Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Poslední průzkumy před druhým kolem. Souboj mezi Korčokem a Pellegrinim je těsný

Autor: ČTK, lig - 
3. dubna 2024
13:17

Sondáže a volební modely na Slovensku očekávají těsný souboj mezi oběma kandidáty v rozhodujícím druhém kole prezidentských voleb na Slovensku. Voliči v něm v sobotu rozhodnou o tom, zda novou hlavou státu bude kariérní diplomat Ivan Korčok, nebo předseda parlamentu Peter Pellegrini.

Volební model agentury Median SK mezi 1218 respondenty ukázal, že Pellegriniho podpora byla mezi 28. až 31. březnem 51,1 procenta. Korčoka podpořilo 48,9 procenta respondentů, uvedl veřejnoprávní RTVS, který průzkum zadal. Statistickou odchylku vyčíslil přibližně na hodnotu 3,5 procenta.

Také průzkum od agentury Focus, jehož výsledky v úterý zveřejnila televize Markíza, ukázal těsný náskok Pellegriniho. Šéfa parlamentu by podle této sondáže volilo 50,8 procenta lidí a Korčok by získal 49,2 procenta hlasů. V této sondáži Focus mezi 28. březnem a 2. dubnem oslovil 1015 respondentů.

Naopak podle volebního modelu agentury NMS Market Research Korčokova podpora dosáhla 51,7 procenta, Pellegriniho by volilo 48,3 procenta respondentů. Tento průzkum zadal list Sme. Deník uvedl, že těsný rozdíl mezi oběma kandidáty nenaznačuje, že by druhé kolo voleb hlavy státu mělo jistého vítěze. NMS oslovila 1045 respondentů ve stejném období jako ve svém průzkumu agentura Focus.

Analytik NMS Mikuláš Hanes uvedl, že Korčokovi se podařilo přesvědčit ty voliče, kteří se březnového prvního kola prezidentských voleb nezúčastnili. Toto kolo vyhrál Korčok s nečekaně vysokým náskokem téměř 124.000 hlasů před Pellegrinim, který do prezidentských voleb původně vstupoval jako favorit.

Model NMS rovněž ukázal, že Pellegrinimu se daří mobilizovat voliče neúspěšného prezidentského kandidáta Štefana Harabina. Ten v prvním kole skončil na nepostupovém třetím místě, když dostal přes 264.000 hlasů. Harabin má proruské názory a vyslovil se pro neutralitu Slovenska, což by znamenalo vystoupení země z NATO.

Výsledky prezidentských sondáží lze na Slovensku zveřejňovat do dnešní půlnoci, kdy skončí předvolební kampaň. Ve čtvrtek pak začne v zemi volební moratorium, které potrvá až do uzavření hlasovacích místností.

Současná slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se o znovuzvolení neucházela. Její pětiletý mandát skončí v polovině června.

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

roxin ( 5. dubna 2024 06:32 )

Brzy se ukáže kterých voličů je víc jestli těch co chtějí válku nebo těch co chtějí MÍR, je to hlavně na nich!!! 👍

Baijiu ( 4. dubna 2024 13:54 )

Harabínovci chtějí volbou gaye podpořit LGBT, to je roztomilé

Uživatel_5766095 ( 3. dubna 2024 16:22 )

Ať vyhraje kterýkoliv, přijede k nám a hned dostane medaili, možná mu i propůjčí řád?

Th0r_z_h0r ( 3. dubna 2024 14:39 )

Korcok je prodejnej slouha. Dopadlo by to jako v Polsku, ktery s novou vladou stahlo zalobu na korupcnici Lejnovou. To je realita.

Pfizergate

http­s://ww­w.no­vinky­.cz/cl­anek­/zah­ranic­ni-evropa-von-der-leyenova-ma-problem-jmenuje-se-pfizergate-40466067

annar annar ( 3. dubna 2024 12:06 )

👍👍👍!!! Čeští prestituti se snaží ovlivňovat i fotkami!!! Vyhrabali nalíčeného Korčoka,tak jako předtím to dělali s Pávkem🤮👎!!!

Zobrazit celou diskusi