Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Cena zlata vyšplhala do rekordních výšin! Stojí již 47 tisíc korun za unci

Autor: ČTK - 
4. prosince 2023
10:51

Cena zlata se dnes brzy ráno dostala na rekordních více než 2100 dolarů (46 985 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu podle analytiků přispívá očekávání, že americká centrální banka (Fed) už začátkem příštího roku přistoupí ke snížení základních úrokových sazeb. Ty jsou teď ve Spojených státech na nejvyšší úrovni za více než 20 let.

Krátce před 09:00 SEČ se zlato k okamžitému dodání prodávalo zhruba za 2080 USD/oz. Při obchodování v Asii se cena kovu nad ránem dostala až na 2111,39 USD za unci. Cena nejbližšího termínového kontraktu na zlato se před 09:00 SEČ nacházela v blízkosti 2103 dolarů za unci.

Šéf Fedu Jerome Powell se v pátek vyjadřoval ke stavu ekonomiky a obchodníci z jeho slov došli k názoru, že centrální banka by mohla začít sazby snižovat už začátkem příštího roku. Na komoditní burze COMEX teď obchodníci zvyšují investice do kontraktů, s jejichž pomocí spekulují na další růst ceny.

„Po jeho (Powellově – pozn. ČTK) slovech nabyli obchodníci více přesvědčení o tom, že úrokové sazby v USA jsou už na vrcholu a že cesta ze současných hodnot je spíše dolů než nahoru,“ řekl podle agentury Reuters hlavní analytik společnosti KCM Trade Tim Waterer.

Powell mimo jiné řekl, že rizika nedostatečného a nadměrného zpřísnění měnové politiky už jsou ve větší rovnováze, ale že Fed v tuto chvíli o snížení úroků neuvažuje. Donedávna Powell říkal, že další zvýšení úrokových sazeb nelze vyloučit. Základní úrok je nyní v USA v pásmu 5,25 až 5,50 procenta.

Nižší úrokové sazby centrálních bank zlato obecně zatraktivňují. Zlato, které je považováno za uchovatele hodnoty proti devalvujícím měnám, samo žádný úrok nenese.

V prostředí vysokých úroků tak investoři mívají více příležitostí, jak si zajistit vyšší výnos. Obchodníci teď vidí zhruba 70procentní pravděpodobnost, že Fed sníží sazby už do března, ukazují obchodní data FedWatch Tool na komoditní burze CME v Chicagu.

Analytik: Zlato skáče, jak dolar píská

„O zlatě dlouhodobě platí, že skáče tak, jak píská americký dolar. Právě jeho výrazné posilování stálo za pádem cen zlata až na 1800 dolarů za unci na začátku října. Od té doby však trh začal vyhlížet první snížení úrokových sazeb v USA, a dolar tak začal výrazně oslabovat,“ řekl ČTK analytik společnosti Purple Trading Petr Lajsek.

„V příštím roce však může zlato vzrůst i podstatně nad současné úrovně – do karet mu budou hrát konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě, které zdaleka nekončí,“ dodal.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, dnes ráno vykazoval mírný růst a nacházel se blízko 103,30 bodu. Je tak v blízkosti nejnižších hodnot od poloviny srpna.

Údaje z minulého týdne, které podpořily náladu na trhu, poukázaly na ochlazování inflačních tlaků a na postupné zlepšování situace na trhu práce. Guvernér Fedu Christopher Waller přitom naznačil možné snížení úrokových sazeb, jestliže bude inflace dál klesat.

„Technicky vzato, dosavadní dynamika stále vypadá dost silná, přestože ceny prolomily hranici odporu na úrovni 2050 USD/oz. Investoři dál nakupují kontrakty na růst ceny, a to jak v důsledku rostoucího geopolitického napětí, tak v důsledku očekávaného snížení sazeb v USA,“ poznamenala analytička společnosti ANZ Soni Kumariová, která se specializuje na komodity. Počet kontraktů na další růst ceny zlata je podle ní teď nejvyšší od loňského května.

Cena stříbra k okamžitému dodání stagnovala v blízkosti 25,40 USD za troyskou unci. Cena palladia odepisovala 0,4 procenta zhruba na 930 USD/oz, cena platiny pak vykazovala pokles o 0,3 procenta těsně pod 997 dolarů za troyskou unci.

Video  Obří 130 kilová mince na výstavě v Česku  - Michal Charbulák
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi