Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Exprezident USA Clinton zamíří do Prahy. Na Hrad ho pozval Pavel

Aktualizováno -
23. února 2024
10:34
Autor: ČTK - 
23. února 2024
10:20

Do Prahy v březnu přijede bývalý americký prezident Bill Clinton. Bude hlavním vystupujícím na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost, která mimo jiné připomene 25. výročí vstupu Česka do NATO. ČTK to dnes sdělil spolek Jagello 2000, který konferenci organizuje. Uskuteční se 12. března ve Španělském sále Pražského hradu. Vedle Clintona na ní vystoupí také nejvyšší čeští ústavní činitelé nebo bývalý generální tajemník NATO George Robertson.

Clinton byl prezidentem USA mezi roky 1993 a 2001. Do Prahy přijede na pozvání českého prezidenta Petra Pavla. Organizátoři konference upozornili na to, že na začátku svého prvního funkčního období Clinton poprvé v dějinách nastínil vizi Evropy bez konfliktů, nerozdělené a demokratické. „Zabezpečit svobodu Evropy pozváním demokracií střední a východní Evropy ke vstupu do NATO bylo klíčovým bodem jeho vize a úspěch v podobě rozšíření transatlantické aliance o Českou republiku, Polsko a Maďarsko v březnu 1999 znamenal historický krok k jejímu uskutečnění,“ uvedli.

Clinton navštívil Prahu několikrát. Poprvé do českého hlavního města přijel v roce 1970 jako čtyřiadvacetiletý student. V lednu roku 1994 pak už jako 42. prezident USA při setkání s tehdejším českým prezidentem Václavem Havlem oznámil, že rozšíření NATO není otázkou jestli, ale kdy. V říjnu 2001 se v Praze zúčastnil mezinárodní konference Fórum 2000, v listopadu 2005 setkání Madridského klubu a v prosinci 2011 přijel na státní pohřeb Václava Havla.

Proberou budoucnost ČR v NATO

Letošní, jedenáctý ročník konference Naše bezpečnost není samozřejmost má podle organizátorů nejen zhodnotit čtvrtstoletí členství ČR v NATO, ale zaměří se také na budoucnost aliance v kontextu dynamického vývoje bezpečnostního prostředí a hrozeb. NATO si 4. dubna bude připomínat 75 let od svého založení.

Na Pražském hradě promluví také prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala (ODS), ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nebo ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). Tradiční politické diskuse se zúčastní také představitelé opozičních hnutí ANO Karel Havlíček a SPD Tomio Okamura.

Tématu propojování vnější a vnitřní bezpečnosti se budou na konferenci věnovat policejní prezident Martin Vondrášek a generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. O budoucnosti NATO budou debatovat poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar či náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Česká republika se stala členem NATO společně s Polskem a Maďarskem 12. března 1999. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) zveřejněného loni v září jsou s členstvím ČR v NATO spokojeny dvě třetiny Čechů. Nespokojenost projevilo 26 procent respondentů.

Video  Monicagate (1998): Milostná aféra mladé stážistky s tehdejším prezidentem Billem Clintonem  - Videohub
Video se připravuje ...

JaNat ( 25. února 2024 13:30 )

*dělám*

JaNat ( 25. února 2024 13:30 )

🤣🤣🤣 proflákla? Dodnes nevíš kdo jsem.

JaNat ( 25. února 2024 13:29 )

Roxin, vždyt já si z něho mám srandu.

JaNat ( 25. února 2024 13:25 )

Co sem zase taháš Zemana? Piš k věci, ale nemáš argumenty, tak přijdeš zase s tvoji obehranou blitkou.

roxin ( 24. února 2024 14:46 )

Ten náš dědeček hříbeček na Clintona nemá, i ten jako důchodce vypadá líp kde se hrabe HÉÉÉREC Z HRADU, ALE V CHLASTU KLIDNĚ I CLINTONA PORAZÍ, JE VYTRÉNOVANÝ JEŠTĚ JAKO ZELENÁ GUMA, pil 1 ligu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa