Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 8°C

Napjaté jednání tripartity: Na výši minimální mzdy se zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů nedohodli

Aktualizováno -
4. prosince 2023
20:39
Autor: ČTK - 
4. prosince 2023
14:36

Tripartita se dnes nedohodla na zvýšení minimální mzdy. O přidání od ledna tak rozhodne vláda, zřejmě na jednání v příštím týdnu. Po jednání zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů to novinářům řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jeho úřad navrhuje pro příští rok navýšení buď o 1 600 korun na 18 900 korun, nebo o 2 100 korun na 19 400 korun. Do roku 2028 by se tak minimální mzda dostala buď na 45 procent průměrné mzdy, nebo na 50 procent.

Kabinet podle Jurečky za dva týdny schválí pravděpodobně nižší variantu. Odbory požadují navýšení o 2 200 korun na 19 500 korun. Zaměstnavatelé by přidali nejvýš 1000 korun. „Většina připomínkových míst se kloní k 1600 korunám,“ uvedl Jurečka po jednání. V koalici je podle něj třeba jednat i o navýšení příspěvků na zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Video  TK po jednání tripartity   - ČTK
Video se připravuje ...

Jednání začalo krátce po 16:00. Podle Svazu průmyslu a dopravy se tripartita nejdřív zaměřila na podporu profesního vzdělávání. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly odboráři požadují další tripartitní zasedání co nejdříve. Atmosféra na dnešním jednání byla napjatější a „přátelská nálada“ vypadá jinak, sdělil ČTK šéf největší odborové centrály.

Odbory uspořádaly minulé pondělí stávku a demonstraci proti vládním záměrům. Kritizovaly podobu konsolidačního balíčku a reformy penzí či rozpočet školství. Požadovaly zvýšení platů a minimální mzdy. Podle předáků se stávkovalo v téměř třech čtvrtinách škol i v řadě firem a úřadů. Středula dříve uvedl, že se do protestů zapojil, nebo je podpořil zhruba milion lidí. Lídry pětice koaličních stran vyzval k jednání. Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že vláda od snahy o ozdravení financí neustoupí a s odbory dál jednat bude, ale ne pod tlakem. Podle prezidenta Petra Pavla by kabinet a odbory měly spolu jednat i mimo tripartitní zasedání.

Předseda nejpočetnějšího odborového svazu KOVO Roman Ďurčo před příchodem na tripartitní jednání novinářům řekl, že věří, že „napětí a nevraživost“ po protestech už opadly. Uvedl, že chce dnes debatovat znovu o nastavení zaměstnaneckých benefitů, které upravuje konsolidační balíček. Ten by se měl podle Ďurča ještě otevřít a upravit.

Svaz KOVO zajímají vedle navýšení minimální mzdy také dřívější důchody pro náročné profese či kompenzace cen energií. „Rádi bychom věděli něco konkrétního, zejména tu částku, která do toho bude vložena,“ uvedl Ďurčo. Zmínil požadavek sedm až devět miliard korun, které by měl stát podle něj firmám poskytnout. O opatřeních ke zvládnutí cen energií jednají se zástupci vlády zaměstnavatelé ze svazu průmyslu a hospodářské komory. Návrhy mají mít ministři hotové do poloviny prosince.

Podle podkladů ministerstva práce za nejnižší částku loni pracovalo asi 118 tisíc lidí. Minimální mzda se zvedla letos v lednu o 1 100 korun na 17 300 korun. Odpovídá tak zhruba 40 procentům průměrné mzdy. Podle první navrhované verze by se měla do roku 2028 dostat na 45 procent průměru. Každý rok by tak podíl rostl o jeden procentní bod. Od ledna příštího roku by to znamenalo přidání o 1 600 korun, tedy o 9,2 procenta. Zaměstnavatelům by se zvedly náklady na nejméně placeného pracovníka o 2 141 korun měsíčně, tedy ročně o 25 690 korun. Celkem by je to mohlo stát 2,9 miliardy korun navíc. Stát by na sociálních odvodech získal 680 milionů korun navíc, na zdravotních dalších 290 milionů.

Ve druhé verzi by do pěti let měla minimální mzda odpovídat polovině průměrné mzdy. Podíl by tak každý rok rostl o dva procentní body. V lednu by se tedy měla částka zvednout o 2 100 korun, to je o 12,1 procenta. Zaměstnavatelům by se náklady na zaměstnance zvedly o 2 810 korun měsíčně, za rok o 33 718 korun. Celkem jsou to asi čtyři miliardy korun navíc. Na sociálních odvodech by přiteklo 930 milionů korun, na zdravotních 400 milionů.

Zaměstnavatelé poukazují na to, že musejí vyplácet i zaručené mzdy v osmi stupních podle odpovědnosti, náročnosti a odbornosti práce. Ty se pohybují od minimální mzdy do jejího dvojnásobku. Pro letošek se upravila jen nejnižší a nejvyšší částka. V první navrhované variantě by se pohybovaly od 18 900 do 37 800 korun, ve druhé od 19 400 do 38 800 korun. Zaměstnavatelé by podle způsobu přidání na mzdy a odvody potřebovali zhruba pět až osm miliard korun navíc.

Podnikatelé už dřív navrhovali zaručené mzdy od minimálního výdělku odpojit a domlouvat jejich výši v kolektivním vyjednávání. Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj po dnešním jednání uvedl, že po zrušení vazby mezi minimální a zaručenou mzdou by zaměstnavatelé mohli uvažovat o vyšším růstu té minimální. Odbory jsou ale proti rozpojení vazby. Jurečka v neděli uvedl, že by se počet zaručených mezd v nižší navrhované variantě mohl snížit z osmi na čtyři, ve druhé vyšší variantě by se zaručené mzdy zrušily.

Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly by měl růst minimální mzdy odpovídat růstu inflace, její výše by tak měla dosáhnout 21 165 korun. Návrh odborů přitom činí 19 500 korun. Zrušení tarifů považuje Středula za velmi nebezpečné.

Pokud k vyššímu růstu minimální mzdy vláda nepřistoupí, bude to podle Středuly znamenat, že bude stát dotovat skrze sociální dávky pro zaměstnance majitele firem, kteří za minimální mzdu zaměstnávají. „Je to zásadní otázka, zda by byly, nebo nebyly protesty, bude na rozhodnutí orgánů odborových svazů,“ odpověděl Středula na dotaz ohledně případných protestů po schválení nižšího růstu minimální mzdy.

Přiměřené minimální mzdy na území Evropské unie upravuje směrnice, kterou sedmadvacítka přijala loni. Předpis doporučuje jako vodítko pro stanovení částky 60 procent mediánu hrubé mzdy či 50 procent průměrné hrubé mzdy. Členské státy mají na uvedení unijních pravidel do praxe dva roky.

Video  Politolog pro Blesk o bouři v ulicích: Kde udělala Fialova vláda chybu a uspěly odbory s protesty?  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Erich Stanzel ( 4. prosince 2023 19:18 )

Na okradené důchodce se už zapomnělo. 🙁

Jirik-ta ( 4. prosince 2023 15:26 )

Poláci rozjíždí jadernou energetiku plnou parou.
http­s://we­b.lit­tera­te.cz­/pola­ci-rozjizdi-jadernou-energetiku-plnou-parou/

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa