Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Petr a Eva Pavlovi v Lucembursku: První dáma k velkovévodovi zamířila rovnou z lyží v Tatrách

Aktualizováno -
29. února 2024
20:23
Autor: ČTK, eis - 
29. února 2024
07:00

Český prezident Petr Pavel se v Lucembursku setkal s velkovévodou Henrim, premiérem Lucem Friedenem, předsedou Sněmovny Claudem Wiselerem nebo s Xavierem Bettelem, bývalým předsedou vlády a nyní vicepremiérem. O čem Pavel v Lucembursku jednal? První dáma Eva Pavlová si před cestou užívala na lyžích ve Vysokých Tatrách. 

Český prezident Petr Pavel ve čtvrtek jednal v Lucemburku s velkovévodou Henrim i představiteli místní vlády o obchodní spolupráci, konfliktech na Ukrajině a Blízkém východě a okrajově i o situaci ve Visegrádské skupině. Informoval o tom odbor komunikace Hradu.

Na návštěv u velkovévody

Lucemburský velkovévoda Henri s chotí Marií Teresou ve čtvrtek ráno přijali ve Velkovévodském paláci Pavla s manželkou Evou. Oficiální ceremoniál, při kterém zazněly hymny obou států, předcházel úvodnímu Pavlovu jednání v rámci návštěvy, která potrvá do pátečního večera.

Pavel dopoledne stihl sérii politických jednání. Setkal se také s premiérem Lukem Friedenem, předsedou Sněmovny Claudem Wiselerem nebo s Xavierem Bettelem, bývalým předsedou vlády a nyní vicepremiérem, ministrem zahraničních věcí a zahraničního obchodu a ministrem pro rozvojovou spolupráci a humanitární záležitosti.

Rozpor ve V4

Téma V4 bylo spíše zarámováním aktuální situace v Evropě v souvislosti s válkou na Ukrajině, uvedl odbor komunikace. Blok rozděluje názor na příčiny války a způsoby pomoci zemi napadené Ruskem.

Zatímco Česko a Polsko podporují Ukrajinu i vojenským materiálem z armádních zásob, Slovensko a Maďarsko to odmítají. Řeč dnes byla podle odboru také o historické provázanosti ČR a Lucemburska a o významu členství v institucích.

První zahraniční návštěva 2024

„Odlétáme do Lucemburska na první státní návštěvu v tomto roce,“ uvedl ještě včera Pavel na instagramu.

Na videu nastupuje do vládního speciálu, doprovází ho Eva Pavlová v modrozeleném kabátě. 

Video  Petr Pavel s chotí na cestě do Lucemburska  - Instagram Petra Pavla
Video se připravuje ...

První dáma v Tatrách

Eva Pavlová se přitom na cestu za velkovévodou vydala ze slovenských Vysokých Tater, kde byla lyžích.

„Vítr mě na chvíli odvál za trochou sportu do Vysokých Tater. Doporučuji všem, aby si našli čas na své koníčky, na to, co je baví. A když není to správné počasí? Všude kolem nás se přece skrývají místa plná krásy, jen je musíme najít,“ komentovala na svém instagramovém profilu, že ji ani nepřízeň počasí neodradila od sportovních aktivit a koníčků. 

S primátorkou Lucemburku

Český prezident se také zúčastnil vzpomínkového ceremoniálu a kladení věnců u Národního památníku lucemburské solidarity. Setkal se i s primátorkou Lucemburku Lydií Polferovou, s níž se odpoledne mimo jiné vydal na náměstí Jana Palacha, od jehož sebeupálení letos uplynulo 55 let. V roce 1969 Palach tímto radikálním způsobem protestoval proti politické a společenské situaci v Československu, které okupovaly armády Sovětského svazu a dalších komunistických zemí.

Pavel ve čtvrtek v Lucembursku jednal také o spolupráci v technologicky vyspělých odvětvích, například v oblasti kybernetické bezpečnosti, v kosmickém výzkumu či ve zdravotnictví. Řekl to novinářům. S Lucemburskem podle hlavy státu Česko pojí nejen historie, ale také členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO) či podpora Ukrajiny napadené Ruskem.

Podnikatelská delegace

Podle Pavla jde o příklad země, která nehledě na svoji velikost a na počet obyvatel hraje velmi významnou roli, což by mohlo být inspirací i pro Českou republiku. „Abychom se nepodceňovali, byli aktivnější v institucích, jichž jsme členy, byli aktivnější, pokud jde o naši ekonomiku,“ poznamenal.

Pavla do Lucemburska doprovodila podnikatelská delegace Hospodářské komory složená ze dvou desítek zástupců firem zaměřených na kybernetickou bezpečnost, vesmírné technologie a další IT obory související s obranou a bezpečností. „Jsou to společnosti, které právě v těchto odvětvích hrajou silnou roli,“ řekl.

Na obranu Lucembursko vydává 0,72 procenta hrubého domácího produktu (HDP), je tak na chvostu v žebříčku zemí NATO. „Příslib je, že do konce tohoto roku se dostanou na dvě procenta, je to obrovský skok,“ řekl Pavel. Je nutné na to hledět v jiné perspektivě než na výdaje na obranu v Česku, míní.

Česká Poslanecká sněmovna loni v dubnu schválila zákon, podle kterého bude ČR vynakládat každoročně nejméně dvě procenta HDP na obranu. „Pokud by chtělo vydat dvě procenta pouze na svoji armádu, tak by si muselo postavit takovou, která bude velká asi jako je počet obyvatel hlavního města, což určitě není možné,“ poznamenal. Lucemburk má zhruba 130 tisíc obyvatel.

U hroby Jana Lucemburského

Lucembursko ale podle Pavla významně přispívá ke společným schopnostem, například investicemi do systému včasné vzdušné výstrahy. Dnes si prezident prohlédl i sídlo společnosti SES, jež se zabývá satelitní komunikací a datovými přenosy.

 

Pavel se také podíval k hrobce českého krále Jana Lucemburského. Večer se na počest prezidenta Pavla a jeho manželky uskuteční státní banket. S hlavou státu do Lucemburska vyrazili také zástupci ministerstev zahraničí, obrany, průmyslu a obchodu a dopravy a podnikatelská delegace zaměřená na sektor IT, kybernetickou bezpečnost a vesmírný průmysl. Mise zahrnuje představitele 22 firem.

Video  Prezident Petr Pavel na shromáždění na podporu Ukrajiny  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

roxin ( 1. března 2024 15:37 )

No vidíš jak ti to jde i bez urážek, jen tak dál a nebudeš se muset tak často měnit. 😃

Uživatel_5650027 ( 1. března 2024 12:31 )

Jakmile prohlásil, že nebude kandidovat, bylo mi jasné, že kandidovat BUDE!!! Emeritní Jenerál s politružkou jsou "VELMI CHARAK­TERNÍ"­😆😂👏🫡Sl­áva Micince🐱🥳😆

Uživatel_5650027 ( 1. března 2024 12:28 )

Zdravím Hoff., Marie M. Apropos novej Nick je tuctový 🥱

pavel prochazka ( 1. března 2024 08:46 )

Kovaný soudruh a soudružka zřejmě dojednávají převzetí zámku Lednice a jiné majetky do vlastnictví Lichtensteinů.

roxin ( 1. března 2024 07:34 )

Jen jak dlouho ti vydrží nebýt vulgární neurážet a ponižovat diskutující.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa