajině, která se už přes dva roky brání vojenské invazi Ruska.
Korčok tvrdil, že Pellegrini jen mlčí a přihlíží, jak vztahy mezi Českem a Slovenskem utrpěly. "Tyto vztahy jsou pro mě absolutně vzácné a jsem pro ně odhodlán udělat všechno. Pellegrini asistuje u toho, že Slovenská republika zcela ztratila v zahraniční politice kompas," uvedl exministr zahraničí. Dodal, že podle něj Pellegrini mlčí také při návrhu ministerstva kultury, který by podle kritiků vedl k zestátnění veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska.
23:44
23. 3. 2024
!
Po sečtení 86 procent hlasů se role obracejí. Ivan Korčok těsně vede nad Peterem Pellegrinim. Diplomat má 39 procent, expremiér jen o dvě desetinky méně.
23:40
23. 3. 2024
!
V tuto chvíli je jasné, že Peter Pellegrini a Ivan Korčok postoupí do druhého kola prezidentských voleb. To se uskuteční za dva týdny.
23:30
23. 3. 2024
!
Po sečtení tří čtvrtin hlasů se náskok mezi hlavními dvěma favority smrsknul na necelá dvě procenta. Peter Pellegrini vede s 39,7 pct, Ivan Korčok má rovných 38 pct.
23:26
23. 3. 2024
Igor Matovič poděkoval na sociálních sítích voličům, i když zřejmě skončí jen s necelými dvěma procenty hlasů. "Nevadí, mým cílem nebylo vyhrát, ale dát možnost volit mnohým z vás, kteří jste vůbec nechtěli přijít. Tím, že jste přišli, se cíl naplnil," napsal někdejší premiér.
23:21
23. 3. 2024
!
Po sečtení téměř dvou třetin hlasů se rozdíl mezi oběma favority dál zmenšuje. Peter Pellegrini má 40,3 procenta hlasů, Ivan Korčok už skoro 37 procent. Jako poslední se obvykle do systémů statistiků dostávají výsledky z velkých okrsků ve velkých městech.
23:09
23. 3. 2024
!
Statistický úřad už sečetl bezmála polovinu okrsků. Stále vede Peter Pellegrini se 41,5 procenta hlasů, Ivan Korčok poskočil na 35 procent. Třetí je podle očekávání Štefan Harabin s 12,8 procenta hlasů.
22:59
23. 3. 2024
S přibývajícími sečtenými okrsky se náskok Petera Pellegriniho zmenšuje. Po sečtení třetiny hlasů si Ivan Korčok polepšil na 33 procent, Pellegrini má 42 procent.
22:49
23. 3. 2024
Po sečtení více než 18 procent hlasů vede Peter Pellegrini se 43 pct, Ivan Korčok má 29 pct, vyplývá z údajů statistiků.
22:47
23. 3. 2024
Podle agentury MEDIAN SK, která zpracovala volební model pro RTVS, jsou šance obou favorizovaných kandidátů vcelku vyrovnané. Podle modelu by byl nejúspěšnějším kandidátem v prvním kole Ivan Korčok, kterému by svůj hlas dalo 34,9 % lidí. Do druhého kola by postoupil také Peter Pellegrini s 34,3 % hlasů.
22:42
23. 3. 2024
Statistický úřad zveřejnil průběžné údaje ze sčítání hlasů. Podle nich vede Pellegrini se 44,84 %, Korčok má zatím 25,63 %. Sečteno bylo dosud 7 % okrskových volebních seznamů.
22:30
23. 3. 2024
Na celém Slovensku nyní skončilo hlasování v prvním kole volby prezidenta.
22:13
23. 3. 2024
Dnešní první kolo prezidentských voleb na Slovensku, ve kterém se o přízeň voličů ucházelo devět kandidátů, skončilo ve 22:00 téměř na celém území země. Podle dřívějších informací ministerstva vnitra bude hlasování ještě po několik desítek minut pokračovat ve dvou z celkového počtu více než 5 900 volebních místností, kde bylo během dne přerušeno kvůli kolapsu člena volební komise nebo nezačalo včas.
Vypadá to, že to Hofl pochopil, když píše, že.."většina jsou de-men-ti jako u nás"...takže u nich doma... 👍 🙂
jajas
(
8. dubna 2024 12:05
)
🙂 👍
jajas
(
8. dubna 2024 11:47
)
🙂 👍
jajas
(
8. dubna 2024 11:47
)
6vox6: Pelle sice ještě nesložil slib, ale je zvolený, tak nevím, proč by nemohl hlásat co chce. Naše slavná pětikolka hlásala dlouho před volbama všechno možné i nemožné a po zvolení se zjistilo, že to jsou samé bludy....To co, kdo a kdy hlásá je každého věc, není to zakázané, a že má Pelle blízko k Ficově vládě věděl každý průměrně inteligentní foxteriér....takže bys to měl vědět i ty, tak co tě tak překvapuje? 🙂
roxin
(
8. dubna 2024 11:36
)
Nejlepší pro tebe bude když necháš Slovensko Slovenskem a nebudeš se starat co udělají, nebo co udělá jejich prezident a Ficova vláda, zatím dělá všechno co dělá na hradě soudruh espávek a jeho fialová parta, tak se nestresuj Pellegrini nedělá nic co nedělal a nedělá soudruh espávek z hradu, je ti to jasné????????????????
Vypadá to, že to Hofl pochopil, když píše, že.."většina jsou de-men-ti jako u nás"...takže u nich doma... 👍 🙂