Dovolání obou mužů letos odmítl Nejvyšší soud, označil je za zjevně neopodstatněná. V obsáhlém usnesení se soud vypořádal například s Fialovými výhradami k dokazování. „Soudy vycházely při hodnocení jeho výpovědi z celé škály zajištěných důkazů a zkoumaly je ve vzájemných souvislostech,“ konstatoval Nejvyšší soud. Ústavní stížnost představuje poslední možnost, jak verdikt zvrátit.

Video
Video se připravuje ...

Záběry policejních potápěčů při prohledávání Želivky. Nalezli zde dvě těla pohřešovaného páru. Policie ČR

Fiala s Nehybou podle pravomocného rozsudku chtěli získat historickou vilu v hodnotě přesahující 20 milionů korun, kterou vlastnila dvaasedmdesátiletá Marie. Podle znaleckého posudku byly na kupní smlouvě na prodej vily i na návrhu na vklad do katastru nemovitostí zfalšované podpisy. Návrhy smluv se našly v počítačích obžalovaných.

Snaha zmocnit se vily dospěla až k vraždě, která se podle verdiktu stala v roce 2019 ve Velké Pasece na Havlíčkobrodsku. Fiala si tam v červnu 2019 pronajal chatu. Při domovní prohlídce se v ní našly stopy prokazující, že jde o místo činu, i když bylo pečlivě uklizeno. Přítomnost Fialy a druha zavražděné vyplývala také ze záznamů mobilních operátorů.

Těla se našla na dně přehrady

Fiala s Nehybou po zmizení dvojice seniorů Přemysla a Marie odvezli auto patřící zaměstnavateli zavražděného do maďarského města Ostřihom. Ve voze je tam zachytily kamery. Interiér auta byl politý benzinem, našly se v něm i čisticí prostředky, což podle obžaloby mělo zakrýt biologické stopy. Těla zavražděných byla ve vodní nádrži Švihov zatížená betonovým prefabrikátem a žulovým kvádrem. Obdobné se našly také u chaty ve Velké Pasece.

Případem se nejprve zabýval Městský soud v Praze. Následně však vrchní soud dospěl k závěru, že vzhledem k místu činu na Havlíčkobrodsku měl případ projednávat soud v Pardubicích. Kvůli tomu se proces musel zopakovat.

Fotogalerie
47 fotografií